Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

Bebekler Neden Diş Gıcırdatır

Dişleri tamamlanmış ya da yeni yeni çıkan bebeğiniz için çok mutlusunuz. Daha rahat yemek yiyor ve giderek büyüyor! Fakat bir sorun var. Uyurken sık sık dişlerini gıcırdattığını duyuyorsunuz. Telaşlanmakta haklısınız. Gelişme çağında olan bebeğinizin diş gıcırdatma durumu yani tıbbi adıyla bruksizm, gelecekte diş ve çene yapısında sorunlara neden olabilir. Üstelik diş gıcırdatma problemi vücutta yaşanan birçok durum için mesajlar verebilir.

Bebekler Neden Uyurken Diş Gıcırdatır?

Bebek ve çocuklarda diş gıcırdatma probleminin sebepleri çeşitlilik gösterebilir. Genellikle psikolojik nedenlere bağlı olan diş gıcırdatma durumları, bebeğinizin ağrı çektiğini ya da başka problemlerinin olduğunun sinyallerini de verebilir. Bebeklerde diş gıcırdatma nedenlerine göz atalım.

Stres: Minik bir bebeğin stres yaşamadığını düşünebilirsiniz. Fakat bebekler de strese girebilir. Bebeğin huzurlu bir ortamda büyümemesi onu baskı altına soktuğu için yansımalarını diş gıcırdatma şeklinde gösterebilir. Ayrıca, diş çıkarma döneminin de çok stresli bir süreç olduğunu bilmelisiniz. Hiperaktivite de bu durumların yaygın nedenleri arasındadır.

Diş Sancıları: Özellikle bebeğiniz henüz diş çıkarma dönemindeyken ya da bu süreci tamamlamadıysa, uyurken dişlerinde ağrı hissedebilir. Buna bağlı olarak dişlerini ezebilir. Bu da tabii ki diş gıcırdatmalarına sebep olacaktır.

Reflü: Bu durum diş gıcırdatmanın nedeni olarak çok anılmasa da önemli bir sebep olabilir. Reflü olan bebeğin midesinden ağzına doğru gelen yiyecekleri uyku sırasında öğütmek isterken dişlerini gıcırdatabilir.

Bağırsak Parazitleri: Bağırsak parazitlerinin yarattığı spazm tükürük akışını artırır ve kaslarda da kasılmaya sebep olabilir. Bu nedenle bebek uyurken dişlerini gıcırdatabilir.

Diş Gıcırdatma Tedavisi

Diş gıcırdatma her şeyden önce bir çene ve diş sağlığı sorunu olduğu için ilk adımda diş hekimine danışmak en doğrusudur. Bu durumla pedodontisi (çocuk diş hekimi) ilgilenecektir. Çocuk diş hekimi eğer sorunun ağız ve diş sağlığı ile ilgili sorunlardan kaynaklandığını düşünüyorsa, uygulayacağı tedavi yöntemini belirler. Eğer sorun psikolojik ya da diğer sebeplerden kaynaklanıyorsa sizi en doğru uzmana yönlendirecektir. Diş doktorunuz muayene sürecinden sonra sizi bir beslenme uzmanına ya da bir pedagoga yönlendirebilir.