Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebeğim Neden Kilo Almıyor?

Bebeğinizin son zamanlarda kilo almadığını mı fark ettiniz? Kafanızda soru işaretleri mi oluşmaya başladı? Bebeğim neden kilo alamıyor, yeterli beslenemiyor mu ya da sütüm yetmiyor mu gibi sorularınız olabilir. Bebeklerde dil bağı da kilo almama nedeni olabilir. Zayıf bebeklerde nelere dikkat edilmesi gerektiğini de merak ediyor olabilirsiniz. Tüm bu sorularınızın cevaplarını adım adım açıkladık.

Bebeğinizin boy ve kilosundaki artışın, ayına göre olması gereken değerlerin altında kalmaması beklenir.

Yaşamın en hızlı büyüme dönemi olan 0-2 yaş arasında bebeğinizin hem beslenmesi hem de gelişim takibi büyük önem taşır. Bebeğinizin boy kilo gelişiminin en doğru değerlendirmesini doktorunuz yapacaktır.

Bebekler Neden Kilo Almaz?

Bir bebek neden kilo alamaz? sorusunun birçok cevabı olabilir. Bebeğiniz kilo alamıyorsa ilk akla gelen nedenlerden biri beslenme yetersizliği olabilir. Bebeğiniz yeterli beslenemiyorsa kilo alamayabilir. (1)

Eğer bebeğiniz anne sütü ile besleniyor ve kilo alamıyorsa anne sütü yeterli gelmiyor olabilir. Bu durumda doktorunuza danışmalısınız.

Anne Sütünün Yetip Yetmediği Nasıl Anlaşılır?

Sütünüzün yeterli olup olmadığını anlamanın en iyi yolu bebeğinizin boy kilo gelişimini takip etmektir. Bebeğiniz ortalama olarak

  • İlk 4 ayda her ay en az 600 gram,
  • 4-6 aylarında da ayda 400 gram,
  • 6. Aydan sonra da ayda ortalama 300 gram alması beklenir.

Bebeğinizin doyup doymadığını anlamanın işaretlerinden biri de çişli bez sayısının takibidir. Günde ortalama 5-6 çişli bez, anne sütünün yeterli olduğuna işaret edebilir. (2)

Bebeğinizden emerken yutkunma sesi geliyorsa ve emzirme sırasında göğsünüz hafif sızlıyorsa, bebeğiniz anne sütünü çekiyor demektir. Bebeğiniz emdikten sonra huzurluysa ve uykuya dalabiliyorsa yeterince beslenmiş olduğunu düşünebilirsiniz.  (3) Bebeğiniz emdikten sonra huzurluysa ve uykuya dalabiliyorsa bir sonraki emzirme saati geldiğinde kendiliğinden uyanıyorsa bu sütünüzün yettiğini gösterir. Ancak bebeğiniz emmesine rağmen hala huzursuzsa ve beslenmek istiyorsa, anne sütü yetmiyor olabilir. Bu durumda sizi yakından takip eden doktorunuza danışmalısınız.

İlk 6 ay boyunca bebeğinizi sadece anne sütü ile beslemeniz, bebeğinizin fiziksel, zihinsel gelişimi ve bağışıklık sistemi açısından oldukça değerlidir. Bebeğinizin sağlıklı gelişimini desteklemek için onu 2 yaşına kadar emzirmeye devam etmelisiniz. (4)

Anne sütü bebeklerin en temel besin kaynağıdır. Yetersizliğinde doktor önerisiyle bebeğinize çocuk devam sütü verebilirsiniz.

Persentil Hesaplama

Bebeğimin kilosu normal mi, yaşıtlarına göre zayıf mı diye merak ediyorsanız, bebeğinizin yaşına göre boy ve kilosunun normal seyirde gidip gitmediğini, persentil hesaplama aracımızı kullanarak hemen hesaplayabilirsiniz. Bebeğinizin kilo ve boyunu hesaplamak ve büyümesini takip etmek için İlkadımlarım İdeal Boy & Kilo Hesaplama aracından faydalanabilirsiniz. 

Bebeğim az kilo alıyor, sebebi ne olabilir? sorusuna daha detaylı cevaplar almak için doktorunuza danışabilirsiniz.

 

Kaynaklar