Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Aile Sofrasına Geçiş

 1. Çocuğunuz birinci yaşını doldururken onu artık aile sofrasına, sizin düzen ve saatlerinize alıştırmaya başlayabilirsiniz. Aile sofrasında yemeğe başlamak, hem onun sosyal davranışlar ve beceriler kazanmasını sağlayacak, hem de ailenin diğer bireylerin de yemek yiyor olması, çocuğunuzun kendisine verilen besinleri reddetmemesi için özendirici bir faktör olacaktır.
 2. Çocuğunuzun sizinle beraber sofraya oturması, siz yetişkinler için evde pişirdiğiniz yemeklerden yiyebileceği anlamına gelmez. Çocuğunuzun yemekleri, az tuzlu ve az şekerli hazırlanmalıdır. 3 yaşını doldurana kadar çocuğunuzu ona uygun besinlerle beslemeli, ihtiyacı olan gıda miktarlarını günlük olarak alıp almadığını kontrol etmelisiniz.
 3. Günlük beslenme programları ve çocuğunuza uygun besinler hakkında bilgi almak için tıklayın. 
  Yine bebeğinize özel lezzetli tarifleri hazırlayarak, ona hem sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmış, hem de onu dengeli ve sağlıklı beslemiş olursunuz. Tariflerimiz için tıklayın.
 4. Aile sofrasına oturan bebekleri beslerken en sık yapılan hatalardan biri, çocuğu yemek suyu ile beslemektir. Sizin için hazırlanan yemeklerin suyunun bebek için beslenme değeri çok düşüktür.
 5. Çocuklara çay, kahve veya kola verilmesi, içerdikleri uyarıcı maddeler nedeni ile onları aşırı sinirli yapar. En doğrusu, bu içecekleri çocuğa hiç tattırmamaktır.
 6. Çoğu bebek ilk yaşından itibaren genel alerjilere sahip olabilir. Eğer alerjiler konusunda endişeleniyorsanız, uzmanlar yumurta beyazının 2 yaşına kadar, kabuklu deniz ürünlerinin ise 3 yaşına kadar verilmemesini önermektedir.
 7. Her çeşit şeker de, çocuklara sık verilmemesi gereken yiyeceklerdendir. Yemek aralarında çocuğa şeker vermek, iştahı kapatarak yetersiz beslenmesine yol açtığı gibi ilerde görülen diş çürüklerinin de önde gelen nedenidir.

Bebeklerin gelişim süreçleri hakkında bilgi edinmek için bebek gelişimi kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yemek sofrasında size katılacak olan çocuğunuz için öneriler

 1. Çocuğunuzu yemeye zorlamayın. Beslenmeye biraz ara verip, sonra tekrar yemek vererek tam doyması sağlayın.
 2. Besinleri çocuğa değişik tat, kıvam, renk ve çeşitlilikte sunmaya çalışın.
 3. Beslenmede ödül yöntemi uygulamayın, yemek yerken babasına veya büyük kardeşlerine özendirmeyi deneyin.
 4. Sofraya onun rahat kullanabileceği, uygun boyutta kaşık - çatal vb. gereçler sağlayın.
 5. Çocuğunuz seçici davranıyorsa, besinleri karıştırarak yedirmeyi deneyin. (sebzeleri, sevdiği çorbanın içine doğrayarak, karışık püreler halinde vb.)
 6. Çocuğunuzun aşırı acıkıp sinirlenmesine fırsat yaratmayın.
 7. Çocuğunuzu uykuluyken beslemeyin.
 8. Sizin için hazırlanmış yemeklerin suları, çocuğunuzun beslenme ihtiyaçlarını karşılamaz. Fazla yağlı ve tuzlu yiyecekleri çocuğunuza verilmemeye özen gösterin.