Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

Ay Ay Hamilelik

Hamilelik hayatın en büyük değişimlerinden birinin yaşandığı döneme giriş olarak kabul edilebilir. Bir anne adayı, hamile olduğunu öğrendiği andan itibaren hem fiziksel hem de ruhsal açıdan tamamen değişir. Hisleri, tepkileri, uyku düzeni, öğün sıklığı ve bu öğünlerin içeriği, eski dönem ile büyük farklılıklar gösterir.

Aynı şekilde bebek de spermin yumurtalıkları tutunduğu andan itibaren her ay yeni özellikler kazanır, birkaç mm’den 50 cm’ye varan boyu ile büyük bir fiziksel gelişim gösterir. 9 aylık bu dönemde bebeğinizin yaşadığı tüm değişimleri, aşama aşama takip ederek heyecanınızı yenebilir ve bir mucizeyi gözlemleyebilme fırsatına sahip olabilirsiniz.

1 Aylık Gebelik

Spermin yumurtada döllenmesi ile başlayan bu dönemde, hamileliğin ilk belirtileri görmek için henüz erken. Bebeğin rahimdeki yolculuğu bu dönemde sürerken bebekler henüz hücrelerden oluşan küçük bir topu andırır. Blastosit olarak adlandırılan bu top, rahim duvarına tutunur. Ardından HCG hormonu salgılanmaya başlar. Bu hormonun salgılanması da gebelik testinin pozitif çıkmasını sağlar. Hamilelik belirtileri gözle görünmese de embriyo oluşmaya başlar ve ardından da tüm organlar yavaş yavaş gelişmeye başlar.

2 Aylık Gebelik

Bu ay ile birlikte embriyoda ektoderm katmanı oluşur. 2. ayda bebeklerin gelişimi deri, saç, tırnak, meme bezleri, diş minesi ve ter bezlerinin oluşmasıyla başlar. Ardından mezoderm denen orta tabaka oluşur. Bu da kalp ve dolaşım sistemine merhaba denmesi anlamına gelir. Endodermle birlikteyse akciğer, boşaltım sistemi, tiroit, karaciğer, pankreas ve bağırsaklar oluşmaya başlar.

Gebelik takviminin 2. ayında embriyo sadece 2 gram ağırlığa sahip. Bu dönemde eller ve ayaklar gelişim gösterirken parmakların oluşması için bir süre daha beklemek gerekir. Beyindeki iki lob ise hızla gelişmeye başlar. Ayrıca göz kapakları da oluşmaya başlayan bebeğiniz ufak ufak hareket de eder.

3 Aylık Gebelik

Kol, bacak ve parmakların oluşmaya başladığı 3 aylık gebelikte fetüsün boyu ortalama 8 cm, ağırlığı ise 14 grama ulaşır. Bebeğin şeffaf derisinin altında omurga görülmeye başlanırken böbrek, beyin, karaciğer ve bağırsak gibi organlar çalışmaya başlar. Yavaş yavaş yüz hatları ortaya çıkarken tırnaklar ve ses tellerinin de ortaya çıkması, gebeliğin 3. ayı ile birlikte görülür.

Oluşmaya başlayan parmaklar yavaş yavaş ayrılırken genital organ da kendini belli etmeye başlar. Yani bebeğin cinsiyetini öğrenmeye ve alışverişe çıkmak için heyecanlanmaya başlayabilirsiniz.

4 Aylık Gebelik

Bebekler için en önemli aylardan biri. Göz kırpma, kaş çatma, parmak emme gibi hareketlerin başladığı 4 aylık gebelikte bebeğin boyu ve kilosu da hızla gelişim gösterir. Ayrıca bebeğin başı ve vücudu da gebeliğin 4. ayında eşit boyutlara sahiptir.

Ayak tırnaklarının bile gelişmeye başladığı 4 aylık bebek, anne karında kollarını ve bacaklarını kullanır, aktif bir şekilde hareket eder. Ancak bu hareketleri fark etmeniz zor olduğundan “Bebeğim ilk tekmesini attı!” demek için henüz erken. Kalbinin gelişimi süren bebekler, bu dönemde ciğerlerindeki amniyotik sıvıyı atmakla daha çok meşguldürler ve tat atma duyularını geliştirmek için çabalarlar.

