Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Baba Olmak

Baba Olmak

Bir kadın bebek sahibi olacağını öğrendiği anda anneliğe ilk adımını atar ve onun için annelik serüveni o an başlar. Babalarda ise bu süreç biraz daha farklı ilerleyebilir fakat bu durum kişiden kişiye değişiklik gösterir.

Doğum sonrası nasıl ki yeni anneler birtakım psikolojik sorunlar yaşıyorsa babalar da çocuklu hayata ve baba olmaya alışma konusunda bazı sıkıntılar yaşayabilirler.

Yeni babaların yaşadığı korkular nelerdir?

  •  İyi bir baba olabilecek miyim?
  • Eşim beni eskisi kadar sevecek mi?
  • Bebeğim beni yeterinde sevecek mi?
  • Bebeğimle annesiyle olduğu gibi güçlü bir bağ kurabilecek miyim?
  • Maddi-manevi her türlü ihtiyacını karşılayabilecek miyim?
  • Eşimle ilişkimiz eski rutinine dönecek mi?

Anne ile bebek arasındaki o güçlü bağ hamileliğin en başından itibaren kurulurken babanın böyle bir bağ kurabilmesi biraz zaman alacaktır. Peki, bebeği ile daha güçlü bir bağ kurmak ve iyi bir baba olmak isteyen babalar ne yapmalı?

·        Baba adayı hamilelikten itibaren bebeği ile tıpkı anne gibi iletişim halinde olmalıdır. Tüm doktor muayenelerinde eşinin yanında bulunmalı, bebeği ile konuşmalı, bebek babasının sesine doğmadan aşina olmalı, doğum sürecinin her anında anne ve bebeğinin yanında olmalıdır.

·        Doğduğu ilk günden itibaren bebeğin bakımı konusunda annenin sorumluluklarını paylaşmalıdır. Anneye yardımcı olmaktan ziyade bebek bakımına birebir dâhil olmalıdır.

·        Baba, bebeğin altını değiştirebilmeli, kıyafetlerini çıkarıp giydirebilmeli, gazını çıkarabilmeli, banyosu için yardımcı olabilmelidir.

·        Bu konuda ne kadar çok pratik yapılırsa o kadar rahat olunur. İlk zamanlar biraz yardıma ihtiyacı olsa da zaman ilerledikçe bebeğin bakımı konusunda epey yol kat edecektir.

·        Bebek ile mümkün olduğunca fiziksel temas kurulmalıdır. Kucağa almak, banyo sonrası masaj yapmak baba ile bebek arasındaki bağı güçlendiren en önemli etkenlerdendir.

·        Baba, bebeğin günlük rutininin bir parçası olmalıdır. Özellikle ek gıda dönemine geçtikten sonra yemek yedirebilir, anne yerine baba ile uyku öncesi kitabını okuyabilir, birlikte uyuyabilir ya da parka gidip vakit geçirebilir.

·        Kısa aralıklarla da olsa baba, anne etrafta yokken bebeği ile yalnız kalabilmelidir.

·        Baba sadece bebeğin bakımı konusunda değil onun duygusal anlamda da ihtiyaçlarına cevap verebilmelidir. Kaliteli zaman geçirmek için onunla oyunlar oynamalı, resim yapmalı, her türlü ilgi ve isteğine cevap verebilmeli ve ona yeterince zaman ayırmalıdır.

Bebeğin bakımı konusunda babaların annelerden daha geri planda kaldığı düşünülse de bebeğinin her anına dâhil olan babalar bu durum geçerli değildir.