Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Bebeklerin Kaka Yapma Düzeni Nasıldır?

Bebekler dünyaya geldikleri ilk günlerde çok sık ve yeşilimsi-siyah rekte kaka yaparlar, bu daha sonra sarı renge döner. Bebeğin kakası koyu yeşilde olabilir. Kaka sayısı bebeğin genetik özelliklerine ve beslenme şekline göre değişebilir.

Sadece anne sütü ile beslenen bebeklerin haftada bir kaka yapmasının normal olduğu gibi günde 5-6 kez kaka yapmalarıda normaldir. Bu bebeklerin dışkıları genellikle sarı renklidir.

Ek Gıda ile Beslenmede Durum Farklıdır

Formül süt ile beslenen bebeklerin ise 3-4 günde bir (kabız olmadığı sürece) dışkıya çıkmaları veya günde 5 kez hafif sulu dışkı yapmaları normaldir. Bu bebeklerin dışkıları sarı ve/veya yeşil renkli olabilir.

Ek gıda döneminde ise bebeklerin yedikleri dışkı rengini ve kıvamını etkiler. Örneğin  havuçla beslenen bir bebeğin dışkısı turuncu renkli olabilir, ayrıca demir damlaları kullanımıda dışkıda sertleşme ve siyah renge neden olabilir.

Antibiyotik kullanımı bebeğin dışkı sayısının artmasına neden olabilir, böyle bir durumla karşılaşırsanız doktorunuza danışın.

Bebeğinizin kaka sayısı 7 yi geçiyorsa ve su gibi kaka  yapıyorsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

Bebeklerde Kaka Rengi ve Yoğunluğu Ne İfade Eder?

Bebeklerde kaka rengi ve yoğunluğu bize birçok şey anlatır. Bebek kaka rengi yeşil, sarı, kahverengi, kırmızı ya da siyah gibi çeşitli renklerde olabilir. Bazı renkteki kakalar son derece normalken, bazı renkteki kakalar doktora danışılması gereken durumların habercisi olabilir. Kaka yoğunluğu bebeklerde kabızlık ya da ishal gibi durumların ipuçlarını verebilir. “Kaka Takibi Aracı”nı bebeğinizin kakasını gözlemlemenize yardımcı olması için uzmanlarla birlikte tasarladık. Bebeğinizin kaka fotoğrafını yükleyerek saniyeler içinde testi tamamlayabilir, bu sayede bebeğinizin gelişimiyle ilgili dikkat etmeniz gereken işaretleri fark edebilirsiniz. Sonuçlarınıza göre gereken durumlarda doktora danışabilirsiniz. Teste başlamak için tıklayınız.