Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

10 Adımda Bebeğiniz İçin Doğru Bakıcıyı Seçin

Bebeğiniz doğduğu gün birçok yenilik ile birlikte geldi. Birbirinize alıştınız ve keyifli bir bağlanma süreci geçirdiniz. Şimdi, siz anne ve babaların bebeğinizin doğumundan önceki sorumluluklarına devam etme zamanı geldi. Bu bebeğiniz ve sizin için yeni bir deneyim olacak. Bebeğinize en uygun bakıcıyı bularak bu deneyimin keyifli ve problemsiz bir şekilde geçmesini sağlayabilirsiniz. 

İşte, 10 adımda bebek bakıcısı seçerken dikkat edilecekler

  1. Telefonda Ön Görüşme Yapın

Bebek bakıcısı seçimi için ilk aşamanın ön görüşme olmasında fayda vardır. Başvuran bakıcılar ile telefonda görüşerek kriterlerinize uymayan adayları eleyebilirsiniz. Böylece aradığınız bebek bakıcısını daha kısa sürede bulabilirsiniz. Telefonda görüşürken soracağınız ve sizin için önemli olan konuları önceden belirleyebilirsiniz. Mesela bakıcının deneyimli olup olmadığı, eğitimi, oturduğu yerin evinize yakınlığı ya da çalışabileceği saatler gibi konuları sorabilirsiniz. 

  1. Bebek Bakımından Beklentilerinizi İfade Edin

Bebeğinizin beslenmesinde dikkat ettiğiniz konuları, uyku düzeni ile ilgili uyulması gereken kuralları, evin dışında nereye gidebilecekleri gibi konuları henüz anlaşmaya varmadan konuşmayı tercih edebilirsiniz. Bakıcının bebek bakımı ve psikolojisi ile ilgili görüşlerini anlayabilmek için kendi beklenti ve kurallarınızı belirtmeden önce ona sorular yöneltin. Hatta en son okuduğu çocuk kitabının ne olduğunu bile sorabilirsiniz. Soracağınız soruları, bebeğinizin huyu ve sizin onun bakımında tercih ettiğiniz yaklaşıma göre seçebilirsiniz.

  1. Önceliklerinizi Konuşun

Bebek bakıcısı seçme aşamasında kriterlerinizi net bir şekilde ifade ettiğinizden emin olun. Görüşme esnasında bebeğinizin bakımı ve bakıcının hakları ile ilgili konuları detaylı bir şekilde dile getirirseniz kararınız sonrasında bir sorunla karşılaşmazsınız. Bebek bakıcısının hangi saatler arasında çalışması gerektiği, tatilde sizinle seyahat edip edemeyeceği, tatil günlerinin neler olacağı ve ücret beklentisi gibi anlaşma şartlarını kararlaştırabilirsiniz. 

  1. Bebeğiniz Yanınızdayken Görüşme Yapın

Bebek bakıcısı ile görüşme yaparken bebeğinizin yanınızda olmasını tercih edebilirsiniz. Bebeğinizin uykulu, huzursuz ya da sizden bir şey beklediği durumlarda bakıcının yaklaşımını görmeniz, doğru seçim yapmanıza yardımcı olacaktır. 

  1. Referans İsteyin

Bebek bakıcısı nasıl seçilir?” sorusunun en önemli cevaplarından birisi referanstır. Bebek bakıcısı ile görüşme yaparken kendisi ile ilgili ayrıntılı bilgi alabileceğiniz 3 kişinin telefon numarasını isteyebilirsiniz. Daha sonra arayarak neden artık bakıcı ile çalışmadıklarını ve bakıcı ile ile ilgili tecrübelerini sorabilirsiniz. 

  1. Bebeğinizle Olan İletişimini Gözlemleyin

Bakıcı görüşmelerinizden en olumlu geçenlerden birkaçını seçin. Bakıcıların birer günlüğüne bebeğinize bakmaları için anlaşın. Sizin de evde olacağınız bu günlerde bakıcıların bebeğiniz ile iletişimini gözlemleyerek daha doğru bir karar verebilirsiniz. Bebeğiniz için doğru bakıcıyı seçtikten sonra da işe başlamadan önce bakıcının bebeğiniz ile birkaç saat yalnız kalmasını sağlayın. Bebeğiniz bu şekilde kademeli olarak anne ya da babasının dışında yeni bir kişinin bakımını kabullenecektir. 

  1. Öz Bakımla İlgili Nitelikleri Gözden Geçirin 

Bebeğinizin bakımını gerçekleştirecek kişinin kişisel temizlik ve bakım gibi konularda özenli olup olmadığına dikkat edebilirsiniz. Bakıcının öncelikle kendi bakım ve temizliği konusunda hassas olması önemlidir.

  1. Birlikte Karar Verin

Bugüne kadar bebeğinizin bakımını ağırlıklı olarak anne ya da babadan birisi üstlenmiş olsa da bakıcı seçim kararını birlikte vermenizde fayda vardır. Ebeveynler bebeklerinin karakterlerinin değişik yönlerini gözlemleyip ona bakacak kişide bulunması gereken yönleri fark edebilirler.

  1. Bebek Bakıcısı ile Bebeğinizin Uyumunu Değerlendirin

Kimi bebekler kolik gibi sebeplerle uzun süreli huzursuzluk yaşayabilir. Bebeğinizin huzursuzluk yaşamasına sebep olan bir durum varsa bunu bebek bakıcısı ile konuşun. Bakıcının bu gibi durumlarda bebeğinize sabırla ve şefkatle yaklaşması önemlidir. 

  1. Kararınıza Güvenin

Bebeğinizi en iyi siz anne babası tanıyabilir. Bu sebeple bebek bakıcısı seçiminde çevrenizin tecrübelerinden faydalansanız da bebeğiniz için en isabetli kararı yalnızca sizin verebileceğinize inanın.