Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebeğiniz Kreşe Hazır mı

Bebeğiniz Kreşe Hazır mı?


Kreşe Başlamadan Önce Çocuğunuza Öğretmeniz Gerekenler

Hem çalışan bir anne olmanızdan dolayı hem de çocuğunuzun sosyal gelişimi ve eğitimi açısından yararlı olduğunu düşündüğünüz için onu kreşe göndereceksiniz. Kreşe kayıt yaptırdınız, verilen alışveriş listesindeki her şeyi tamamladınız ve şimdi sıra, onu kreşe yazdırmakta. Anne sütünü bırakmış olan 1.5-2.5 yaşında çocuklar , kreşe gönderilebilir. Onun çok küçük olduğunu ve ilk defa sizden bu kadar uzun süre uzaklaşacağını düşünürsek aslında daha önemli olanın, onu kreşe göndermek değil, onun kreşe adapte olmasını sağlamak olduğunu söyleyebiliriz.

Tuvalet Eğitimine Başlayın

Genelde tuvalet eğitimine 2 yaşından sonra başlanır. 2 veya 2.5 yaşında olan bebeğiniz artık tuvalet eğitimine hazırdır. Fakat siz yine de kreş seçerken tuvalet eğitim politikalarını da sorun. Bağımsız tuvalet gerekirse çocuğunuzun gelişimsel olarak tuvalet eğitimi almaya hazır olup olmadığını dikkatlice düşünün. Eğer değilse onu zorlamayın. Bu konuda kreş öğretmenleri size ve çocuğunuza yardımcı olacaktır. Tuvalete giden çocukları gördükçe o da bu duruma uyum sağlamak isteyebilir.

Paylaşması Gerektiğini Öğretin

Kreşte tıpkı sizin bebeğiniz gibi birçok bebek ve çocuk var. Bir arada oynayacaklar ve birlikte yemek yiyecekler. Yani belki de bu onun ilk kez bir sosyal ortama adapte olma girişimi. Bu konuda sorun yaşamaması için ortak alanların ve eşyaların sadece onun olmadığını anlatmaya başlamalısınız. Bebeğiniz 2 yaşından küçükse ona paylaşmayı öğretmek için ondan bir şeyler isteyebilirsiniz. Mesela onun oyuncağıyla oynamayı teklif eder ya da yemeğini paylaşmak isteyebilirsiniz. Böylece bunun kötü bir şey olmadığını bilecek ve hem talep edebilecek hem de paylaşma duygusu gelişecektir.

 

 

Özür Dilemesi ve Teşekkür Etmesi Gerektiğini Öğretin

Tıpkı paylaşmayı öğretmek gibi ona teşekkür etmeyi ve özür dilemeyi de öğretmelisiniz. 2.5-3 yaşındaki çocuklar, akranlarıyla iletişime geçtiklerinde bunları biliyor olurlarsa çok daha kolay arkadaş edinebilirler. Böylece kendilerini yalnız hissetmezler. Özür dilemeyi öğrenen çocuk, çevresine zarar vermekten çekinir ve teşekkür etmek de onu kesinlikle mutlu eder.

Kreşin İyi Yönleri Üzerinde Durun

Kreşe bir okul-eğitim yerinden ziyade her gün gidilen güzel bir etkinlik gibi bakabilirsiniz. Ona kreşte öğreneceklerini anlatabilir; arkadaşlarından, yapılacak etkinliklerden ve öğretmenlerinden bahsedebilirsiniz. Daha çok küçük bile olsa ona gideceği yer hakkında bilgi vermek, kendini daha da güvende hissetmesini sağlar. Kreşin ilk günü onu nelerin beklediğinin sinyallerini alması, karşılaşacağı sürprizlerin şiddetini de azaltacaktır.