Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Babalar Anneleri Nasıl Anlar

Babalar Anneleri Nasıl Anlar?

Anne baba olmak dünyanın en güzel duygularından birisidir. Fakat bazen anne baba olmaya duygu durumumuz hazır olmuyor ya da role tam olarak hazır olamayabiliyoruz. Özellikle babaların eşlerine, bebeklerini yetiştirme konusunda nasıl destek olacaklarıyla ilgili kafaları çok karışabiliyor. Örneğin birçok baba "Eşime çok destek veriyorum, çok yardımcı oluyorum." der. Ancak kendisine "Ne yapıyorsun?" diye sorulduğunda "O yemeği hazırlarken ben de salata hazırlıyorum." cevabını verebiliyor. Bebeğin bakımında ve gelişiminde de anneye yardım, sadece mutfakta yardım etmek gibi kısıtlı bir alanda kalınca ortaya bazı problemler çıkabiliyor. 

Anneye Nasıl Yardım Edebilirsiniz?

Babaya düşen görev, neleri yapmayacağını söyleyerek yapabileceği şeylere sınır koymak değildir. Yapabileceği şeyler için niyet etmek ve bir şekilde onu öğrenmeye gayret etmektir. Öğrenilen bu şeyler babaya ağır gelen durumlar değildir. Baba, işin içine girdikçe ve keyif aldıkça daha da sevebileceği, baba olmanın tadına varacağı bambaşka duygular edinir. 

“Baba Olarak Bu Süreçte Neler Yaşadım?”

Klinik Psikolog Beyhan Budak’ın paylaştığı kişisel deneyimlerine göz atarak baba olma serüvenine dair bilgiler edinebilirsiniz:

Özellikle kızım doğduğu zaman "Bir baba ne yapabilir?" noktasında kafam karıştı. Bir şekilde annesine bağımlı olarak yaşıyordu. Ben ise dışarıda ürkek bir ceylan gibi onları izliyordum. O sürece dahil olmayı istiyordum, ama ne yapabileceğim konusunda kafam çok karışıktı. "Bir baba ne yapabilir? O sadece annesinden süt emiyor." diye düşünüyor ve babaya çok da yer yokmuş gibi hissediyordum. Ne zaman ki kızım ağladığında onu kucağıma alıp sakinleştirdim ya da altını değiştirdim yani sürece dahil oldum, gerçekten baba olduğumu hissetmeye başladım. Yani baba olmak dışarıda durulduğunda hissedilebilecek bir durum değildir. Baba olarak bir şekilde sürece dahil olmayı denediğiniz zaman ortaya çok duygusal bir durum çıkabilir. Bebeğinizi alıp kucağınızda uyutma hali bile bambaşkadır. Böyle zamanlarda baba gibi hissedilebilir.

Anne Olma Sürecinde Eşinize Destek Verin

Anne baba olmanın büyük kısmı çok keyiflidir. O yola çıkıldığı anda yani hamilelik sürecinde bile insan çok mutlu hisseder. Bebeği hayal etmek, kucağa alınacağı zamanı düşünmek bile inanılmaz mutluluk vericidir. Dünyaya geldiği zaman giyeceği kıyafetleri almak ve odasını düzenlemek gibi doğum öncesi heyecanlar harikadır. Bebek doğduktan sonra bu durum biraz değişebilir. Çünkü çok keyifli olan ebeveynlik aynı zamanda çok fazla enerji isteyen bir iştir. 

Anne bütün enerjisini buraya verdiği zaman baba geri planda kalıp anneye destek olmazsa ister istemez anneliğin ilk zamanlarında suçluluk duygusu ortaya çıkabilir. Anne çabalar ve elinden geleni yapmaya çalışır. Bu dönemde "Yetebiliyor muyum?” veya “İyi bir anne miyim?" gibi sorular sıkıntı yaşatabilir. Eğer baba burada geri planda kalırsa annenin üzerindeki yük artacak ve bu dolaylı olarak evlilik içindeki iletişime zarar verebilir. Çünkü anne tükenmiş olacak ve evlilik ilişkisi zarar görebilecektir. Bu da dolaylı olarak bebeğin büyüme sürecindeki ev atmosferini bile etkileyebilir. Bu sebeple anne tükenmeden, kendisini suçlamadan önce, yani yolun en başından itibaren baba sürece dahil olmalı ve anneyi desteklemelidir. Anne ve baba rolü diye bir ayrım yapmamak gerekir. Sadece annenin bebeğe fiziksel anlamda destek olabileceği konular hariç anne ne yapıyorsa baba da aynısını yapabilir. 

Baba Olma Yolunda Eşinizin Desteğini Alın

Kadınlar, toplumsal yapımız itibariyle anneliğe hazırlanıyor. Anne olunca neler yapabileceği, çocuğa nasıl bakabileceği gibi konulara hazırlıklı olur. Ancak bir erkek çocuk büyürken maalesef baba olunca çocuğuna neler yapabileceği konusunda eğitilmiyor. Bu sebeple baba adayı olunduğu zaman zorluk yaşanabiliyor. Bebeği 9 aydır karnında taşıyan anne zaten hazır oluyor. Ama bebek doğduğu zaman baba birazcık tedirgin bir halde ortada bir yerde ayakta bekler gibi eşinin gözünün içine bakabiliyor. Erkek tam olarak nasıl katkı sağlayabileceğini bilmiyor. Ruhsal ve bedensel değişiklikler yaşayan anne kendisini zaten kötü hissediyor. O anda baba, annenin bu kararsızlığını ilgisizlik gibi yorumlayabiliyor. 

Annenin burada dikkat etmesi gereken önemli bir ayrıntı bulunur: Annenin, babaya bu durumu öğretip onu sürece dahil etmesi gerekir. Baba daha önce bunu bilmediği yani hazır olarak yetiştirilmediği için bu öğrenme sürecinde biraz gerilebilir. Anne, eşinin gözünün içine bakarak kendi başına anlamasını bekler. "Eşime ne yapacağını ben söylememeliyim, ben söyledikten sonra ne anlamı var?" diye düşünebilir. Aslında anne hatırlatınca bu durum önemsizleşmiyor. Anne ara ara babanın yapabileceği şeyleri ona hatırlatmalıdır. Çünkü erkek kendi başına hem tedirgin olduğu hem de ne yapacağından çok emin olmadığı için geri durabilir. Bu durumda babanın tedirgin olduğu için böyle davrandığını hatırlamakta ve "gazını çıkarabilirsin" gibi cümlelerle yapabileceklerini hatırlatmakta fayda vardır. 

Bebeğin Gelişimi Anne Baba Katkısı ile Sağlanabilir

Dünya müthiş bir karmaşıklık içinde. İnsanın kendisine güvenmesini, dirençli olmasını ve hayatın zorlukları karşısında esnek olmasını gerektirir. Bundan dolayı sağlıklı bir birey yetiştirebilmek için hem annenin katkısı hem de babanın katkısı eşit miktarda önemlidir. 

Klinik Psikolog Beyhan Budak