Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Çocuklarda Obeziteyi Önlemenin Yolları

Tombul yanaklar, yumuşak kollar paytak bir yürüyüş… Evet, bu manzara pek tatlı. Fakat bu özelliklerin daha da belirginleşip çocuğunuzun hızlı bir şekilde kilo alması ve bunun durdurulamaması, obezite habercisi olabilir. Obezite, ileride oluşacak sağlık sorunlarının yanında, çocuğunuzun sosyal ve fiziksel gelişimi için de tehlikeli bir durumdur. Çocuklarda obezite, ileride bazı sorunların yolunu açabilir;

  • Kalp hastalığı,
  • Yüksek kolesterol,
  • Yüksek tansiyon,
  • Astım,
  • Uyku apnesi,
  • Sosyal ayrımcılık ve ruhsal bunalım.

Bu gibi sorunlar, obezite ile karşı karşıya kalan çocukların ileride yaşaması muhtemel olan etkilerdir. Bu etkilere maruz kalmadan önceden önlemenizi almak için çocukları obeziteden korumanın yollarını birkaç başlıkta topladık.

Kalorisi Çok Yüksek Yiyecekleri Uzak Tutun

Çocukların obezite durumuna maruz kalmasının en büyük sebebi, yüksek oranda şeker, yağ ve tuzdur. Bu gibi ürünlerde çok fazla kalori bulunur ve bu yiyecekler sağlıksız beslenmenin ana maddeleridir diyebiliriz. Özellikle abur cuburların kalorisi oldukça yüksek olduğu ve sağlıksız beslenmeye yol açtığı için çocuklara bu konuda belli bir sınır konulmalı. 

En Büyük Porsiyon Çocukların Olmamalı

Farkındayız, en çok onu seviyor ve yaptığınız yemekleri en çok onun yemesini istiyorsunuz. Fakat çocukların doyma eşiği ile yetişkinlerin doyma eşiği karşılaştırılmamalı. Bunun için ona bol bol yemek yedirmeye değil, sağlıklı porsiyonlar hazırlamaya adapte olun. Tabii porsiyon büyüklüğünü abartmamayı da unutmayın.

Daha Fazla Hareket Etmesini Sağlayın

Onun mutlaka bir hobisi olmalı. Bu hem kişisel ve sosyal gelişimi hem de sağlığı için önemli. Uzmanlara göre çocuklar, haftanın en az 60 dakikasını fiziksel aktiviteye ayırmalı. Ona bu alışkanlığı kazandırmak için hareket edebileceği eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz. Birlikte yakalamaç, saklambaç oynamak, ip atlamak veya yüzmek onun spora yaklaşmasına yardım edebilir. İlerleyen dönemlerde futbol, basketbol, voleybol, yüzme gibi hobiler edinmesi, onun formda kalmasını sağlayacaktır. 

Sağlıklı Beslenme İçin Buna Dikkat Edin

Çocuğunuzun aşırı iştahlı hale gelmesine engel olmanın yanında, onun sağlıklı beslenmesine de yardımcı olabilirsiniz. Az yağlı veya yağsız süt veya süt ürünlerini tercih ederken, bol tahıl desteğini asla ihmal etmemelisiniz. Yağsız et, kümes hayvanları, balık, mercimek ve protein için fasulye yiyeceklerine ağırlık verirken onu sürekli su içmeye de teşvik edebilirsiniz.