Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

5. hafta hamilelik

Hamileliğin 5. haftası bebeğinizin hızla büyüdüğü sürecin başları. 2. aya girdiniz ve bebeğiniz henüz bir susam tanesi büyüklüğünde. Bebeğinizin gelişimi bu süreçte sonra oluşacak organlar ve dokulara hazırlanıyor.

Hamileliğin dördüncü haftası hakkında bilgi sahibi olmak için 4. hafta hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Bebeğiniz büyüyor

 • Embriyonuz rahminizin derinlerinde inanılmaz bir hızla büyüyor. Bu noktada, bir susam tanesi boyutunda. Üç katmandan oluşuyor; ektoderm, mezoderm ve endoderm. Bu katmanlar sonraki zamanlarda dokulara ve organlara dönüşecek.
 • Bebeğinizin beyni, omuriliği, sinirleri ve omurgası ektoderm adı verilen üst katmanda gelişmeye başladı. Bu katman ayrıca deri, saç, tırnak, süt, ter bezleri ve diş minesinin oluşumunu sağlar.
 • Kalp ve dolaşım sistemi orta katman olan mezotermde şekillenir. Mezoterm ayrıca kas, kıkırdak, kemik ve deri altı dokuların şekillenmesini sağlar.
 • Üçüncü katman olan endoderm; akciğerleri, bağırsakları, boşaltım sistemini, tiroidleri, böbrekleri ve pankreası oluşturur.
 • Bebeğinize besin ve oksijen sağlayan ilkel plasenta ve göbek bağı göreve başladı.

Bedeninizde neler oluyor?

 • Hamileliğe bağlı bazı rahatsızlıklar yaşamaya başlamış olabilirsiniz. Hamileğin ilk haftalarında birçok kadında göğüslerin hassaslaşması, bitkinlik ve idrar sıklaşması görülmeye başlar. Bunların dışında, ilerleyen haftalarda mide bulantısı yaşayabilirsiniz.
 • Miktarı tam olarak bilinmese de hamilelikte alkolden uzak durmak önemlidir. Alkol bebeğin gelişimine zarar verebilir.
 • Bir egzersiz rutinine başlamak isteyebilirsiniz. Ekstra bir yük taşıyacağınız için egzersizler, vücudunuzu güçlendirmek ve dayanıklılığınızı arttırmak adına faydalı olacaktır.
 • Birçok anne adayı egzersizin hamilelik ağrılarını hafiflettiğini ve stresi azalttığını söylüyor. Bunun yanı sıra egzersizler sizi doğum sancılarına hazırlamak konusunda da yardımcı olur.
 • Hamilelik sırasında herhangi bir şekilde egzersiz yapmaya devam ettiyseniz, doğum yaptıktan sonra ayağa kalkmak daha kolay olur. Yapmaktan keyif alacağınız, güvenli ve orta derecede dinamik bir aktivite seçmenizi öneririz. Yürüyüş ve yüzme hamile kadınlar için iyi seçimlerdir.

5 haftalık gebelik kaç aydır?

Hamile olduğunu öğrenen her kadın ‘Acaba kaç haftalık kaç aylık hamileyim?’ sorusunun cevabını öğrenmeye çalışır. Gebelik süreci toplam 40 hafta veya başka bir deyişle 9 ay 10 gündür. Buna göre 5-8 haftalar arası gebelik, 2. aya denk gelir.  Siz de eğer hamileliğinizin 5. haftasındaysanız, 2 aylık hamilesiniz demektir.

5 haftalık hamilelik belirtileri nelerdir?

5. hafta, hamileliğin kesinleştiği haftadır. Anne adayı bu haftaya kadar bazı gebelik belirtileri hissetmiş olabilir. Ancak 5. haftayla birlikte bu belirtiler daha çok belirginleşir. 5 haftalık hamilelikte en belirgin belirti adet kesintisidir. Bu süreçte ayrıca erken dönem hamilelik belirtileri de hissedilir. Bunların başında şunlar gelir;

 • Yorgun ve bitkin hissetme
 • Mide bulantısı, şişkinlik
 • Göğüslerde ve meme başlarında hassasiyet
 • Sık sık idrara çıkma
 • Karın ve kasık ağrıları
 • Ağızda metalik tat
 • Aşırı tükürük salgısı
 • Koku almada yüksek hassasiyet
 • Bazı yiyeceklerin tadından ve kokusundan tiksinme
 • Duygusal ruh halindeki değişimler

5 haftalık bebek anne karnında hissedilir mi?

5 haftalık bebek anne karnında hissedilemez. Anne karnında bebek genellikle 7. haftadan itibaren hareket etmeye başlar. Henüz boyutu 2 cm civarında olduğu için bu hareketler ultrasonografik olarak görülebilir. Ancak anne adayının bu hareketleri hissetmesi mümkün olmaz. Anne adayları, bebek hareketlerini genellikle 16-20. hamilelik haftaları arasında hissedebilir.

5 haftalık gebelik ultrasonda görünür mü?

Çoğu anne adayı ‘5 haftalık bebek ultrasonda görülür mü?’ diye merak eder. 5 haftalık bebek, ultrasonda çok belirgin olmasa da görülmeye başlar. Bebeğin daha net görülebilmesi için ilk ultrason, genellikle vajinal yolla yapılır. Koyu renkli bir halka halinde görülen gebelik kesesi içindeki 5 haftalık bebeğin ultrasondaki görüntüsü küçük bir nokta şeklindedir.

5 haftalık bebek anne karnında nasıl olur?

