Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Çocuğunuza Kitap Okumayı Sevdirmenin 15 Yolu

Eğer çocuğunuzun kitap okumayı seven bir birey olmasını istiyorsanız bunun için en uygun zaman konuşmaya ve koşuşturmaya başladığı dönemdir. Okul dönemindeki çocuk kitaba ilgi göstermeyebilir. Bu durumda ise kitabı sevdirmek için çok daha fazla uğraşmanız gerekebilir.

Çocuğunuza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için 15 öneri

 1. Mümkün olduğu kadar erken yaşta, hatta bebekken ona kitaplar alın ve birlikte zaman geçirin. Bebeğinizi ilk kitabıyla bir yaş civarında tanıştırın.
 2. Bebeklik döneminde sizin kitaplarınızı alıp incelemesine ve resimlerine bakmasına izin verin.
 3. Okumayı onun için eğlenceli hale getirin. Birlikte kitap alışverişine gidin ve kendisinin seçmesine izin verin.
 4. Renkli, bol resimli ve eğlenceli kitaplar bebeklerin hoşuna gider ve mutlaka ilgi gösterirler. Az yazılı büyük resimli, üzerine dokunulduğunda ses çıkaran kabartmalı sayfaları olan kitapları tercih edin.
 5. 3 yaşından sonra çocuğunuzun hayal gücünü geliştirmesine katkı sağlayan 3 boyutlu ve interaktif kitapları tercih edin.
 6. Rahat tutup kavrayabilecekleri gerçek resimlerin de olduğu kitaplara bebekler daha fazla ilgi gösterir.
 7. Uykudan önce birlikte kendi seçtiği kitabı okuyabilirsiniz. Bu bebeğinizle kaliteli zaman geçirmenize ve aranızdaki bağı kuvvetlendirmenize de fayda sağlar. Çünkü bebeğiniz ona fiziksel olarak yakın olmanızdan ve onunla bu şekilde ilgilenmenizden hoşnut olur ve kitaba karşı olumlu bir imaj geliştirir.
 8. Kitaba karşı ilgisini artırmak için bebeğinize kitap okurken içine tonlama ve vurgularınızla duygu katmaya çalışın.
 9. Kitap okurken arada bir hikâyede geçen olaylarla ilgili soru sorarak merak uyandırın ve katılımını sağlayın. “Sence şimdi aslan nereden çıkacak?” gibi cümlelerle kitap okumayı daha interaktif hale getirin.
 10. Her çocuk aynı şeye ilgi göstermeyebilir. Dolayısı ile ilgi duyduğu alanlarda kitap alıp okumaya özen gösterin. Örneğin hayvanlar âlemine meraklıysa ona hayvan figürlerinin olduğu kitapları alırsanız kitap okumaya karşı daha istekli olacaktır.
 11. Okuma saati rutini oluşturun, bir müddet sonra buna alışacak ve sizden bile daha istekli hale gelecektir.
 12. Sevdiği çizgi film karakterlerinin yer aldığı kitaplar da ona kitap okumayı sevdirme konusunda en büyük yardımcılarınızdan biri olacaktır.
 13. Gün içerisinde birbirinize hikâyeler anlatın. Onu da hikâye anlatmasıve hayal gücünü kullanması için teşvik edin.
 14. Size bir müddet sonra çok eğlenceli gelmeyebilir ama beğendiği ve çok sevdiği hikâyeleri tekrar tekrar dinlemek isteyebilirler. Bu konuda isteğini kırmamaya çalışın ancak diğer kitapların da çok daha eğlenceli olabileceğini anlatın.
 15. Ona kitap okuma konusunda ailece örnek olun. Çocuklar ebeveynlerinin yaptıklarını taklit etmeye bayılırlar. Ailece kitap okuma saati yapın. Siz kendi kitaplarınızı okumaya başlamadan önce onun kitabını da eline verin ama kesinlikle zorlamayın.