Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebeğe İsim Verme Önerileri

Bebeğinizle ilgili alacağınız en zor ama en eğlenceli kararlardan biri, ona nasıl bir isim koyacağınızdır. Eğer çok önceden belirlediğiniz bir isim varsa problem yok. Ama bebeğinizin doğumuna çok az bir süre kaldıysa ve hala ismin ne olacağına dair bir karar veremediyseniz tatlı ve stresli sohbetler sizi bekliyor!

Bu dönemde özellikle aile fertleri kendilerine sevdikleri insanları hatırlatacak isimleri bebeğinize koymanızı isteyebilir. Sizin çok sevdiğiniz bir isim çevreniz tarafından sevilmeyebilir. Hatta eşinizle bile uzun söz düellolarına girebilirsiniz. Ancak doğru olan fazla diretmeden ortada bir yerlerde buluşmaktır. 

Bu süreçte bebeğinize daha kolay isim seçmek için Kız Bebek İsimleri ve Erkek Bebek İsimleri yazılarımıza göz gezdirebilir, hazırladığımız listeden size en uygun isme karar verebilirsiniz. 

Bebeğe İsim Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebeğe isim vermek için öncelikle vereceğiniz ismin anlamı ya da güzel bir isim olduğundan dolayı mı o ismi tercih edeceğiniz önemlidir. Yani önceliğinizi belirlemeniz işinizi kolaylşatırabilir. Bebeğinize isim koymak pek çok açıdan detaylı düşünülmesi gereken bir süreçtir. Örneğin ismin çok uzun olması ileriki hayatta, okul ve  iş hayatında zorluklar yaşatabilir. 2 isim verilen bebeklerde, hangi isimle hitap edilmesi gerektiği konularında karmaşıklık yaşanabilir. Erkek çocuklarda bey ile biten isimlerde büyüdüğünde çocuğunuza bey ile hitap edildiğinde 2 kere bey denmesi durumu zorluklar yaratabilir. Bebeğinize isim koyarken ismin güzel bir isim olup olmadığı sizin için önemli olsa da bu ismin anlamına da bakmayı unutmayın.

Bebeğinize isim verirken dikkate alabileceğiniz öneriler

  1. Siz başka eşiniz başka isme karar verdiyse bebeğinize iki isim vererek bu durumu çözüme ulaştırabilirsiniz. O da biraz büyüdüğü zaman hangisini daha çok seviyorsa onu kullanabilir. Bu her yönden demokratik bir çözüm olacaktır.
  2. Aile büyükleri ölen dedelerin veya ninelerin isimleri konusunda diretse de eğer siz istemiyorsanız durumu kendilerine izah edip, kibarca reddedebilirsiniz. Eğer kalp kıracağınızı düşünüyorsanız bu ismi de ikinci isim olarak kullanabilirsiniz.
  3. Eşinizle farklı milletlerden geliyorsanız iki tarafı da memnun edecek bir isim üzerinde durmanız mantıklı olacaktır. Yoksa, çocuğunuz büyüdüğünde nerede yaşıyor olacağınızı bilmediğinizden, bir ömür boyunca “Adın ne? Anlamı ne? Neden yabancı isim?” gibi soruları cevaplamak durumunda kalabilir.
  4. Size ne kadar hoş gelse de anlamıyla onu rencide edecek bir isim kesinlikle seçmemelisiniz. Sesteşlikten ya da kimsenin anlayamayacağı özel bir durumdan güzel gelen isim, çocuğunuzun hayatını bir cehenneme çevirebilir.
  5. İsimlerin insanların gelişimi üzerinde etkisi olduğuna dair sözler edilir. Güçlü isimlerin güçlü karakterler, zarif isimlerin ise zarif karakterler doğurduğuna inanılır. Bu konu hakkında yapılmış bilimsel bir araştırma olmasa da güzel anlamlı isimler çocuğunuzun kendini iyi hissetmesine neden olur. Günün birinde kendini ismiyle özdeşleştireceği bir an mutlaka gelecektir.

İsimlerin kişilik ve karakter gelişimi üzerinde etkisi bulunur. Uzmanlara göre, kişinin karakter gelişiminde ve ruhsal olgunlaşmasında ona hitap etme biçimi büyük rol oynar. Bu nedenle bebeğinize seçeceğinizin ismin, onun kişiliğinde etkili olabileceğini unutmayın. Eminiz yazımızdaki önerilere uyarak bebeğinize en uygun ismi seçeceksiniz.