Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

Bebek Bakımıyla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Bebek bakımına dair her yerden bir söylenti duyabilirsiniz. Kötü niyetli söylentiler olmasa da yıllardır kalıplaşmış olan bu görüşler, bazen yanlış olabilir.

Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için bu söylenenleri sorgulamanızda yarar var. Yıllardır süregelen kalıplar ile yanlış bilinen doğrulara göre hareket etmemek ve bilinçli bir şekilde bebeğinizin gelişimini desteklemek için listemize bir göz atabilirsiniz.

Bebeği Tuzlarsak Ter Kokmaz

Yıllardan beri bir gelenek haline gelen bebek tuzlamak, doğru bilinen en büyük yanlıştır. “Bebeği ıslatıp tuzlu bir şekilde bekletmek ya da tuzlu suyla yıkamak, ileride terinin kokmamasını engeller” görüşü tamamen yanlış olduğu gibi oldukça da zararlı. Yenidoğan bebeğin vücuduna temas eden yoğun tuz, sıva kaybına neden olur. Ayrıca hassas olan bebek cildinin tuzu emmesi, çeşitli cilt sorunlarına da neden olabilir. Bunun için bu uygulamadan uzak durmanızda yarar var.

Şekerli Su Yararlıdır

Bebeğin doymadığından şüphelenen anneler bebeğe şekerli su verirler. Bunun dışında bu karışımın sarılığa iyi geldiği de söylenir. Sarılık vakasını önleyen en doğal ilaç anne sütüdür. Bunun dışında uygulanan şekerli suyu bebeğe içirmek, bebeğe bu konuda faydalı olmaz. İlk 6 ay sadece anne sütüyle beslenen bebek, sıvı ihtiyacını anne sütünden karşılayabilir. Bunun için bebeğe ilk 6 ay su içirilmemeli. Şeker ise yapay bir gıda olduğu için bebeğin beslenme alışkanlıklarında asla bulunmamalıdır. Ayrıca şekerli suya alışan bebeğin memeyi reddetme ihtimali de çok yüksektir.

Kundaklamak Çok Zararlıdır

Bebeğin anne karnında hareketleri sınırlıdır. Buna alışık olan bebek, kollarını hareket ettirdiğinde aniden korkabilir ve huzursuz olabilir. Bebeğin kendini güvende hissetmesi için kundaklama işlemi önemli. Fakat tüm vücudun kundaklanması yerine bacakların serbest kaldığı yarım kundak onlar için daha güvenli olacaktır.

Yeşil Kaka Üşütmenin Habercisidir

Yeşil kaka yapan bebeğin üşüttüğü kanısı çok yaygın. Fakat yeşil kaka üşütmenin değil, bebeğin çok emdiğinin habercisidir. Bağırsaklarda işlenmiş kaka sarıdır. Yeşil kaka, miktarı çok fazla olan sütün, bağırsaklarda işlenmediğini gösterir. Bunun için emzirme düzeninizi gözden geçirmenizde fayda var.

Yenidoğanlarda Gaz Olmaz

Bebekler dünyaya geldikleri andan itibaren anne sütü ile beslenir. Emzirme aşamasında hava yutabilirler. Bu yüzden yenidoğan bebeğin her emzirme sonrasında gazı alınmalıdır.

Her Bez Değiştirildiğinde Pişik Kremi Sürülmeli

Pişik kremleri bebek poposunun hava almasını önleyebilir. Bu yüzden sadece gerekli görüldüğünde pişik kremi sürülmelidir. Hava almayan popo, pişik olmaya oldukça müsait olduğundan bu kremlerin sık sık kullanılması önerilmez.

Yenidoğan Bebek Sıkı Sıkı Giydirilmeli

Bebeklerin ısı dengesi yaklaşık altı aylıkken düzene girer.  Bu yüzden soğuk havalara karşı hassas olabilirler. Ama bu onların kat kat giyindirilmesi gerektiği anlamına gelmez. Bebeğinizi soğuktan korumak için dikkat etmeniz noktalar var, fakat onun sürekli terlemesine izin vermemelisiniz. Pamuklu kıyafetler tercih edin. İçinde naylon karışımı olan kıyafetlerden ve kalın giysileri üst üste giyindirmekten kaçının. Bu onun huzursuz olmasına da sebep olacaktır.