Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebeklerde ve Çocuklarda Koronavirüs

Yeni tip koronavirüs yani Covid-19’un yayılması ile birlikte bebeğiniz ya da çocuğunuzla birlikte evde kalmaya özen gösterdiğinizi biliyoruz. Ancak alışveriş veya iş dolayısıyla evden çıkmak zorunda kalan pek çok ebeveyn gibi sizin de aklınıza ¨Koronavirüs bebeklere bulaşır mı? ya da ¨Koronavirüs çocuklara bulaşır mı?¨ sorusu gelebilir.

Coronavirus tüm yaş gruplarında görülebilen bir hastalık türü. Ancak yaygın olarak 60 yaş üstü ve diyabet ya da hipertansiyon gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerde daha çok görülüyor ve bu gruptaki insanları olumsuz etkileyebiliyor. Ancak yeni tip korona tüm dünya için çok yeni bir virüs. Bu nedenle kanıta dayalı bilgilerin elde edilmesi için hala araştırmalar gerçekleştiriliyor.

Çocuklara ve bebeklere corona bulaşma riskinin en aza düşmesi için bu hastalığı daha detaylı öğrenip alınabilecek önlemlere bakabiliriz.

Koronavirüs Belirtileri Nelerdir?

Şu ana kadar tespit edilen vakalara bakarak bebeklerde koronavirüs belirtileri ya da çocuklarda koronavirüs belirtilerinin diğer yaş gruplarına göre daha hafif görüldüğü söylenebilir. Korona virüs ile temasın ardından 2 ila 14 gün arasında tüm yaş gruplarında şu belirtiler görülebilir:

 • Ateş
 • Öksürük
 • Solunum güçlüğü
 • Dudakların mavimsi renge dönmesi

Bu belirtilerden herhangi birinin ailenizde görülmesi durumunda bebeğinizle temas etmemeniz ve en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızda fayda vardır.

Korona Nasıl Yayılır?

Covid-19 yani coronavirus, grip gibi üst solunum yolu hastalıklarına benzer şekilde yayılabilir:

 • İnsandan insana geçebilir.
 • Öksüren ya da hapşıran kişiden yayılan tükürük ile geçebilir.
 • Korona ile enfekte olan kişilere dokunarak yani temas yolu ile geçebilir.
 • Koronavirüs ile enfekte olan kişinin dokunduğu yüzeylere dokunarak da hastalık alınabilir.

Koronavirüsün kuluçka süresi şu anki verilere göre 2 ila 14 gün arasında olabilir. Bu sebeple bebeğinizi ya da çocuğunuzu koronadan korumak için sağlıklı olduğunu düşündüğünüz insanlarla dahi görüştürmemeye özen gösterebilirsiniz.

Bebekleri ve Çocukları Koronavirüsten Korumanın Yolları Nelerdir?

Korona virüsten bebeğinizi ve ailenizi korumak için dikkat etmeniz gerekenlerin başında sosyal mesafelenme ve hijyen konuları gelir. Peki, sosyal mesafelenme nedir?

Sosyal mesafelenmenin temel kuralı, diğer insanlarla aranızda en az bir metre mesafe bırakmaktır. Sosyal mesafelenmenin en iyi şekilde uygulanabilmesi için de evde kalınmasında fayda vardır. Bebeğinizi ya da çocuğunuzu doktora götürmeniz gerektiği zaman tam randevu saatinde gitmeniz ve çevrenizdeki insanlara bir metreden fazla yaklaşmamanız gerekir. Çünkü öksürük ya da hapşırıkla saçılan tükürük zerrecikleri, hava yoluyla diğer kişileri enfekte edebilir.

Bebeklerde ve çocuklarda korona virüs önlemleri almak için dikkat edebileceğiniz başka konular da vardır:

 • Özellikle emekleme dönemindeki bebeğiniz sık sık ellerini yerlere ve eşyalara sürebilir. Bu nedenle bebeğinizin hassas cildine uygun bir sabunla düzenli olarak ellerini yıkamanızda fayda vardır.
 • Diş çıkarma döneminde olduğu için her eşyayı ağzına sokmak isteyen bebeklerin oyuncaklarını temizlemeye özen gösterebilirsiniz.
 • Bebeğiniz ve ailenizin diğer üyelerinin ev dışından kimse ile temas etmemesini sağlayabilirsiniz.
 • Zorunlu alışverişleri internet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 • Çocuğunuz ya da bebeğinizle dışarıya çıkmak zorunda olduğunuz zaman onların da maske takmasına özen gösterebilirsiniz.

Bebeklerin gelişmekte olan bir bağışıklık sistemi ile dünyaya geldiğini unutmamakta fayda vardır. Bebekler henüz zayıf bir bağışıklık sistemine sahip oldukları için üst solunum yolu enfeksiyonlarına daha sık yakalanabilirler. Bu sebeple bebeğinizin sağlığını korumak için bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için bebeğinizi anne sütü ile besleyebilirsiniz. Eksikliği ya da yokluğunda ise beslenmesini çocuk devam sütü ile destekleyebilirsiniz.

Bebeğiniz ve çocuğunuzla sağlıklı ve keyifli günler geçirmenizi dileriz.