Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

Bebeğinizin Banyosu

Bebeğinize düzenli olarak banyo yaptırmak hem onun bağışıklığı hem cilt sağlığı için önemlidir. Ayrıca bebek banyosu, onunla beraber geçireceğiniz keyifli bir zamandır. Dokunuşunuz ona güven verir ve ılık suda oynamak da bebekleri genelde mutlu eder. Suya damlatacağınız az miktarda banyo yağı ise bebeğinizin cildini nemli tutar. Ayrıca küçük bir gemi ya da ördek gibi bir oyuncak, banyoya eğlence katar.

Banyonun keyfini çıkarmak için hem bebeğiniz rahat olmalı hem de siz rahat olmalısınız. Şimdi baştan sona keyifli bir banyo için aklımızda tutmamız gereken ipuçlarına göz atalım.

Banyo Öncesi

Bebek banyosu su sıcaklığı, bebeklere uygun olmalıdır. Bu sıcaklık bebekler için 36-37 dereceden daha sıcak ya da daha soğuk olmamalı. Oda sıcaklığını ise 22-24 derecede korumalısınız. Ayrıca bebek küvetindeki su seviyesi de önemlidir. Bebek bir anlık boşlukta küvette kayabilir. Bu yüzden bebek küveti derin olmamalıdır. Uzmanlara göre küvetteki su en fazla 13 cm kadar olmalı. Bu derinliğe uyulsa bile yine de annenin banyo boyunca bebeğini yalnız bırakmaması gerekir.

Banyo Sırasında

“Bebek nasıl yıkanır?” sorusuna değinmemiz gerekirse bu işlemi adım adım ele almakta yarar var.

  • Baş bölgesinde ısı kaybı çok çabuk yaşanır. Bu nedenle önce bebeğin vücudunu ıslatmalı, onu suya alıştırmalı ve ondan sonra başını yıkamalısınız.
  • Sırtüstü yatan bebeğinizin başını ensesinden destekleyin. Başını hafifçe kaldırın ve biraz ılık su ile ıslatın.
  • Bebeğinizin doğumundan sonraki birkaç gün, saçını herhangi bir şampuan kullanmadan sadece suyla yıkayın. Daha sonra hassas gözlerini yakmayacak uygun bir şampuan kullanın. Başını hafifçe masaj yaparak yıkayın. Köpürmüş saçı, ılık suyla yüzüne gelmeyecek şekilde arkaya doğru temizleyin.
  • Bebeğiniz eğer oturamıyorsa yüzü aşağıya bakacak şekilde göğüs ve karnından kavrayarak tutun. Sırtını ve poposunu yıkamak için sol kolunuzla bebeğinizin karnını destekleyin ve elinizle baldırını tutun. Eğer sırtüstü yıkıyorsanız da başını mutlaka kolunuzla destekleyin.
  • Bebeğinizi tutmanız gerektiğinden; el bezleri, sabun ve havluların kolayca erişebileceğiniz yerde olmasına dikkat edin.

Banyo Sonrası

Banyo bittikten sonra bir elinizle bebeğinizin sırtını ve kolunu destekleyin. Diğer elinizle de poposundan tutarak kendinize doğru çevirin. Şimdi bebeğinizi, önceden hazırlamış olduğunuz havluya sarabilirsiniz. Onu kurularken hassas davranın. Bacak çevresindeki deri kıvrımları, bez bağlanan bölge ve koltuk altlarının kurumuş olmasına ayrıca dikkat edin. Vücudunu da bebek yağı ile nemlendirebilirsiniz.