Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

11 Aylık Bebeğiniz İçin Beslenme Programı

11 Aylık Bebeğiniz İçin Beslenme Programı

Bir yaşına adım adım yaklaştığınız şu günlerde, bebeğiniz ek besinlerin tadını çıkarabilir; fakat bebeğinizin temel besini hala anne sütü. Bebeğinizin anne sütü ihtiyacı 1 yaşından sonra da devam eder. Bu dönemde, bebeğinize günde 500 ml (yani 2 bardak) anne sütü vermeli, anne sütü yokluğunda ise doktorunuza danışarak bebeğinize en uygun devam sütünden yararlanmalısınız. 11 aylık bebeğiniz günde en fazla 3 bebek kavanozu ek gıda tüketmelidir. Bu miktardan daha fazla ek gıda tercih etmek, bebeğinizin temel besini olan anne sütünü yeterli oranda almasını engeller.

Ek besin-anne sütü veya devam sütü dengesini oturttuktan sonra bebeğinizin sağlıklı beslenmesi için ona ideal bir beslenme programı oluşturmalısınız. 11 aylık bebeğiniz için önerdiğimiz listeye göz atabilirsiniz. İşte öğün örnekleriyle ideal bebek beslenme programı:

GÜNE MERHABA

Ana Öğün: Bebeğiniz anne sütüyle güne başlamalı. Anne sütü yokluğunda ya da eksikliğinde doktorunuz önerdiyse devam sütleri tercih edilebilir.

Ara Öğün: 1 bebek kavanozu yeşil kahvaltı.

  • Yeşil Kahvaltı Tarifi: 1 çorba kaşığı Aptamil 7 Tahıllı Ballı ek gıdayı, 2 çorba kaşığı devam sütüne ekleyin. Karışımın içine 1 tatlı kaşığı pekmez ekleyin. 2 ince dilim avokado, ½ yumurta sarısı ve 1 tatlı kaşığı pastörize tuzsuz peyniri ezerek karıştırın. Kahvaltımız hazır!

ÖĞLE YEMEĞİ

Ana Öğün: Anne sütü. Eksikliğinde doktorunuz önerdi ise devam sütü. *

Ara Öğün: 1 bebek kavanozu sütlü kereviz çorbası.

  • Sütlü Kereviz Çorbası Tarifi: 1 küçük boy patates, yarım havuç, yarım yumurta kadar kereviz ve 1 tatlı kaşığı iri bulguru iyice pişirin. 1 çorba kaşığı zeytinyağı ekleyin. İyice püre kıvamını almasını sağlayın. Devam sütü ile karıştırarak çorba haline getirin. Yaz mevsiminde bu çorbayı enginar ile de hazırlayabilirsiniz.

AKŞAM YEMEĞİ

 

Ana Öğün: Anne sütü. Eksikliğinde doktorunuz önerdi ise devam sütü. *

Ara Öğün: Temel Reis makarnası.

  • Temel Reis Makarnası Tarif: 1 yumurta sarısı, 2 tatlı kaşığı pişmiş ıspanak püresi ve 2 tatlı kaşığı ev yapımı yoğurda alabildiği kadar tam buğday unu ekleyin. Sert bir hamur hazırlayın ve oklava ile incecik olana kadar açın. Daha sonra bıçak yardımıyla minik ve ince şeritler halinde kesin. Biraz unlayıp fırın tepsisine dizin ve 100 derece sıcaklıktaki fırında iyice kuruyana kadar bekletin. Fırından çıkan makarnayı haşlayarak ezebilir ya da püre haline getirerek bebeğinize verebilirsiniz.

Önemli Bilgiler

  • Beslenme miktarı kadar, beslenme şeklinin sağlıklı ve düzenli olması da önemli. Bebeğinizin besinlerini hazırlarken buharda pişirme, haşlama, ızgara gibi yöntemleri tercih etmelisiniz.
  • Gece yatmadan önce bebeğinize vereceğiniz sütlü tahıllı ek gıdalarımız, bebeğinizin gece beslenmesi için bir alternatiftir.

*Anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız.