Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

14 Aylık Bebeğin Günlük Rutini

Bebeğinizin 14. Ayı

Bir yaş sonrası bebeklerde uyku ve beslenme rutininin değişimi 14. ay sonuna doğru gerçekleşebilir. Örneğin bu aya kadar 2 kez olan gündüz uykusu yavaş yavaş 1’e düşebilir. Beslenmede ise ihtiyaç duyduğu günlük kalori miktarı değişebilir.

14 aylık bebeğinizin hastalıklara karşı dirençli olup yeni rutininde bir aksama yaşamaması için de bağışıklık sistemini desteklemeye özen gösterebilirsiniz. 14 aylık bebek rutini yani beslenme, uyku ve oyun düzeni hakkında bilgi edinerek bebeğinizin gelişim ritmini korumasına yardımcı olabilirsiniz.

14 Aylık Bebeğin Uyku Düzeni

Bebeğiniz, geceleri yaklaşık 10-12 saat, gündüzleri ise 2-3 saat uyuyabilir. 14. ayın sonuna doğru gündüz uykusu sayısı 2’den 1’e inebilir. Bu yeni uyku düzeninin yerleşebilmesi için de bebeğinizin bağışıklık sistemini beslenme ile destekleyebilirsiniz. Bebeğinizin bağışıklık sisteminin desteklenmesi, hastalanmamasını ve böylece uyku rutinini koruyabilmesini sağlar. 

14 Aylık Bebeğin Günlük Beslenme Rutini

14 aylık bebek beslenmesinde anne sütüne yer vermeye devam edin. Bebeğinizin bilişsel gelişiminin devamı ve bağışıklık sisteminin desteklenmesi için ek gıdanın yanı sıra onu 2 yaşına kadar anne sütü ile beslemeye devam edebilirsiniz. Eksikliği ya da yokluğunda doktorunuza danışarak çocuk devam sütüyle bebeğinizi besleyebilirsiniz.

Aptamil 4 Çocuk Devam Sütünü doktorunuza danışarak anne sütünün hiç verilemediği veya yetersiz olduğu durumlarda kullanabilirsiniz. Kanıtlanmış prebiyotikler içeren Aptamil Çocuk Devam Sütü içeriğindeki D vitamini ile bebeğinizin bağışıklık sisteminin normal işlevini destekler.* (Bebeğinize en iyisi anne sütüdür, eksikliğinde doktora danışınız.)

¨14 aylık bebek ne kadar uyur?¨ ya da ¨14 aylık bebek kaç saatte beslenmeli?¨ gibi uyku ve beslenme rutinine dair soruların cevaplarını sizinle paylaştık. Şimdi sıra, bebeğinizin gelişiminin en önemli destekçilerinden olan oyun hakkında bilgi almakta.

14 Aylık Bebeğin Günlük Oyun Programı

Bebeğiniz, elleri çırpma gibi taklit oyunları ile şekilleri uygun deliklerden geçirme gibi oyunlara ilgi duyabilir. Daha da hareketli hale gelen bebeğiniz artık sadece otururken değil, ayaktayken de çevresine tutunarak oyun oynayabilir. ¨Bebeğinin Bir Yaşını Kutlayanlara Özel: Bebeğinizin Gelişimini Oyunlarla Destekleyin¨ başlıklı yazımızı okuyarak bebeğinizin oyun rutininde dikkat edebilecekleriniz ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

14 Aylık Bebeğin Günlük Rutin Tablosu

07.00-Uyanma bez değiştirme, üst değişimi.

07.30-Kahvaltı, Anne sütü. Eksikliğinde doktorunuz önerdiyse Aptamil Çocuk Devam Sütü

08.30-Oyun, eğitici aktivite, öğrenme.

09.30-Ara öğün.

10.00-Öğleden önce uykusu.

11.00-Uyanma ve bez değiştirme.

11.30-Eğitici aktivite saati, açık hava gezintisi.

12.30-Öğlen yemeği.

13.30-Bez değiştirme,

14.00- Anne sütü. Eksikliğinde doktorunuz önerdiyse Aptamil Çocuk Devam Sütü

14.30-Öğlen uykusu.

15.30-Uyanma, bez değiştirme

16.00-Ara öğün.

16.30-Oyun, eğitici aktivite, eğlence.

17.30-Açık hava gezintisi.

18.00-Akşam yemeği.

18.30-Uyku öncesi rutinler, banyo, pijama.

19.00- Anne sütü. Eksikliğinde doktorunuz önerdiyse Aptamil Çocuk Devam Sütü

19.30-Masal, kitap okuma ve gece uykusuna geçiş.

*D vitamini çocuklarda bağışıklık sisteminin normal işlevine katkıda bulunur.


referans