Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Çalışan Annelere Özel Huzurlu Annelik Rehberi

İşe giderken bebeğinizi son bir kez kucaklama ya da onunla birkaç dakika daha birlikte vakit geçirme isteği, yoğun duygular yaşamanıza neden oluyor mu? Çalışan anne olarak bebeğinize daha az zaman ayırabildiğiniz için yaşadığınız bu huzursuzluğun geçmesini sağlayacak güzel bir haberimiz var. Sizden ayrı vakit geçiren bebeğiniz aslında hayata hazırlanma yolunda büyük adımlar atıyor. Siz de bebeğinizin gelişimine verdiğiniz bu katkıları öğrenerek daha huzurlu bir annelik ve kariyer süreci yaşayabilirsiniz. Öyleyse çalışan anne rehberi yazımızı okuyarak bebeğinizle birlikte geçirdiğiniz zaman ile ilgili endişe duymadığınız huzurlu bir annelik dönemine adım atmaya ne dersiniz?

Kendi Ayakları Üzerinde Durmayı Öğrenir

Bebeğiniz büyük bir merak duygusu ile dünyaya gelir. Her hareketiniz onun için bir yenilik, denenecek yeni şeyler anlamına gelir. Sadece fiziksel hareketlerinizi değil, olaylar karşısındaki tepkilerinizi de gözlemler. İşiniz ve evinizde ayrı ayrı sorumluluklarınız olduğunu ve denge kurmak için çabaladığınızı fark eder. Sizden direnci öğrenir. Bu öğrenim süreci sadece siz yanındayken de gerçekleşmez.

Çalışan anne olmak yani bebeğinizin ihtiyaçlarına her an karşılık verememek de dolaylı olarak bebeğinize sunduğunuz bir destek anlamına gelir. Siz çalışırken isteğini yerine getiremediğiniz bebeğinizin bloklarını kendi kendisine dizmesi ya da oyuncağına ulaşması bile yeni beceriler edinmesi anlamına gelir. Bu da bebeğinizin kendi başına minik başarılar elde etmesine ve özgüveninin gelişmesine yardımcı olur.

Bebeğinizin başarılı bir hayata adım atması için edinmesi gereken özelliklerden birisi de iş birliğidir. Ne kadar küçük olursa olsun iş birliğinde bulunmayı aşama aşama öğrenir. Örneğin bebeğinizi kreşe bıraktığınız zaman orada sizin desteğiniz olmadan yaşıtları ile birlikte uyumlu hareket etmeyi öğrenir. Akranlarıyla bir sorun yaşadığı zaman problem çözme becerileri gelişir. Öyle ki arkadaşları ile bir oyunun nasıl oynanacağını belirlemesi bile bebeğinizin problem çözme becerilerinin gelişimine yardım eder.

Birlikte Oluşunuz Değer Kazanır

Bebeğinizle uzun vakitler geçirmeniz değil, birlikte olduğunuz süreyi en iyi şekilde değerlendirmeniz önemlidir. Bebeğinize tüm sevginizi gösterdiğiniz bir banyo zamanı bile aranızda sıcak bağ kurulmasını sağlayabilir. Bebek bakımı, yemek saati gibi rutinleri eğlenceli hale getirerek bebeğinizle geçirdiğiniz vakti değerli kılabilirsiniz. Bunun yanı sıra evde yapmanız gereken işlere bebeğinizi de dahil ederek onun hem sorumluluk kazanmasını hem de eğlenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece bebeğiniz sizinle vakit geçirirken kendine yetme düşüncesi de edinir.

Mutlu Anne, Mutlu Bebek Demektir

Anne olarak kariyerinizden ve sosyal yaşamınızdan beklentilerinizi belirlemeniz önemlidir. Bebeğinizin bakımı kadar kendi önceliklerinizi de dikkate almanız, annelik serüvenini daha huzurlu geçirmenize yardımcı olabilir. Bu açıdan bakıldığı zaman çalışan anne olmanın bebeğinize olduğu kadar size de faydaları olabilir.

Evde geçirdiğiniz uzun saatler yorulmanıza ve bazı durumlara karşı daha az tahammül göstermenize yol açabilir. İş hayatı ise bu gibi zorlayıcı durumlardan uzaklaşmanıza ve bebeğinize daha sabırla yaklaşmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca mükemmel anne olma düşüncesi de kaygı yaşamanıza sebep olan durumlardandır. Her kadının kendisine göre bir annelik tarzı benimsediğini unutmamak önemlidir.