Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

3 Adımda Hamilelikte Cinsellik

Hamilelik anne adayında hem bedensel hem de ruhsal olarak birçok değişime neden olur. Bu değişim anne adayının cinsel hayatına da etki eder. Gebelikte cinsellik nasıl olmalı? ya da Hamilelikte cinsellik nasıl yapılır? gibi birçok sorunun cevabı, bu dönemde çoğu anne adayı tarafından merak edilir.

Hamilelik dönemindeki değişimler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kimi annelerde, annelik hissi baskın olur. Bu his cinsel yaşamı olumsuz yönde etkiler. Kimi annelerse vücutlarındaki değişikliklerden hoşlanır. Hamilelik boyunca libidoları (cinsel arzu) yükselir. 

Hamilelik cinsel ilişkiye engel oluşturmaz. Hatta hamilelik döneminde cinsel ilişki yaşamanız rahatlamanıza, gevşeyip doğuma daha iyi hazırlanmanıza neden olabilir. Hamilelik döneminde yaşayacağınız cinsel ilişki aynı zamanda eşinizle duygusal bağınızı da artırabilir. 

Peki hamilelik döneminde cinsel hayatınızın seyrinde nasıl değişimler olur?  

 1. Bu dönem boyunca kendinizde bedensel ve ruhsal anlamda çeşitli değişiklikler fark edersiniz. Bu fizyolojik değişiklikler, cinsel hayatınızı da etkiler. Bu değişiklikler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir…
 2. Kimi annelerde, annelik hissi baskın olur. Bu his cinsel yaşamı olumsuz yönde etkiler. Kimi annelerse vücutlarındaki değişikliklerden hoşlanır. Hamilelik boyunca libidoları (cinsel arzu) yükselir.
 3. Hamilelik döneminde, cinsel hayatınızın periyodu genellikle ilk üç ay azalır, ikinci üç ayda artar ve son üç ayda yeniden düşer. 
 4. İlk üç ayda yaşanan yorgunluk, bitkinlik, uykusuzluk, hassasiyet, bulantı, kusma gibi değişiklikler cinsel isteksizlik yaratır.
 5. 3. ve 6. aylar arasında bu fiziksel değişiklikleri zamanla kabullenirsiniz. Kendinizi daha iyi hissedersiniz. Cinsel ilişkiye karşı ilginiz yeniden artar.
 6. 6. aydan doğuma kadar olan son dönemde ise azalan fiziksel şikâyetler yeniden ortaya çıkar. Belli zamanlarda oluşan hazırlayıcı kasılmalar, libidonun azalmasına neden olur. Bu yüzden cinselliği yeniden ikinci plana atabilirsiniz.

Hamilelikte cinsellik kaçıncı aya kadar olmalı?

Kendinizi hazır ve istekli bulduğunuz müddetçe hamilelik döneminde eşinizle cinsel birliktelik yaşayabilirsiniz. Ancak gebeliğin son ayına gelindiğinde doktorunuza danışmanızda fayda vardır. Sperm hücreleri içinde bulunan prostaglandin hormonu, rahim ağzında açılmaya ve meme başının tahrik olmasına neden olur. Bu da doğumun vaktinden önce başlamasına yol açabilir. Bu nedenle “Gebelikte cinsellik ne zaman bitmeli?” sorusunun cevabı için doktorunuzun tavsiyesine uymalısınız.

Gebelikte cinsellik pozisyonları nelerdir?

Hamilelikte cinsellik pozisyonlarını anne adayının rahatlığı belirler. Cinsellik anne adayının rahat ettiği pozisyonlarda ve sert hareketlerden kaçınılarak yaşanabilir. Bu süreçte eşin anne adayına nazik olması çok önemlidir. 

Keyifli bir cinsel birliktelik eşinizle bu dönemde kurduğunuz bağı daha da güçlendirir. Bu duygusal mutluluk bebeğinize de olumlu yansır. Birliktelik esnasında serotonin hormonunun artması sizi iyi hissettirirken bebeğinizin gelişimine de olumlu etki yapar. 

Hamilelikte cinsellik bebeğe zarar verir mi?

‘Hamilelik döneminde cinsel ilişki bebeği etkiler mi?’ sorusu, anne adaylarının en çok merak ettiği sorulardan biridir. Bebek, rahimdeki güçlü kas yapısı ve amniyon sıvısı ile korunur. Böylece cinsel birliktelik bebeği etkilemez.

Uzmanlar sağlıklı bir hamilelik sürecinde, cinsel ilişkinin bebeğe zarar verme ihtimali olmadığını söyler. Ama sorunlu gebeliklerde risk artabilir. Size ve bebeğinize zarar verebilecek koşulların oluşması durumunda, bunları sizin değerlendirmeniz doğru değildir. Hiçbir riski göz ardı etmemek için mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Cinselliğe engel oluşturabilecek durumlar nelerdir?

 • Çoğu gebelikte son 3 ay içinde
 • Su kesesi erken açıldığında
 • Beklenmeyen bir anda vajinal kanama olduğunda
 • Önceki ya da şimdiki hamilelikte, erken doğum tehlikesinin yaşandığı durumlarda
 • Rahim ağzı yetmezliğinde
 • Erken doğum tehlikesinde
 • Düşük ihtimalinde
 • Çoğul hamileliklerde