5 Aylık Gebelik

Önceki aylarda başladığı parmak emme işlemine yutkunmayı da ekleyen bebek, hamileliğin 5. ayında “verniks caseosa” olarak adlandırılan bir tabakayla derisini koruma altına alır. 5 aylık bebek gelişiminde tüyler devreye girmeye başlar. 5 aylık bebeklerin cildinden “lanugo” adı verilen tüyler çıkar. Ancak endişelenmeyin, bu tüyler ilerleyen dönemlerde dökülecekler.

Saçları ve kaşları da belirginleşen bebeklerin beyni hızla gelişirken ter bezleri de oluşmaya başlıyor. Ayrıca 5 aylık gebelikte bebeğin bağırsaklarında meconium adı verilen, siyah ve yapışkan bir madde oluşur. Bu madde, bebeğin doğumunun ardından ilk dışkıyla birlikte atılır. Ayrıca “Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur?” sorusunun cevabı da gebeliğin 4. ayının sonu ile 5. ayının ortasını kapsayan dönemde cevabını bulur. Yani bebek alışverişi için en doğru zaman.

6 Aylık Gebelik

Gebelik hesaplamada 6. ay, bebeğin hareketlerinin kolaylıkla hissedildiği dönem olarak kabul edilir. Yani yumruk ve tekmeler atan bebeğiniz size kendini beklenmedik anlarda hatırlatacaktır. Önceki ay oluşmaya başlayan tüyler henüz dökülmediği için bebeğiniz tüylerle kaplı olabilir.

6 aylık gebelikte pankreas hızla gelişeceği için bebeğinizin hormonları da hızla aşama kaydeder. Önceki ay kalınlaşan kordon, gebeliğin 6. ayında bir iletişim aracı olarak da kullanılır. Bu dönemde dış seslere daha fazla duyarlı olan bebeğinizle konuşabilir, ona şarkılar söyleyebilirsiniz. Derisi kalınlaşıyor, beyni gelişiyor, akciğerleri çok çalışıyor ama hala dış dünyaya hazır halde değil.

7 Aylık Gebelik

Artık yavaş yavaş doğum hazırlıklarına başlayan bebeğiniz, gebeliğin 7. ayında nefes alışveriş hareketlerini sıklaştırır. Uyuma, hareket etme hatta hıçkırma gibi aktiviteler edinen bebek, 7 aylık gebelik döneminin sonunda neredeyse bütün hareketlerinin hissedilmesini sağlar.

Cildinde yağ dokusu oluşan bebekte beyin dokusu ve beyin kıvrımları da gelişimini sürdürür. Bu nedenle de kafatasında belli bir oranda büyüme görülebilir. 7 aylık bebek gelişiminde ayrıca kemikler de daha fazla önem taşır. Cildi yumuşayan ve kilo alan bebeğinizin görme duyusu da bu dönemde oldukça güçlenir.

8 Aylık Gebelik

Bebeğin gerçek saçlarının oluşmaya başladığı gebeliğin 7. ayında kemikler henüz tam sertliğe ulaşmış değil. Bu da bebeğin rahim kanalına rahatça doğmasını ve doğumun kolaylaşmasını sağlıyor. Üstelik 8 aylık gebelikte yaşanan erken doğumlarda da büyük bir sıkıntı yaşanmıyor. Çünkü bebekler gelişimlerini neredeyse tamamlamış oluyor. Yalnızca sinir sistemi ve akciğerler gelişimi tamamlamamış durumda.

5 aylık bebek gelişiminde oluşan ve “lanugo” adı verilen tüyler, bu dönemde yok olmaya başlar. Ayrıca tekme atmaya ve kilo almaya devam eden bebeğiniz, onu koruyan amniyotik sıvıdan da kurtulur. Genellikle bu dönemde baş aşağı pozisyonda olan bebeklerin ilk bağırsak hareketleri de gerçekleşir.

9 Aylık Gebelik

Akciğerlerindeki gelişim tamamlanan bebekler, gebeliğin 9. ayında doğuma tamamen hazırdırlar. Doğduğu andan itibaren vücut ısısını korumasına yardımcı olacak yağ tabakası gelişimini tamamlarken kilo alımı ve irileşme de maksimum seviyeye ulaşır. Kısacası 9 aylık gebelik dönemiyle birlikte bebeğinizin sesini ilk kez duymaya ve minik elleriyle parmaklarınızı sıkmasına çok az kaldı.