Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Anneler ve Kızları

Hamileliğin hissedildiği ilk andan itibaren anne-bebek arasında duygusal bağ oluşur. Doğum ile birlikle göbek kordonu kesilerek anne ile fiziksel bağı kopan bebek kendini anne karnındaki gibi güvende hissetmek için anneye sımsıkı sarılır ve aradaki bağ gittikçe daha da kuvvetlenir.

Anneler ile kızları arasındaki bu sıkı bağ nasıl oluşur?

Doğumun ardından annenin bebeğini kucağına alması ile aralarındaki ilk bağ oluşmaya başlar. Bu bağın kuvvetlenmesi için annenin bebeği ile sık sık konuşması, ona sevgisini göstermesi ve ten tene temas etmesi faydalı olur. Anne kız çocuk arasındaki bağ,oluşum aşamaları ise şu şekilde gözlemlenebilir;

  • Bir annenin kız çocuğunu büyütürken geçirdiği her aşama kendi gelişim aşamalarının bir yansıması şeklindedir. Anne kızını büyütürken ister istemez bu aşamalardan geçer.
  • Kız bebek gelişiminin bazı aşamalarında annesini örnek alır.
  • Anne de bebeğinin gelişimi ile anneliğini şekillendirir. Kızıyla özdeşim kurarak onun ilgi ve ihtiyaçlarını hisseder.
  • İşte bu empatik bağ sayesinde anne ile kızları arasında o sımsıkı bağ oluşur.

Kız Bebeklerin Kimlik Oluşumunda Annenin Rolü Nedir?

Bir bebeğin kişiliğinin oluşumunda çevresindeki kişilerin etkisi büyüktür. Tabii ki onu en çok etkileyen kişi annesidir çünkü onun duygu dünyasına en çok annesi dokunur. Kız bebeklerin kimlik oluşumunda annenin oynadığı diğer roller ise şunlardır;

  • Kız bebeklerde bedensel benzerlikler nedeniyle anne ile etkileşim oldukça güçlüdür. Anne ile ne kadar engelsiz ve sorunsuz bir ilişki yaşanır ise bebeğin kişilik gelişimi o kadar kuvvetli ve sağlıklı olur.
  • Erken bebeklik döneminde bebeğin yeterince sevgi görmesi, annesine güven duyması, kendini değerli hissetmesi kimlik oluşumunun sağlam temellere oturmasına yardımcı olur.

Kız bebekler annenin psikolojisinden daha çok etkileniyor

Anne ve kız bebek arasındaki bağ için  yapılan araştırmalar şu verileri ortaya koymaktadır;

  • Yapılan bilimsel araştırmalara göre annenin doğumdan sonra yaşadığı depresyondan kız bebeklerin erkeklere göre daha fazla etkilendiği gözlemlenmiştir.
  • Annelerinden kendi doğum hikâyelerini dinleyen kız çocuklarının, daha az dinleyenlere göre öz güvenlerinin daha yüksek olduğu ve anneleriyle kuvvetli bir bağ kurdukları gözlemlenmiştir.
  • Yine yapılan başka bir araştırmaya göre kız bebeklerin kucağa alındığında yüzünü etrafa dönmek yerine anneye doğru dönmeyi tercih ettikleri gözlemlenmiştir.