Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

26 Haftalık Bebeklerde Büyüme Atağı: İlişkiler

Bebekler, yaklaşık 26 haftalık olduklarında yeni bir gelişim dönemine girerler. Zihinsel ve fiziksel gelişimi ifade eden bu döneme “ilişkiler dünyası” adı verilir. İlişkiler dünyası dönemi, büyüme atağı haftalarının beşincisidir.

Bebeklerin beşinci büyüme atağı döneminde kazandıkları en belirgin özellik, nesneler arasındaki mesafeyi anlayabilmeleridir. Eşyalar arasında mesafe olduğunu anladıkları için de uzanma hareketini daha çok yapmaya başlayabilirler. Hatta mesafe algısı onları emeklemeye de teşvik edebilir.

Beşinci Büyüme Atağında Neler Olur?

Sıçrama olarak da adlandırılan büyüme atağı dönemlerinde bebekler yaklaşık bir hafta süren bir huzursuzluk dönemi yaşayabilirler. Sık sık ağlama, uykusuzluk, yeme düzeninde değişim gibi durumların gözlemlendiği büyüme atağı haftaları sonunda bebekler yeni beceriler edinirler.

Her bebekte farklılık göstermekle birlikte beşinci büyüme atağı sonunda bebeklerde şu gelişimler yaşanabilir:

  • Eşyalar arasında mesafe olduğunu anlayabilirler.
  • Bir nesnenin başka bir şeyin yanında, altında ya da üstünde olduğunu kavrayabilirler. Bu da bebekleri yeni keşiflerde bulunmaya sevk eder. Eşyaları kaldırıp altında bir şey olup olmadığına bakabilirler.
  • Kendilerini yukarı doğru kaldırma denemeleri yapabilirler.
  • Bir önceki büyüme atağı haftasında başlamadıysa beşinci atak döneminde eşyaları fırlatabilirler.
  • Ağızlarından baloncuk çıkarabilirler.
  • Başkalarının ağzına yiyecek uzatmaya çalışabilirler.

Bebekler yaklaşık 37 haftalık olduklarında ise altıncı büyüme atağı haftası başlar.

Büyüme Atağında Uyku Düzeni Değişir mi?

Bebeklerde büyüme atağı haftaları yeni becerilerle birlikte biraz da huzursuzluk getirebilir. Beşinci büyüme atağındaki bebekler yaklaşık bir hafta boyunca uykuya geçmekte zorluk yaşayabilirler. Ayrıca eşyalara uzanma ve fırlatma isteği ya da baloncuk çıkarma gibi yeni keşfettikleri hareketler, bebeklerin dikkatlerini uykudan uzaklaştırabilir.

Bebeklerin büyüme atağında uykusuzluk yaşamamaları için yatma zamanından önce bir süre beşiklerinde bırakılmalarında fayda vardır. Yatakta geçirdikleri süre boyunca oyuncaklara uzanma gibi ilgi duydukları hareketleri yapabilir ve uyku zamanı geldiğinde uyuyabilirler. Bu süre zarfında anne babanın da beşiğin yakınlarında olması bebek için rahatlatıcı olabilir.

Sıçrama Döneminde Neler Yapılabilir?

Yaklaşık bir hafta süren beşinci atak dönemi, bebeklerin kendilerine ve çevrelerine dair yeni şeyler keşfetmeleri ile sona erer. 26 haftalık bebekler mesafe kavramını öğrendikleri için anne babalarının kendilerinden uzaklaştığını gördükleri zaman daha çok ağlayabilirler. Yaşadıkları bu endişeyi azaltmak için anne babalar, bebekleriyle daha fazla temasta bulunabilir.

Ayrıca ebeveynler, eşyalara uzanma denemelerini bir oyuna çevirip bebeklerinin eğlenmesine ve kabiliyetlerini geliştirmesine yardımcı olabilir. 26 haftalık bebeğinizle oynayabileceğiniz oyunlar hakkında bilgi almak için “0-1 Yaş Dönemindeki Bebekler İçin Oyun ve Oyuncaklar” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Kaynaklar