Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebek Kas Güçlendirme Egzersizi

Yenidoğanların tek yaptığı şey sırt üstü yatmak ve hayatı tam olarak bu konumda keşfetmektir. Ancak bu durum zamanla gelişir. Onlar da dönmeye, uzanmaya, oturmaya ve nihayetinde yürümeye başlayacaklardır. Bu hareketleri zorlanmadan yapabilmeleri için onların da belli bir kas gücüne ihtiyaçları var. Bunun için onun sürekli harekette kalmasını hatta bebek egzersizleri ile kaslarını güçlendirmelerini sağlamalısınız. Haydi, onun motor gelişimine de katkıda bulunacak, bebekler için egzersiz programını uygulayın ve onun ilk antrenörü olun!

Doktorunuzun Onayı ile Egzersize Başlangıç

Bebeğiniz 2. aydan itibaren egzersiz yapabilir. Fakat onun ilk hareketlerinde kesinlikle çok hassas olmalısınız. İki elini de tutarak kollarını çapraz yapıp açmak, ayaklarını karın bölgesine doğru çektirip ardından tekrar düz pozisyona getirerek açma germe hareketleriyle tanıştırmak iyi bir başlangıç olabilir. Bu hareketi günde 3 set şeklinde 10'ar kez yapmak yeterli olacaktır.

 

Biraz Mide Kaslarına Çalışalım

Bebeğiniz ilk zamanlarını sırt üstü yatarak geçirir. Çünkü onun henüz devrilme gibi bir kabiliyeti yoktur. Fakat onun egzersize başlaması için onu yüzüstü pozisyonda yatırabilirsiniz. Bu hareket onun kol, omuz, sırt ve en önemlisi karın kaslarını geliştirir. Bebeğiniz bu pozisyonda dururken siz de onunla beraber yere yatın ve onunla konuşun, gülümseyin, şarkı söyleyin, komik yüz ifadeleri kullanın. Bebeğiniz bu duruma ilgisiz kalamayacak ve size ulaşmak için hareketlerde bulunacak hatta uzanacaktır. Size ulaşmak için harcadığı bu efor, onun için hem eğlenceli bir oyun hem de iyi bir egzersiz.

Sırada Sit-up Var

Bebeğinize sit-up egzersizleri yapabilmeniz için onun mutlaka 2. aya yaklaşmış olması gerekiyor. Bu egzersiz gayet kolay. Bebeğiniz sırt üstü yatarken, ellerinden tutarak onu hafifçe oturur pozisyona doğru çekin. Bu hareketle bebeğiniz, doğal olarak karın kaslarını büker ve başını bedeniyle tutarak kaslarını güçlendirir. Ayrıca dengesini de geliştirir. Bebeğiniz büyüdükçe bu egzersizle kendiliğinden oturmaya da başlayacaktır. Bebeğiniz bu hareketle yüzünüze yaklaşacak ve çok eğlenecek. Kaykılıp yüzünüze doğru yaklaştığında ona bir öpücük verebilirsiniz. Bu da sizin egzersiz keyfiniz olsun. 

 

İlk Bisiklet Deneyimi

Tabii ki onun bir bisiklete binip kaslarını güçlendirmesini beklemiyoruz. Doktorunun onayı ile yattığı yerden onun bisiklet pedalı çevirmesine yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizi sırtüstü yatırın ve bisikletle pedal çeviriyormuş gibi hafifçe bacaklarını yukarı ve aşağı hareket ettirin. Bu hareket, bacaklar, kalçalar, dizleri çalıştırmanın en iyi yolu. Ayrıca gaz problemi olan bebekler için de muhteşem bir egzersiz. 

 

Ağırlık Çalışma Zamanı

Bebeğinizin nesneleri kavrama kabiliyetini artırmak, el-göz koordinasyonunu geliştirmek, omuz, kol ve ellerinde bulunan kasların güçlenmesine yardımcı olmak için mükemmel bir yol var. Bu egzersiz için gereken malzemeler, farklı boyutlardaki oyuncaklar. Bu oyuncaklar, bir ağırlık aleti olarak kullanılıyor. Bebeğinizi sandalyesine oturtun ve bu öğelerden küçük bir ürün yelpazesini onun önüne yerleştirin. Birini kaldırmaya, kontrol etmeye, yere bırakmaya ve daha sonra diğerini kaldırmaya veya başka bir yere taşımaya teşvik edin. Bu hareketin ilk başta birkaç kez nasıl yapıldığını göstermeniz gerekebilir ancak ağırlıkları bir ses çıkarırsa veya ışığı yanarsa bu fikre çok çabuk alışacaktır.

 

  • Bu egzersiz hareketleri için doktorunuza danışmanızı öneririz.