Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Beta HCG Testi İle İlgili Önemli Bilgiler

Beta HCG testi, gebelik varlığını tespit etmek amacıyla yapılır. Beta HCG hesaplaması ile gebeliğin kaçıncı haftasında olduğu test sonucu çıkan değerlere bakılarak öğrenilebilir. İşte, Beta HCG testi ile ilgili diğer merak edilenler...

Beta HCG (Human Chorionic Gonadotropin), gebelik şüphesi durumlarında doktorlar tarafından tercih edilen ve kesin sonuç veren "gebelik testi" yöntemidir. Sperm ve yumurta hücresi birleştikten sonra HCG hormonu salgılanmaya başlar. Bu nedenle bu teste "Beta HCG testi" denir. HCG hormonu, hamilelik döneminde artar. Bu hormon normal gebeliklerin yanı sıra aşağıdaki durumlarda da artabilir:

 • Dış gebelik
 • Mol gebelik (üzüm gebeliği)
 • Boş gebelik

Hamile olmayan bir kadının Beta HCG hormonunun değeri 0-10 mIU/ml'dir. Değerin 10'dan yüksek olması gebeliğin varlığına işaret eder. Hcg testi ile gebelik çok erken tespit edilir. Test sayesinde yumurtlamadan 8-10 gün sonra dahi gebelik anlaşılabilir. Bu test, bebeğin sağlığını değerlendirmek için bir kıstas değildir.

Beta HCG testi ne zaman yaptırılmalı?

Beta HCG testinin net bilgi vermesi için adet tarihinin gecikmesinden birkaç gün sonra yaptırılması önerilir. Test, bazı durumlarda regl döneminden bir hafta önce de sonuç verebilir. Ancak kesin sonuç almak adına mümkün mertebe adet tarihinin geçmesinin ardından testi yaptırmakta fayda vardır.

Beta HCG testi nasıl yapılır?

Bu testi size uygun olan bir zaman diliminde hastaneye gidip kan vererek yaptırmak mümkündür. Kan vermek için özel bir duruma gerek yoktur. Bu testi yaptırırken aç ya da tok olmanız bir şeyi değiştirmez. Bu nedenle aç veya tokken Beta HCG testini yaptırabilirsiniz.

Damardan alınan kan ile Beta HCG değerlerine bakılarak kişinin hamile olup olmadığı anlaşılabilir.

Beta HCG değerleri

Hamile olmayan bir kadının Beta HCG hormonun değerinin 0-10 mIU/ml olduğu yukarıda da belirtilmişti. Hamile olan kadınların son adet tarihleri esas alınarak gebelik hafta ve değerleri ise aşağıdaki gibidir: 

 • 3 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: 10-50 mlU/ml
 •  4 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: 5-426 mlU/ml
 •  5 haftalık gebelikte Beta HCG değeri 18-7340 mlU/ml
 •  6 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: 1080-56500 mlU/ml
 •  7/8 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: 7650-229 000 mlU/ml
 •  9/12 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: 25700-288 000 mlU/ml
 •  13/16 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: 13 300-254 000 mlU/ml
 •  17/24 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: 4060-165 400 mlU/ml
 •  25/40 haftalık gebelikte Beta HCG değeri: 3640-117 000 mlU/ml

Beta HCG hormonu gebeliğin erken dönemde tespit edilebilmesini sağlar. Yukarıdaki Beta HCG hormon değerleri ve hormonun değer aralıkları oldukça geniştir. Hormon seviyesinin alt sınıra veya üst sınıra yakınlığı, anne ve bebek açısından herhangi bir anlam ifade etmez. Gebeliğin 4. ve 5. haftasından itibaren Beta HCG hormonunun takip edilmesine gerek yoktur. Gebelik tespitinden sonra gebelik kontrolleri ve muayeneleri, ultrason görüntülemeleri ve diğer tanı testleri ile takip edilmeye devam edilir. Gebelik haftasında  4. ve 5. haftaya kadar olan gebeliklerde de yine hormon değerinin kaç olduğu değil, Beta HCG değerinin hafta hafta ne şekilde değiştiği önem taşır. Gebelik haftası hesaplamak için buraya tıklayabilirsiniz.