Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

Çocuğumun Aşı Takvimi

Aşı, virüs ve bakterilerin hastalık yapma özelliği ortadan kaldırılarak geliştirilmiş biyolojik bir maddedir. Aşı yapılarak bebeklerin bağışıklık sistemi uyarılır. Bağışıklık sistemi de vücuda enjekte edilen bu madde ile mücadele edilmesini sağlayan antikorları üretir. Böylece bebeklerin vücudu gelecekte bu hastalığa sebep olan mikropla karşılaştığında mücadele edecek donanıma sahip olur. Kısacası bebeklerin hayata sağlıklı bir adım atabilmeleri için aşılarının düzenli olarak yaptırılarak bağışıklık sistemlerinin desteklenmesi gerekir. 

Aşının Yararları Nelerdir?

0-2 yaş arası yapılan aşılar, bebekleri 14 önemli hastalığa karşı korur. Bu hastalıklar; boğmaca, çocuk felci, difteri (kuşpalazı), Hepatit A, Hepatit B, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, Hib, pnömokokal, SSPE, suçiçeği, tetanos ve tüberküloz yani veremdir. Aşılanan bebeklerin çok büyük kısmı da çocukluk çağı boyunca bu hastalıklardan korunur. 

Söz konusu aşı olunca ebeveynlerin aklına gelen sorulardan biri de “Aşıların yan etkileri nelerdir?” olur. Ateş, huzursuzluk, iğne yerinde kızarıklık ya da iştahsızlık gibi aşının yan etkileri, hastalığın oluşturduğu belirtiler ve komplikasyonlardan çok daha seyrek ve hafiftir.

 

Aşı Türleri Nelerdir?

Ülkemizde, Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen ve birçok analize tabi tutulan aşılar kullanılır. İsimlerini de içeriklerindeki maddelere yani antijenlere göre alırlar. Bebek aşısı takviminde belirtilen aşı isimleri ve kısaltmaları şunlardır: 

 

Hep-B: Hepatit B aşısı

BCG: Bacille-Calmette-Guerin (Verem) Aşısı

DaBT-PA-Hib: Difteri, Boğmaca, Tetanos, İnaktif Polio, Hemofilus influenza Tip B Aşısı (Beşli Karma Aşı)

KPA: Konjuge Pnömokok Aşısı

KKK: Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak Aşısı

DaBT-İPA: Difteri, Boğmaca, Tetanos, İnaktif Polio Tip B Aşısı (Dörtlü Karma Aşı)

OPA: Oral Polio (Çocuk Felci) Aşısı

Td: Erişkin Tipi Difteri-Tetanoz Aşısı

Hep-A: Hepatit A Aşısı

 

Bebek Aşı Takvimi Nedir?

Aşılardan etkili sonuç alınabilmesi için her aşının belirli yaş ve uygulama aralığı vardır. Yani aşılar, uygun dönemlerde yapılmalıdır. Aşı takvimine uyulması, yeterli koruma sağlanması açısından önemlidir.

Aşıların bebeklere, hastalıklara yakalanma riskinin en yüksek olduğu dönemlerden önce yapılması gerekir. Bu dönemler Sağlık Bakanlığının aşı takviminde belirtilir. "Aşı hangi ayda uygulanır?" ya da "İlk doz hangi ayda yapılmalıdır?" gibi soruların cevaplarına bu takvimden ulaşılabilir. Sağlık Bakanlığı Aşı Takvimi’nde belirtilen aşılar Aile Sağlık Merkezi hemşireleri ya da bebeğin doktoruna yaptırılarak bebeğin aşı kartı üzerine not edilmelidir. Bebeklerin en güncel aşı takvimi (2020) şu şekildedir:

*Suçiçeği aşısı 1 Ocak 2012 ve sonrasında doğan çocuklara uygulanacaktır.

*Hep-A aşısı 1 Mart 2011 ve sonrasında doğan çocuklara uygulanacaktır.

*48. ayda uygulanacak aşılar; 1 Temmuz 2016 tarihinde doğanlardan başlamak üzere 48. ayına girmiş olan tüm çocuklara uygulanacaktır. 1 Temmuz 2016 tarihinden önce doğmuş ve halen ilköğretime başlamamış olan çocukların KKK ikinci dozu ve DaBT-İPA aşısı ise 2020-2021, 2021-2022,2022-2023 eğitim ve öğretim dönemlerinde okul aşımaları şeklinde uygulanacaktır.

*Aşı tablosundaki ütm aşılar ücretsizdir. (Özel aşılar hariç.)