Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebeklerde Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotikler en önemli tıbbi buluşlardan biridir ve uygun şekilde kullanıldıklarında hayat kurtarır. Ancak gereksiz kullanım, dirençli enfeksiyonlara ve uzun süreli sağlık sorunlarına yol açabilir. Antibiyotik kullanımı ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olarak bebeğiniz hastalandığı zaman atacağınız adımlardan daha emin olabilirsiniz.

Antibiyotik Nedir?

Antibiyotikler, hastalıklara ve enfeksiyonlara neden olan bakterileri yok etmek için geliştirilen ilaçlardır. Bu ilaçlar, bakterilerin beslenme ve üremelerine engel olarak vücutta varlık göstermelerini önler. Ancak sadece bakterileri öldürdükleri için soğuk algınlığı, el, ayak ve ağız hastalığı gibi viral rahatsızlıklar yani virüs kaynaklı hastalıklar için kullanılmazlar.

Bebeklerde Antibiyotik Kullanılır mı?

Bebekler menenjit, zatürree, idrar yolu enfeksiyonu ve kan dolaşımı enfeksiyonları gibi hastalıklara yakalandıklarında doktor tavsiyesi ile antibiyotik kullanılabilir. Antibiyotikler, tavsiye edilen dozlarda güvenli bir şekilde uygulanabilir. Tabii tüm ilaçlar gibi bazı yan etkileri de vardır. Bu nedenle sadece ihtiyaç olduğunda bir sağlık uzmanının tavsiyesiyle kullanılmaları gerekir.

Bebeklerde Antibiyotik Kullanımı Nasıldır?

Antibiyotik verildikten sonra 48 ila 72 saat içerisinde bebekler kendini daha iyi hissedebilir. Ancak daha iyi hissetme, tam bir iyileşme anlamına gelmez. Antibiyotik, doktorun tavsiye ettiği süre dahilinde yani hastalığa neden olan tüm bakterilerin yok olacağı şekilde kullanılmalıdır. Bebekte iyileşme işaretleri görülmesinin ardından antibiyotik kullanımını sonlandırmak, bakterilerin antibiyotiklere karşı direnç kazanmasına sebep olabilir. Bu da bir sonraki hastalıkta daha güçlü bir antibiyotik kullanımını gerektirebilir.

Antibiyotiklerin Yan Etkisi Var mıdır?

Antibiyotik kullanan ortalama her 10 bebekten 1'inde yan etkiler görülebilir. Her bebeğin bünyesine göre değişmekle birlikte yaygın etkiler, döküntü şeklindeki alerjik reaksiyon, bulantı, ishal ve mide ağrısı olabilir. Yan etkiler söz konusu olduğu zaman akla en çok gelen sorulardan birisi de “Bebeklerde antibiyotik uyku yapar mı?” olur. Bu sorunun cevabı, bebeğinizin geçirmekte olduğu enfeksiyon ve kullanılan antibiyotik türüne göre değişebilir. Bebeğinizde görülebilecek yan etkilerle ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için doktorunuza başvurabilirsiniz.

Bebeklerde Antibiyotik Kullanımının Zararları Var mıdır?

“Bebeklerde antibiyotik kullanımı zararlı mı?” yerine “Bebeklerde antibiyotiğin yan etkilerinden nasıl kurtulunur?” sorusunu sormak daha doğrudur. Çünkü antibiyotikler, doktor tavsiyesi ile bebeğinizin sağlığına kavuşması için tavsiye edilen bir ilaç türüdür. Ancak diğer ilaçlardan farklı olarak bebeğin ileriki yaşamını etkileyebilecek bazı yan etkileri bulunur. Bunlar; bebeklerin bağışıklık sisteminin zayıflaması ve sindirim sistemi fonksiyonlarının etkilenmesidir. Antibiyotikler, kötü bakterilerin yanı sıra bağırsaklarda yaşayan ve bağışıklığı güçlendiren faydalı bakterileri de öldürür. Bu da bağırsak florasının bozulmasına, buna bağlı olarak sindirim sisteminin ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olabilir. Sindirim sistemindeki rahatsızlıklar ise bebeklerde ishal, mide bulantısı ya da mide ağrısına yol açabilir.

Antibiyotik Kullanımında Sihirli Kelime: Beslenme

Bağırsak mikrobiyotasının antibiyotik kaynaklı bozulması, bağışıklık sisteminin gelişimini ve düzenlenmesini etkileyebilir (1). Antibiyotik kullanımından sonra bebeğinizin bağışıklık ve sindirim sistemlerinin zarar görmemesi için beslenmesine büyük özen göstermelisiniz. Yapılan araştırmalara göre probiyotikler, antibiyotikle ilişkili ishal dahil olmak üzere çeşitli sindirim hastalıkları için giderek daha fazla kullanılmaktadır. (2) Siz de antibiyotik kullanımı sonrası bağışıklığının güçlenmesine destek olmak için bebeğinizin beslenmesinde probiyotik ve prebiyotik bileşenler yani sinbiyotikler içeren besinler bulundurabilirsiniz.

Bebeklerin bağışıklık sisteminin hemen gelişmeye başlamasını sağlayan en önemli etmen anne sütüdür. Anne sütündeki zengin içerik, bebeğinizin bağışıklık sistemini destekler. Eksikliği ya da yokluğunda doktorunuzun tavsiyesiyle çocuk devam sütü ile bebeğinizi besleyebilirsiniz.

Güvenli Olarak Antibiyotik Kullanmanın Yolları

Doğru antibiyotik kullanımı için şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

  • İlacı doktorunuzun belirttiği doz ve saat aralığında verdiğinizden emin olun.
  • Antibiyotiği her seferinde aynı saatte verin.
  • Antibiyotik reçete edilmesi konusunda doktorunuza karşı ısrarcı olmayın. Antibiyotikler sadece bakteri kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılır.
  • Şişede kalan antibiyotikleri daha sonra kullanmak üzere saklamayın.
  • Antibiyotiği, prospektüste belirtilen sıcaklık değerlerine uygun bir şekilde saklayın.

 

Kaynaklar