Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Çocuklarda Öğle Uykusunun Önemi

Bebeklerde ve çocuklarda uykunun önemi büyüktür. Uyku çocuğunuzun bedenine ve gelişimine iyi gelir. Uyku ihtiyacı ise her yaşta farklılıklar gösterir. Uykunun süresi ve aralıklarına dikkat etmeniz gerekir. Çocuğunuzun uyku düzenini sağlamak ise sanıldığı kadar zor değildir.

Öğle uykusunu alan çocuklarda;
Konsantrasyon gelişir, gece uykusu kaliteli olur.

Çocuğunuzun öğle uyku düzenini sağlarken yararlanabileceğiniz püf noktaları

  • Uyku bir ihtiyaçtır ve çocuğunuz ihtiyaç duyduğu zaman uyuyacaktır. Onu zorla uyutmaya çalışmayın.
  • Çocuğunuz yorgunluk belirtileri göstermeye başladığı andan itibaren uyutmayı deneyebilirsiniz. Uykusunun geldiği anı kaçırmamaya çalışın aksi halde çok yorgun olacak ve uykuya dalması zorlaşacaktır. Hareketlerinde yavaşlama, esneme, sessizleşme, ilgide azalma gibi durumlarda uykusu gelmiş demektir.
  • Çocuğunuz tüm denemelerinize rağmen uyumuyorsa bazı alıştırmalar geliştirebilirsiniz. Örneğin, masal anlatın, ninni dinletin, ortamdaki gürültüyü azaltın…
  • 1 yaşını doldurmuş çocukların uyandıktan 4-5 saat sonra tekrar uykuları gelebilir. Bu çok normaldir. Yani sabah 7 de uyanmış çocuğunuzun 11-12 arası tekrar uyuması gerekebilir. Öğle uykusu günde 2 kez yaşanabilir.
  • Çocuğunuzun öğle uykusu saati toplamda 3 saat olmalıdır, fazlası olduğu durumda gece uykusu kesintiye uğrar.
  • İki kez uyuduğunda fazla geliyor, bir kez uyuduğunda da yetmiyor ise, çocuğunuzun ihtiyacını karşılayacak uzunlukta uyumasını sağlamalısınız. Örneğin, sabah uykusunu atlayıp öğle yemeğini 11-12 civarında vermeniz durumunda öğlen saatlerinde uykuya dalabilir. Böylece gece uykusu saatinde uyuması kolaylaşır.
  • Bazı çocuklar öğle uykusunuz 5-6 saat olarak yaşayabilir. Öğlen yaşanan 5-6 saatlik uykunun ardından çocuğunuz akşam geç uyanır ve gece geç uykuya dalar, bir süre sonra kısır bir döngü olabilir. Bu yüzden öğle uykusunun 3 saati geçmemesine dikkat edin. Çocuğunuz 3 saat uyuduktan sonra uyandırabilirsiniz.
  • Çocuğunuzu yavaşça uyandırın ve uyandırdıktan sonra sakin şeylerle ilgilenmesine yardım edin. Bu anda birlikte müzik dinleyebilir ya da çocuğunuzla konuşabilirsiniz.
  • 2 yaşına gelen çocuğunuz için öğle uykusunu ikiden bire düşürmeniz gerekir. Bu başlarda zorlu bir süreç olabilir. Bu durumda yapabileceğiniz en kolay yöntem çocuğunuzun yorgunluk sürecini takip etmektir.
  • Çocuklar uykuları gelse bile oyun ortamını bırakıp yatağa gitmek istemeyebilirler. Bu sebeple uyku saatinden yaklaşık 1 saat kadar önce oyun ve etkinliklere son verip, sakin, sessiz, daha loş bir ev ortamı sağlamak çocuğunuzun uykuya geçişini kolaylaştırabilir.