5. haftalık bebek anne karnında amniyon kesesi adı verilen sıvı dolu bir baloncuğun içinde gelişimini sürdürür ve hamilelik boyunca bu kesenin içinde büyür. Henüz bir nokta boyutunda olsa da ince bir tüp görüntüsüne sahiptir. Beyni oluşturan 2 adet yapı ve kuyruk sokumunun ilk aşamalarının oluşmaya başladığı bu haftada bebek, beyinden kuyruğa dek uzanan bir tüp görüntüsü alır. Bu tüp boyunca bazı organların oluşum temelleri atılır. Organların gelişim yerleri beş haftalık bebek formunda ortaya çıkmaya başlar.

5 haftalık gebelikte cinsellik

Hamilelik döneminde birçok anne adayı bebeğinin zarar göreceği endişesiyle cinsellikten kaçınabilir. Halbuki her şeyin yolunda gittiği hamileliklerde doktor cinselliğe onay verebilir. Ancak bazı durumlarda cinsellik sıkıntılı yaratabilir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayı içinde düşük riski de olabileceği için doktorunuz 5 haftalık gebelikte cinselliğe izin vermeyebilir. 5 haftalık gebelikte cinsellik konusunda mutlaka doktorunuzun tavsiyesini almalısınız.

5 haftalık hamile kadın nelere dikkat etmelidir?

İşte size 11 adımda sağlıklı bir hamilelik için güvenlik önerileri;

 1. Hamileliğin ilk ayları bebeğin gelişimi için kritik zamanlardır. Birkaç anahtar adım bebeğinizin ve sizin sağlığınızı korumak için yardımcı olacaktır.
 2. Doktor randevularınızı almaya erkenden başlayın ve randevularınıza sadık kalın. İyi bir hamilelik öncesi hizmet sizin ve bebeğiniz için önemlidir.
 3. İlk ziyaretinizde (genelde 8. hafta civarı olur) sorun oluşturabilecek belirli durumlar için görüntüleneceksiniz. Eğer hala yapılmadıysa doktorunuzu seçin ve randevunuzu alın. Şu anki önceliğiniz bu olmalı.
 4. Hamilelik öncesi vitaminlerinizi doktorunuzun önerdiği doğrultuda alın. Hamilelik öncesi takviyelerin çoğu standart multivitaminlere göre daha fazla folik asit, demir, kalsiyum içerir ve hamile kadınlar bu besinlere ihtiyaç duyarlar.
 5. Hamile kalmaya çalışırken ve ilk üç aylık dönemde özellikle yeterli miktarda folik asit almak kritik öneme sahiptir. Bebekte oluşabilecek doğum hasarı riskini azaltır.
 6. Doktorunuzu kullandığınız ilaçlar hakkında bilgilendirin. Çoğu ilaç - reçetesiz olanlar bile- hamilelik süresince güvenli değildir.
 7. Kronik bir durumun tedavisi için ilaç kullanıyorsanız hemen durdurmayın fakat doktorunuzu arayın ve kullandığınız ilaçları listeleyerek neyin güvenli olduğunu belirleyin. Bitkiler de dahil olmak üzere takviye olarak aldığınız her şeyi doktorunuzla paylaşın.
 8. Sigarayı bırakın. Sigara içmek düşük, plasenta problemleri ve erken doğum dahil olmak üzere problem riskini yükseltir. Cenin gelişimini yavaşlatır, ölü doğum ve düşük riskini arttırır. Yapılan araştırmalara göre sigara kullanımı, yarık dudak ya da damaklı bebek doğumu riskini arttırmasıyla ilişkilendirmiştir. Bırakmak için hiçbir zaman geç değildir. Yakmadığınız her sigara bebeğinize daha sağlıklı olma şansı verecektir. Bu konuda yardım almak için doktorunuza başvurabilirsiniz.
 9. Alkol almayı bırakın. Düşük kilolu doğum ihtimalini ve çocuğunuzun öğrenme, konuşma, dikkat süresi, dil ve hiperaktivite problemleri yaşaması riskini arttırabilir.
 10. Evinizin ve iş yerinizin güvenli olduğundan emin olun. Bazı meslekler ya da hobiler size ve gelişen bebeğinize zararlı olabilir. Eğer rutin olarak kimyasallara, ağır metallere (Kurşun veya civa gibi), belli biyolojik ajanlara veya radyasyona maruz kalıyorsanız, bir an önce bu durumu değiştirmelisiniz.
 11. Bazı temizlik malzemeleri, böcek ilaçları, çözücüler ve eski borular yoluyla içme suyuna karışan kurşunun da zararlı olabileceğini unutmayın. Günlük hayatınızdaki rutini doktorunuzla konuşarak evinizde veya işyerinizdeki zararlı olabilecek maddeleri belirleyir; bunları uzaklaştırabilirsiniz.

Adım adım ilk doktor kontrolü için öneriler

 1. Bir doktor seçin ve randevunuzu ayarlayın.
 2. Hazırlık için periodunuzun ilk gününü not alın (Böylece doğumun günü belirlenebilir.) ve aklınıza gelen bütün soruları listeleyin.
 3. Ailenin tıbbi geçmişlerini öğrenmek için iki taraf da akrabalarıyla konuşmalı. Doktorunuz ailelerde kronik bir hastalık ya da genetik bozukluk olup olmadığını bilmek isteyecektir.
 4. Zamanlama konusunda kafanız karışabilir. Çoğu doktorun da yaptığı gibi hamilelik hesaplamalarına son periodunuzun ilk günüyle başlanılır. Böylece hamilelik testi sonucu pozitif verdiği an (Döllenmeden yaklaşık 3 hafta sonra) 5 haftalık hamile olduğunuz varsayılır.

Hamileliğinizin bir sonraki haftası hakkında bilgi sahibi olmak için 6. hafta hamilelik yazımızı okuyabilirsiniz.

Not: Bilgi niteliğindedir, daha detaylı bilgi için doktorunuza danışınız.