Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebekler İçin Yüzme Rehberi

Bebekler İçin Yüzme Rehberi

Tüm bebekler doğduklarında suyu çok sever. Yaklaşık 9 ay boyunca anne karnında suda yaşamış olan bebek, doğduğunda da suya çok çabuk adapte olacaktır. Bunun için uzmanlar bebeklere erkenden yüzme öğretilmesi gerektiğini belirtirler. Bebek yüzme kursları bunun için var. Çünkü yüzme, vücudun her kasını çalıştırabilen çok eğlenceli bir aktivite. Hem bebeğinizin sağlığı hem eğlencesi için yüzmenin öğrenilmesi oldukça faydalı. Üstelik gittiğiniz bir tatilde sizce de onunla yüzmek çok eğlenceli olmaz mı? Fakat bu biraz ayrıntılı bir konu. Bebeğe yüzme öğretme fikrinden önce bilmeniz gerekenler var.

Bebekler Yüzmeyi Ne Zaman Öğrenmeli?

Genellikle bebeklerde yüzme eğitimine 6. aydan sonra başlanır. Bebek yüzme kurslarında 6-18 aylık bebekleri sıkça görmek mümkün. Eğer bebek 6 aydan küçükse suyun ısısı ve yapılan egzersizler de değişkenlik gösterir. Bunun için ideal zaman, 6. ay ve sonrası olabilir.

Bebeğime Yüzme Öğretirken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Bebeğinize yüzme öğretecek özel bebek yüzme kursları var, fakat onun bu deneyimi sizinle yaşamasını istiyor olabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz noktalar mevcut. Bebeğinize yüzme öğretmeden önce bazı şartları sağlamalısınız. Kullanılacak havuz kesinlikle soğuk olmamalı. 30-32 derecelik su sıcaklığı yeterli olacaktır. Onun üşümemesi için ara ara omuzlarına kadar suya sokup bir süre su altında kalmasını sağlayın. Suyun içinde üşümeyecektir. Büyük havuzlar çabuk ısınmazlar. Bu nedenle onun ilk deneyimi bir küvet ya da çocuk havuzunda olmalı. Suda kalma süresini yavaş yavaş arttırmalısınız. İlk seans 10 dakika olabilir, sonrasında yüzme seanslarını 30 dakikaya kadar çıkarabilirsiniz. Bebeğinizin cildi normalden daha hassas ise klorun cildini tahriş etmeyeceğinden emin olmak için doktorunuza danışmayı unutmayın.

Yüzme alıştırmalarına gittiğinizde yanınızda mutlaka bunları bulundurmalısınız;

  • Yanınızda, “mayo bebek bezi” diye geçen, havuzdaki suyu çekmeyen bebek bezleri bulundurun.
  • Bebeğinizin banyo oyuncaklarından birkaçını yanınızda bulundurun. Onu yüzmeye teşvik ederken rahat ve eğlenceli bir atmosfer sağlayın.
  • Eğer havuz kapalı değilse uygun güneş kremleriyle cildini korumayı unutmayın ve uzun süre güneşte kalmaktan kaçının.

Bebeğime Nasıl Yüzme Öğretirim?

Bebeğinizin önce size güvenmesi gerekiyor. O suyu sevebilir fakat büyük bir havuzda yüzmek biraz korkutucu gelebilir. Bunun için onu rahatlatmak adına çeşitli yollar deneyebilirsiniz.

  • Bebeğinizi her zaman kendinize yakın tutun ve onunla göz teması kurmayı unutmayın.
  • Suyun yüzeyinde durması kadar suyu yutmayıp üflemesi de önemli. Ağız hizanızı suyun altına getirin ve kabarcıklar çıkarın. Bu hem onun için eğlenceli olacak hem de suyu yutmak yerine üflemesi gerektiğini öğrenmesini sağlayacaktır.

  • İlk egzersiziniz sırt üstü yatırmak olmalı. İlk etapta omzundan desteklemeniz ve elinizi omzundan ya da sırtından ayırmamanız gerekiyor. Düşme refleksleri onun bacaklarını çalıştırmasına ve zamanla yüzmesine sebep olacak.
  • Bundan sonraki süreçte ona kol çırpmayı ve suyun yüzeyinde durmayı öğretebilirsiniz. Bunun için tüm motor becerilerini kullanacaktır.
  • Yüzüne su geldiğinde korkabilir. Bunun için ilk etapta yüzüne su gelmemesine özen gösterebilirsiniz.