Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebeklerde Kemik Gelişimi

Bebeklerde Kemik Gelişimi

Güçlü bir iskelet yapısına sahip olmak, sağlam kemiklerle mümkün. Anne karnında başlayan ve gelişme çağında hızla devam eden kemik gelişimi için tüketilmesi gereken besinler, dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Bebeğinizin güçlü kemiklere sahip olması için adımlarınızı şimdiden atmalısınız.

Kemik Gelişimi İçin Gerekli Besinler Nelerdir?

Anne Sütü

Anne sütü içeriği, bebeğin yaşına ve fizyolojik özelliklerine göre değişen en uygun besin. Bu mucizevi besin, bebeklerin kemik gelişimi için de çok önemli. Anne sütü, içerdiği kalsiyum ve fosfor ile birlikte bebeğin büyümesini ve kemik gelişimini hızlandırır. Kemik gelişiminin yanında güçlü kemiklere sahip olmanın en kolay yolu, anne sütünden faydalanmak. Bunun için ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmek ve 1 yaşına kadar temel besininin anne sütü olduğunu unutmamak, bebek her istediğinde onu emzirmek kemik gelişimi açısından çok yararlı olacaktır.

Kalsiyum ve Omega-3 Desteği

6. aydan sonra ek gıdalardan destek alma dönemine giren bebeklerin temel besinleri hala anne sütüyken de kalsiyum değeri yüksek besinleri tüketmeliler. Kalsiyum, kemik güçlenmesi açısından oldukça belirgin katkılar sunuyor. Vücutta bulunan kalsiyum oranının büyük bir bölümü kemik ve dişlerde. Bu yüzden kemik gelişimi için oldukça önemli olan kalsiyumu yeterli düzeyde alabilmesi için bebeğinize; yoğurt, yeşil yapraklı sebzeler, brokoli ve badem gibi yiyeceklerden oluşan beslenme listesi hazırlayabilirsiniz. 

Hamilelik döneminde sizin de ideal kalsiyum değerlerine ihtiyacınız var. Anne karnındayken gelişimini başlatan bebeğinizin ve sizin kemik sağlığınız için bu çok önemli. Yetersiz kalsiyum oranına sahip olan bebek, ihtiyacını annenin kalsiyum değerlerinden karşılamaya çalışır. Yetersiz olan kalsiyum oranı bu yüzden hem sizin hem de bebeğinizin kemik gelişimini etkiler.

Kalsiyum kadar önemli olan bir diğer değer ise Omega-3. Özellikle uzun boy ve güçlü kemik yapısına imkan tanıyan Omega-3, ek gıda döneminden sonra ayrıca önem kazanır. Balık, keten tohumu ve cevizde bol bol Omega-3 bulabilirsiniz.

Besin Değerlerin Emilmesi İçin D Vitamini

Bebeğinizin güçlü kemikleri için en doğru beslenme planını oluştursanız bile D vitaminine ihtiyacınız var. D vitamini vücuttaki kalsiyumun emilmesini hızlandırır. Bunun için bebeğinizin yeterli güneş ışığı almasına özen göstermelisiniz. Yazın sabah saatlerinde ve öğleden sonra onunla yürüyüşe çıkmak, kış mevsiminde öğlen hava almak, size ve bebeğinize çok iyi gelecek. Ayrıca D vitaminini yiyeceklerinize de yansıtabilirsiniz. D vitaminin en güçlü kahramanları ise yumurta, patates ve balık.

Biraz Egzersiz Zamanı

Kemiklerin güçlenmesi için sadece beslenmek değil, egzersiz de önemli. Önce kendinize iyi bakmalısınız. Bunun için vücudunuzu çalıştıracak ve iskelet yapınızı güçlendirecek bir egzersiz programına ihtiyacınız var. Şimdiden bebeğinizin kemiklerini güçlendirecek hareketleri yapabilmesine de yardımcı olabilirsiniz. Bebeğinizin kolları ve bacaklarını destekleyerek germe ve esneme hareketleri yaptırabilir, 3. aydan sonra onu yüz üstü yatırıp çevresini yastıklarla destekleyerek göbeğinin üzerinde hareket etmesini sağlayabilirsiniz.