Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Çin Takvimine Göre Cinsiyet

Hamile kalan hemen hemen bütün kadınların ilk aklına gelen sorulardan biri elbette bebeğin cinsiyetinin ne olacağıdır. Doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmasa da merakına yenik düşen aileler, bebeklerinin cinsiyetini öğrenmek için Çin Takvimi yöntemine başvurabiliyorlar.

Yaklaşık 700 yıl önce Çinliler tarafından bebeğin cinsiyetini tespit etmek amacıyla oluşturulan Çin takvimi, bugün birçok ülkede rağbet gören bir uygulama. Bilimsel bir temeli olmasa da, anne babaların eğlence amaçlı başvurdukları bu takvimde, annenin yaşı ve hamile kaldığı ay bilgisi sayesinde bebeğin cinsiyetinin kız veya erkek olacağı iddia edilebiliyor. Çinlilerin, uzun yıllar, doğum yapan kadınları gözlemleyerek ortaya koydukları istatistiklere dayandırdıklarını söyledikleri bu takvimin çalışma prensibine göre aynı yaşta olan ve aynı ayda hamile kalan tüm kadınların çocuklarının cinsiyetinin aynı olması gerekiyor. Ancak tabii ki, böyle bir durum bilimsel olarak söz konusu değil. Zaten bebeğin cinsiyetinin oluşumunda zaman veya anne babanın yaşından ziyade, döllenme sırasında bebeğe geçen X ve Y kromozomları etkili oluyor. Bebek cinsiyeti, bilimsel olarak ultrason aracılığıyla yüksek doğruluk payı ile üçüncü aydan itibaren tespit edilebiliyor.

Doğruluk oranının yüzde 80 olduğu iddia ediliyor

Yine de birçok kadın, hamile kalmadan önce, hangi ayda hamile kalırsa bebeğinin kız veya erkek olacağını veya hamile kaldıktan sonra bebeğinin cinsiyetini öğrenmek amacıyla göz ucuyla da olsa Çin takvimine bakıyor. Doğruluk oranının yüzde 80 olduğu iddia edilse de belirttiğimiz gibi bunu destekleyen bilimsel bir araştırma veya veri elimizde bulunmuyor. Peki, bir dönem bilimde son derece ileri giden Çinlilerin bu takvimi nasıl çalışıyor?

Takvime göre 21 yaşında kız çocuk doğurma ihtimali çok yüksek

Çin takvimi, 18 ile 45 yaşları arasında bulunan kadınların bebeklerinin cinsiyetini gösteriyor. Takvimin temeli geçmiş dönemde Çinli kadınların doğumlarından alınan istatistiklere dayanıyor. Takvimde annenin 18 ila 45 arasındaki yaşı ve bu yaşların karşısında 12 ay bulunuyor. Bu aylardan hangisinde hamile kaldığını ve kaç yaşında olduğunu bildiren  kadınlara bebeğinin cinsiyeti bilgisi veriliyor. Ancak takvim miladi takvime göre değil de Çin takvimine göre hazırlandığı ve Çin yılları biraz daha farklı olduğu için iki küçük düzenleme daha yapmak gerekiyor.

Mart ve aralık ayları arasında doğan annelerin yaşına 1 yaş, ocak ve şubat aylarında doğan annelerin yaşına 2 yaş eklemeleri gerekiyor. Yani nisanda doğduysanız ve 28 yaşındaysanız, 29 yaş tablosuna, ocak veya şubatta doğduysanız ve 28 yaşındaysanız 30 yaş tablosundaki veriye bakmanız gerekiyor. Elbette bu takvimi bir eğlence olarak kabul etmekte yarar var.

Çocuğunun cinsiyetini tahmin etmek isteyen anne-babalar için işte Çin Takvimi: