Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebeğinize Anlatabileceğiniz 9 Eğitici Masal

Bebekler uykuya dalmadan önce masal dinlemeyi çok severler. Bu hem bebekleri sakinleştirerek uykuya hazırlar hem de anne ile bebek arasındaki duygusal bağı kuvvetlendirir.

İşte sizin için seçtiğimiz bebeğinize anlatabileceğiniz masallar

Pinokyo

Gepetto Usta tarafından tahtadan bir kukla olarak yapılan Pinokyo'nun gerçek bir çocuk olma hayali ile çıktığı yolda başından geçen maceraları konu alan masalda Pinokyo’nun her yalan söylediğinde burnu uzamaktadır. Masalın ana fikri çocuklara yalan söylemenin kötü bir şey olduğunu anlatmak, büyüklere her zaman doğruyu söylemek gerektiği vurgulamak ve büyüklerden habersiz bir şeyler yapılmaması gerektiğini öğretmektir.

Altın yumurtlayan tavuk

Bir çiftlikte yaşayan ve altın yumurtlayan bir tavuğun sahibinin daha fazla para kazanma ve zengin olma hırsı yüzünden başına gelenler konu alan bu masalda çocuklara elindekilerin kıymetini bilmenin önemi anlatılıyor.

Heidi

Büyükbabası ile Alp dağlarında yaşayan Heidi, arkadaşı Peter ile dağlarda kırlarda koşturan mutlu bir çocuktur. Okula başlamak için gittiği şehirde Clara adında bir kız ile yakın arkadaşlık kurar. Bulunduğu her ortama neşe katan, hayatta her koşulda mutlu olabilecek bir neden bulmanın hiç de zor olmadığını anlatan Heidi’nin maceralarını bebeğiniz severek dinleyecek.

Aslan ile Fare

Ormanlar kralı aslanın minik bir fare ile yaşadığı diyalogdan hayat öğretileri çıkaran, çocuklara hayatta kimseyi küçümsemeleri gerektiğini, yapılan iyiliklerin karşılıksız kalmayacağını öğreten eğitici bir masal. Hayvan diyaloglarından oluşan bu masalı bebeğinize hayvan seslerini çıkararak okumanız onu daha çok eğlendirecektir.

Parmak Çocuk

Karısı ve yedi çocuğuyla bir kulübede yaşayan yoksul bir oduncunun en küçük çocuğu minicik olduğu için ona ‘Parmak Çocuk’ adını takmışlar. Bir gün ormanda tek başına kalmak zorunda kalan cesur yürekli parmak çocuk ve kardeşlerinin maceralarını konu alan bu masalda her şeye rağmen mücadele etmenin önemi vurgulanıyor.

Alice Harikalar Diyarında

Alis adlı bir kız çocuğunun bir gün bahçede oynarken bir tavşan deliğinden girdiğinde fantastik bir dünya ile karşılaşması ve orada başından geçen maceralarını konu alan masalda bolca hayvan figürü bulunduğu için bebeklerin hoşuna gidecek türde bir masaldır.

Ağustos Böceği ile Karınca

Her türlü hayat şartını düşünerek yaz kış çalışan bir karıncanın, eğlenceye düşkün, sadece gününü gün eden yarınını düşünmeden yan gelip yatan tembel ağustos böceğine verdiği hayat dersini konu alan masalda çalışmanın önemi vurgulanır.

Çirkin Ördek Yavrusu

Dış görünüşü diğer kardeşlerinden farklı olduğu için “Çirkin ördek yavrusu” diye seslenilen küçük ördek mutsuz olduğu için bir gün kardeşlerinin ve annesinin yanından ayrılır. Gittiği yerde gün geçtikçe büyüyen ve değişen yavru ördek sonunda güzel bir kuğuya dönüşür. Masalda canlıların dış görünüşleri ile dalga geçmenin ne kadar yanlış bir şey olduğu öğretiliyor.

Peter Pan

Darling ailesinin hayal kurmayı çok seven çocukları, bir gün hayal kurarken açılan pencereden içeriye giren Peter Pan ile tanışırlar. Onunla birlikte Varolmayan Ülke’ye uçan çocukların gittikleri adada başından geçenleri konu alan masalın sonunda çocuklar yeniden gerçek dünyalarındaki yataklarına geri dönerler. Masal çocuklara yardımlaşma ve dayanışma ile her türlü zorluğun üstesinden gelinebileceğinin mesajını veriyor.