Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

0-3 Yaş Çocuk Psikolojisi Hakkında Gelişmeler

0-3 Yaş Çocuk Psikolojisi Hakkında Gelişmeler

Bebekler, hayata gözlerini açar açmaz bir şeyler öğrenmeye başlarlar. Geçirdikleri her gün onların farklı davranışlar göstermesine sebep olur. Sizi öğrendikleriyle, tepkileriyle ve eğilimleriyle şaşırtan bebeğinize davranışlarınızı belirlemek için, önce onların dönem dönem farklılaşan gelişim özelliklerini bilmelisiniz. 

 

0-1 yaş çocuk gelişimi

 Bebekler ilk 3 ay civarında anneleri ile kendilerini bir bütün olarak algılarlar. 4. ay gibi anneleri ile kendilerinin farklı iki kişi olduğu gerçeğini fark etmeye başlarlar. Bebeğin hayata başladığı ilk yıl kendini ve ailesini keşfetme çağıdır. Fiziksel ihtiyaçlarına odaklanan bebek, bu ihtiyaçlarını çevreye anlatma derdindedir. Ağlamaktan başka çaresi yoktur. Yani ağlamak onun için bir iletişim şeklidir. Sadece ağlayarak değil 1. aydan itibaren oluşturduğu göz teması ve fiziksel tepkilerle de iletişim kurar. 3. aydan sonra artık gülümser ve insanların ona tebessümle yaklaştığını fark eder. Çıkardığı seslerle onunla iletişim kurmaya çalışan insanlara cevap verir. 6 aylık bebek gelişimi kişilik ipuçlarının verildiği dönemdir. Mizacı giderek gelişir ve onun hareketli ya da sakin bir bebek olacağı anlaşılır. Sevdiği şeylere daha ilgili davranırken sevmediklerini de keşfeder ve onları görmemezlikten gelir. Bu dönemde anneye aşırı düşkünlük vardır. 8. aydan sonra artık ailesini tamamen tanır ve yabancıları fark eder. 

 

 

2 yaş çocuk gelişimi

2 yaş, gelişim açısından özerklik duygusunun ön planda olduğu bir dönemdir. İsteklerine verilen olumsuz tepkilere karşı öfkeli davranmak, istediklerine sahip olmak için gösterdikleri direnç onları huzursuz bir çocukmuş gibi gösterebilir. Bu dönemde anne babanın sabrı, bebeğin özgüven gelişiminde etkilidir. Sürekli keşfetme isteği olan bu dönemde, hareketli olan çocuğu çok fazla kısıtlamak onun açısından olumsuz bir durum olabilir. Çünkü bebek, 2 yaşındayken öğrendiklerini ileriki yaşlarda geliştirir. Ebeveynlerini taklit eder. Artık bu dönemde parka gitmek, anne baba dışında başkalarıyla oynamak isteyecektir. Bu onun sosyalleşmesi için önemli bir adımdır. Paylaşma duygusu tam olarak gelişmediği ve 2. yaşın ben merkezci bir yaş olduğunu varsayarsak, sağlam arkadaşlık ilişkilerinin gelişmediğini ve sürekli bir çatışma halinde olduğunu görebilirsiniz. 2 yaş sendromu dediğimiz bu dönemin  bir gelişim evresi olduğunu ve bir süre sonra kendiliğinden son bulacağını unutmayın.. “2 yaş çocuğu neler yapar?” sorusunun sevimli cevapları da vardır. Yeni yeni çıkardığı kelimeler, yapabildiği şeyler (kendi yemeğini yemek, kıyafetlerini çıkarmak, tuvalet eğitimi vs.), oynadığı oyunları o büyüse de hiç unutamayacaksınız. 

 

 

3 yaş çocuk gelişimi

“Bu nedir? neden? o kim? Hı..hı?” Bu dönemde çocukların en popüler iletişimi soru sormaktır. Yani bu döneme küçük dedektif devri diyebiliriz. Sürekli merak ve keşfetme psikolojisi ona bu soruların yolunu açar. Ebeveynler bu sorulara olabildiğince iyi cevap vermelilerdir çünkü 3 yaş çocukları hayatlarının öğrenmeye en verimli zamanlarını yaşarlar. 2. yaşta başlayan her şeyi kendilerine ait hissetmeleri duygusu bu dönemde de devam edebilir. Bunun için onun oyun arkadaşları olmalıdır. Bu çocuğun sosyal gelişimi için önemli bir adımdır. 3 yaşında yavaş yavaş empati yeteneği kazanmaya başlarlar. Çevresindekilerin surat ifadelerinden ne hissettiklerini anlayabilirler. Ona üzüldüğünüzü, yorulduğunuzu ya da yaptığı hareketi çok sevdiğinizi anlatabilirsiniz. Bu dönemde ebeveynlerin çocuğun gelişme dönemine katkıda bulunacak aktiviteler, oyunlar geliştirmeleri ve onların da bir birey olduğunu kabul ederek zevklerine ve isteklerine saygı göstermeleri gerekir.