Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

10 adımda Kelebek Masajı

Bebeğinizin günlük banyosundan sonra, ona bebek yağı ile yumuşak bir masaj keyfi yaşatabilirsiniz. Bunun için masajdan önce az miktarda bebek yağını avucunuzun içine alın ve ısıtın. Sonra aşağıdaki adımları bir bir takip ederek, parmak uçlarınızla ve nazik dokunuşlarla masajı tamamlayabilirsiniz. Hareketlerin tümünü en az üçer defa tekrar edin, yavaşça ve hep aynı ritimde yapın. Bu işlem hem bebek, hem de anne baba için keyifli olmalıdır.

Masaj sırasında küçük yavrunuzun tepkilerine çok dikkat etmelisiniz. Bebeğinizin hoşuna gitmeyen bir şey olduğunda masajı hemen kesmelisiniz.

Baş ve Yüz

Her iki elinizi kullanarak başın üst kısmından başlayıp, kulakların arkasından çeneye doğru çok nazik hareketlerle masaj yapmalısınız. Sonra parmaklarınızı alnın ortasından yanlara doğru hareket ettirin. Parmaklarınızı burnun üst tarafından başlayarak göz kapakları çizgisi boyunca hareket ettirin ve bu hareketi şakaklarda dairesel hareketlerle bitirin. Burnun her iki tarafından başlattığınız hareketi ise, ağız kenarlarında dairesel hareketlerle bitirin ve bebeğinizin gülmesini sağlayın.

Boyun

Başın arka kısmından başlayarak, boyun kasları doğrultusunda okşayın. Bunlar başı dik tutan kaslardır. Ardından, omuzlara doğru her iki yanı okşayın.

Kollar

Kol kaslarına yukarıdan aşağı doğru masaj yapın. Aynı zamanda her iki kolu bileklerin üzerinden nazikçe tutup yukarı doğru kaldırın. Bebeğinizin kollarını yanlara doğru açın ve göğsün üzerinde dairesel hareketler yaptırın.

Kollar ve Eller

Bebeğinizin bir elini bilekten nazikçe tutun ve diğer elinizle bu kola omuzlardan başlayıp bileği geçene kadar hafif vuruşlar yapın. Sonra baş parmağınızla bebeğinizin elini açın ve her bir parmağını hafifçe ovalayın. Elin içine nazik vuruşlarla masajı bitirin.

Mide

Mideye sağdan sola doğru, saat yönünde dairesel hareketlerle masaj yapılmalıdır. Mide masajı, bebeğin barsak sancısının rahatlamasına yardımcı olur. Masaj sırasında bebeğinizle her zaman göz temasını koruyun ve onunla konuşun.

Bacaklar

İlk olarak sol elinizle bebeğinizin bacağını bilekten tutun ve sağ elinizle bacağın içini kavrayın, sonra nazikçe bebeğin poposuna doğru hareket ettirin. Ardından, elinizi yukarı doğru kaldırın, bebeğin ayak bileğini tutun ve boşta kalan sol elinizle iç taraftan popoya masaj yapın. Bunu birkaç kez tekrar edin. Her iki bacağa da masaj yapmayı unutmayın.

Ayaklar

Bebeğinizin bir ayağını elinize alın ve başparmağınızı topuktan parmaklara doğru hareket ettirin ve bu arada da topuğunu sıkın. Şimdi dairesel hareketlerle ayak topuğundaki kaslara masaj yapın. Sonra bebeğinizin ayak bileğini tek elinize alın ve diğerleriyle de her bir topuğa sırayla nazik vuruşlar yapın. 

Karma masaj

Baştan başlayıp, ayakuçlarına ve el parmak uçlarına kadar devam eden çok nazik bir masajdır. Göğüs kafesinin ön tarafındaki masajla bitirilmelidir.

Popo ve Baldırlar

Omuriliğin sol ve sağ tarafında popoya kadar uzanan kas şeritlerine dokunun. Sonra tüm parmaklarınızla popo kaslarına nazikçe masaj yapın. Ardından ayak parmak uçlarına kadar bacak ve kalçalara, son olarak da parmak kaslarına masaj yapın.

Masajı Tamamlama

Baştan el parmak uçlarına kadar, ilk olarak ön taraftan sonra da tüm vücuda küçük vuruşlar yapın.