Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebek Bakımında Aile Desteği

Anneanne, babaanne ve dedeler, torunlarının doğumunu neredeyse ebeveynler kadar heyecanla bekler. Yıllar sonra bir bebeği sevecek olmanın mutluluğunu tatmak için anne baba ile birlikte doğum bekleyişine geçerler. Bebek doğup bu sevinç paylaşıldıktan sonra da destek olmak üzere anne babanın yanında olmaya devam ederler.

Bebek müjdesi ortak duygularla yaşansa da bebek bakımı konusunda ebeveynler ile aile büyükleri arasında farklı düşünceler ortaya çıkabilir. Aile büyüklerinin kendi bebeklerini yetiştirdikleri zaman, kabul edilen doğruların bir kısmı zaman içerisinde farklılaşır. Bu sebeple aile büyüklerinin bebek bakımına yardımı konusunda ebeveynlerin yönlendirici olmaları fayda sağlayabilir. 

Düşüncelerinizi Paylaşın

Bebek bakımında aile büyükleri farklı roller üstlenebilir. Kimi aile büyükleri kendi çocuklarını yetiştirmelerinin üzerinden uzun zaman geçtiği için bebek bakımında çekimser davranabilirler. Bazıları ise bebek bakımında beklediğinizin üzerinde yardımcı olmaya çalışabilirler. Anne baba olarak ihtiyacınız olan yardımın ne olduğunu anne ya da babanıza ifade edebilirsiniz. Bu tutum, çocuğun bakımı konusunda tereddüt yaşayan aile büyüklerine cesaret verebilir.

Bebeğinizle fazla ilgilenildiğini düşünüyorsanız da bunu torun mutluluğunu yaşarken fark edemeyen aile büyüklerine söyleyebilirsiniz. Ancak anne olarak lohusalık, baba olarak ise doğum sonrası düzene alışabilmeniz için aile büyüklerinizin bebeğinizle ilgilenmesine izin verebilirsiniz. Yeterince dinlendikten sonra bebeğinizle vakit geçirmek ve bağ kurmak için doyasıya zamanınız olacak. 

Bebek Bakım Kabullerini Anlatın

Bazı şeyler hiç değişmez: Bebeği kucaklamak, uyutmak veya giydirmek. Ancak zaman içerisinde pudra kullanımı, bebeği kundaklamak gibi bazı bebek bakım uygulamalarının doğru olmadığı ortaya konmuş olabilir. Çağın ebeveynleri olarak bilgiye kolayca ulaşıp, doktorunuza her konuda danışarak bebeğiniz için en uygun uygulamalar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Ne var ki ebeveynlerinizin bilgileri uzun yıllar öncesine dayanabilir.

Bebeğe aile büyüklerinin bakması durumunda bu değişen bilgiler hakkında anne babanıza bilgi verebilirsiniz. Kimi aile büyükleri bunları kabul etmekte biraz güçlük çekebilir. Bu gibi durumlarda aile büyüklerine biraz zaman tanıyın ve bebeğiniz için en doğrusunu yapma isteğinizi onlarla paylaşın. 

İş Hayatına Dönmeden Önce Rutinler Belirleyin

İş hayatına döneceğiniz için bebeğe aile büyüklerinin bakması söz konusu ise babanızın, torunu ile problemsiz vakit geçirmesi adına bebek bakım rutinlerini önceden belirleyebilirsiniz. Bebeğiniz ile ilgili bazı konuları not edip ev içerisine asarak bunu kolay hale getirebilirsiniz. Mesela şu konuları paylaşabilirsiniz:

  • Bebeğinizin beslenme saatleri nelerdir?
  • Uyku saatleri nelerdir ve hangi yöntemle uyur?
  • Park gibi açık bir alana çıkarırken ne giymeli?
  • Hiçbir zaman tüketmemesi gereken yiyecekler nelerdir?
  • Kullandığı ilaçlar ve saatleri nelerdir?
  • Bezinin hangi sıklıkta değiştirilmesi gerekir?

Bebeğinizin bakım rutinlerini ve takip edilmesini istediğiniz uygulamalara göre bu listeyi çeşitlendirebilirsiniz. Aile büyüklerinizin bebek bakımına katkısı hem sizin için rahatlatıcı hem de bebeğiniz için değerlidir. Bebeğinizin yanında olamadığınız zaman anneanne, babaanne ve dedesi onu koşulsuz bir sevgi ile gözetir. Temel ihtiyaçlarını karşılamanın yanı sıra bebeğinize kimi zaman rehberlik eder, kimi zaman da aile değerlerinizi aktarır. Aileniz için değerli olan bu desteği alırken her zaman açık bir iletişimde bulunmanız, aranızdaki ilişkiyi daha sağlıklı kılabilir.