Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Çalışan Annelere Öneriler

Ebeveynlik heyecan verici olduğu kadar emek de isteyen bir süreçtir. Kucağınıza aldığınız günden itibaren bebeğinizin ilk tebessümü, ilk adımı gibi tüm gelişim aşamalarını merakla izler, hiçbirini kaçırmamak için zamanınızı bebeğinize ayırırsınız. Öte yandan devam eden çalışma hayatınız ise bebeğinizle geçirdiğiniz bu zamanların azalmasını gerektirebilir. 

Çalışan ebeveyn olmak, her ne kadar bebeğinize uzun süreler ayıramamanıza yol açsa da asla birlikte değerli vakitler geçirmenize engel değildir. Yapmanız gereken tek şey bazı alışkanlıklarınızda değişiklik yapmak ve bebeğinizle birlikte her anı doyasıya yaşamaktır. Çalışan ebeveynlere özel ipuçları yazımızın devamını okuyarak bebeğinizle daha uzun ve verimli vakit geçirmenin yollarını öğrenebilirsiniz.

Haftalık Planlamanızı Yapın

Ev içi sorumluluklarınızı hafta sonu yaparak hafta içi akşamlarını bebeğinize ayırabilirsiniz. Hafta sonu da eşler aynı saatlerde evde olabileceği için yemek, temizlik gibi ev işlerini birlikte daha kısa sürede yapabilirsiniz. Ayrıca hafta içi yiyeceğiniz yemekleri de hafta sonundan hazırlayıp buzdolabına koyabilirsiniz. Böylece akşamları bebeğinizle oyun oynama ya da onun hareketlerini kaygısızca seyretme imkanınız olur.

Bebeğiniz ek gıda dönemine geçtiyse haftalık olarak bebeğiniz için beslenme planı oluşturabilirsiniz. Hafta sonu sebze ve meyve alışverişinizi yaparak da bebeğinize uygun gıda hazırlama süresini kısaltabilirsiniz. Bebeğinizin ayına uygun mama tariflerine ulaşmak için İlkadımlarım Bebek Yemek Tarifleri sayfasına göz atabilirsiniz.

Rutinler Oluşturun

Bebeğe zaman ayırmak, sadece onunla oyun oynamak ya da sevdiği bir etkinliği yapmak anlamına gelmez. Günlük bakım ihtiyaçlarını bir eğlenceye dönüştürerek de bebeğinizle eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Mesela bebeğinizin küvetine birkaç oyuncak koyarak ve banyo sonrası masaj yaparak bu süreyi birebir geçireceğiniz değerli anlara çevirebilirsiniz. Bebeğinize nasıl masaj yapacağınızı öğrenmek için 10 Adımda Kelebek Masajı başlıklı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

Tek Bir Şeye Yoğunlaşın

İşinizi yapmanız gerekiyorsa hem bebeğiniz hem de işinizle ilgilenmeye çalışmayın. Bebeğinizi gözetiminiz altında kendi başına bırakarak işinizi tamamlayabilirsiniz. Bu şekilde dikkatiniz dağılmadan işinize odaklanabilir ve bebeğinizle serbest zaman geçirme şansı yakalayabilirsiniz. Önemli olan bebeğinizle birlikteyken teknolojik cihazlardan uzaklaşarak sadece ona odaklanmanız, onun gözüne bakıp gülümseyerek konuşmanızdır.

Eğlenmeyi Unutmayın


Çalışan ebeveyn olarak bebeğinizle geçirdiğiniz kısıtlı sürede ona yeni şeyler öğretmek istiyor olabilirsiniz. Ancak bazen sadece birlikte eğlenmeniz yeterlidir. Bebeğinizle kendi hobilerinizi paylaşabilir ve böylece hem bebeğinizle vakit geçirebilir hem de rahatlayabilirsiniz. Mesela resim yapıyorsanız bebeğiniz için yere bir örtü serip ona da parmak boyaları verebilirsiniz. Ayrıca dans ya da spor gibi dersleri online ya da birebir almayı da tercih edebilirsiniz. Böylece güvenli bir alana koyduğunuz bebeğiniz de sizinle birlikte eğlenebilir. 

Kendinize Zaman Ayırın

Çalışan anne baba olarak kendi sosyal hayatınıza önem vermeniz, bebeğinizle daha eğlenceli vakitler geçirmenize yardımcı olabilir. Kendinize zaman ayırarak iş ve evdeki sorumluluklarınızı hafiflettiğiniz zaman bebeğinizle ilgilenmek için daha büyük bir enerji bulabilirsiniz. Böylelikle kendinize vakit ayırmanız, bebeğiniz ile geçireceğiniz zamanın azalmasına yol açmaz, aksine değer kazanmasını sağlar. Bunu sağlamak için de bebeğinizi bazı akşamlar anneannesine, babaannesine, dedesine ya da güvendiğiniz bir bakıcıya bırakabilirsiniz.