Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

1 Aylık Bebek Ne Yer

            

Yeni doğanlarda özellikle ilk günlerde ne zaman emzirmeliyim, ne kadar süt almalı, bebeğim doyuyor mu gibi kaygılar daha fazla olabiliyor.  

Emzirmeye doğumdan hemen sonra ilk yarım saat içinde başlanması ideal olandır. Sezaryen doğumda anne sütü bazen 48-72 saat içinde gelebilir, endişelenmeyin. Hekiminiz kontrolünde bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz. Bebeklerin süt gereksinimi günden güne hatta aynı gün içinde de öğünden öğüne farklılık gösterebilir. Özellikle ilk ayda belirli bir emzirme aralığı yoktur bebeğinizi her istediği zaman emzirebilirsiniz.

Yeni doğan bebeklerin mide kapasiteleri doğduklarında oldukça küçüktür ve günden güne atar. İlk gün 5-7 ml (kiraz), üçüncü gün 22-27 ml (ceviz), birinci hafta 45- 60 ml (kayısı), birinci ay 80-150 ml (büyük bir yumurta) olarak kabul edilir.

İlk 1 aylık süreçte anne sütünde bazı değişimler olur. Bu değişimleri 3’e ayırabiliriz;

-Doğumdan sonraki ilk 5-7 gün arasında üretilen, sarı ve daha yoğun kıvamlı ilk süte kolostrum

- Doğumdan sonraki ortalama 7-14 gün arasında üretilen süte geçiş sütü

- Son haline de olgun(matür) süt diyoruz.

İlk birkaç gün üretilen kolostrum, bebeğin ilk aşısı da diyebileceğimiz zengin bir içeriğe sahiptir.

1 aylık bebeğin beslenme sürelerinin 2-3 saati geçmemesine özen göstermelisiniz. İlk haftalarda sıklıkla görülen sarılığın önlenmesinde beslenme oldukça önemlidir. Yeterli miktarda besin veya kalori alamayan ya da susuz kalan bebeklerde sarılık gelişme olasılığı daha yüksektir bu nedenle beslenme aralıkları uzun olmamalıdır.

Anne sütünün %88’ini su oluşturur. Bu yüzden bebeğiniz yeterli anne sütü alıyor olması bu su ihtiyacının da karşılandığını gösterir. Bebeğinizin doyması için 15-20 dk emmesi yeterli olacaktır. Bebeklerde doyma duygusu olduğu için doydukları zaman anne sütünü kendi istekleriyle bırakarak size bu konuda yardımcı da olurlar. Aynı zamanda, günde 5-6 kez çişli bez değiştirmek, doktor kontrollerinde boy- kilo gelişiminin normal değerler arasında olması da anne sütünün yeterli olduğuna dair önemli işaretlerdendir.

Zamanında doğan bebeklerin ilk ay sonunda ortalama 600-900 gr almasını bekleriz.

Anne sütü yokluğunda ya da yetersizliğinde hekiminize danışmalısınız.

Uzman Diyetisyen Beste Taşkın

 

 

Kaynaklar