Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebek Bakımı

Bebek Bakımı

Bu yazımızda yeni anneler ve anne adayları için, banyodan tırnak kesmenin püf noktalara, kıyafet seçiminden bez değişimine kadar bebeğinizin bakımıyla alakalı temel konulara topluca değiniyoruz.

Bebeğinizin banyosu

Bebeklerin banyosunda en önemli şeylerden biri suyun sıcaklığıdır. İhtiyacınız olan tüm malzemeleri önceden hazırlayın ve suyun sıcaklığını termometre ya da en doğal yöntem olan dirseğinizle kontrol etmeyi unutmayın.

Bebek sabunu, bebek şampuanı ve yumuşak bir yıkama bezi ve mümkünse bebeğiniz için bir küvet edinin. Fileli küvetler, bebeğinizi tek başınıza yıkarken sizi oldukça rahat ettirir.

Banyo sonrasında bebeğinizin cildini bebe yağı ve özel kremlerle ovarak yapacağınız küçük masajlarla hem bebeğinizin daha da rahatlamasını sağlayabilir hem de cildinin kurumasını önleyebilirsiniz.

Göbek bağı düşene dek bebeğinize banyo yaptırmak yerine yumuşak bir bezle bebek cildini uygun bir sabunla silin ve daha sonra durulayın. Daha sonrasında dilerseniz bebeğinize her gün banyo yaptırabilirsiniz. Ayrıca banyo saatlerinizin hergün aynı saatlere denk gelmesine dikkat ederseniz bu durumun bebeğinizin uyku saatlerine olumlu yansıdığını farkedeceksiniz.

Bebeğinizin saç ve tırnak bakımı

Bebeklerin saçı ilk birkaç hafta çok basit bir bakım gerektirir. Bebeğinizin saç ve kafa derisini iki-üç günde bir yıkayabileceğiniz gibi ıslak bez ya da süngerle silerek de temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. İlk haftalarda çok fazla saçı olmaması, varsa da bunların dökülecek olması dolayısıyla şampuan kullanmanıza gerek yoktur. Yeterince saçı çıktığında bebek şampuanları ve tarama işlemine geçebilirsiniz.

Saç yıkama işlemi sırasında bıngıldak bölgesine dikkat etmeyi unutmayın.

Tırnaklara gelirsek eğer; bebeğiniz tırnakları uzamış halde doğacağından, çizikleri önlemek için yapabileceğiniz en iyi şey kesmek olacaktır. Banyo sonrası tırnaklar yumuşakken kesmeye ve bebekler için özel tırnak makaslarından kullanmaya dikkat ederseniz, bu mincik incecik tırnakları keserken fazla endişe etmenize gerek kalmaz. Ayrıca eldiven giydirerek de bebeğinizi kendi çiziklerinden koruyabilirsiniz.

Bebeğiniz için kıyafet seçimi ve giysi değişimi

Minik bebeklerin kıyafet değişimi biz yetişkinlerinkine benzemez. Sık sık terledikleri, üzerlerini kolayca batırdıkları için günde en az üç kez üstlerinin değiştirilmesi ve kesinlikle terli bırakılmamaları gerekir. Özellikle ev dışındayken bebeğinizin çantasında kıyafetlerinin tam ve yedekleriyle (body, çorap, tulum, alt bezleri vb.) birlikte bulunmasını öneririz. Bebeğiniz için alışverişe çıktığınızda, hassas cildinin sağlığı için mümkün olduğunca pamuklu kıyafetler seçmeye gayret göstermelisiniz.

Bebeklerin kıyafetlerini seçerken gösterdiğiniz özeni, giysileri yıkarken de göstermelisiniz. Bebek giysileri özel bakım gerektirir. Bebeklerin hassas cildine özel üretilen boya, fosfat, klor ve paraben içermeyen sıvı bebek deterjanı tercih edilmelidir. Bu deterjanlar bebek kıyafetlerini leke bırakmadan temizler, ebeveynlerin içi rahat, bebeklerin giysileri hijyenik olur. Bebek çamaşırlarını yıkarken özel konsantre sıvı deterjan kullanmanın yanında bebek kıyafetlerini diğer çamaşırlarla karıştırmamaya dikkat etmelisiniz. Bebek çamaşırlarının temizliği hakkında daha detaylı bilgiyi TemizSözlük adresinden alabilirsiniz.