Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Devam Sütlü Tarifler

Bebeğiniz için en iyi beslenme biçimi anne sütüdür. Anne sütünün mucizevi içeriği bebeğin gelişimini desteklerken, bağışıklık sitemini güçlendirerek hastalıklardan korur. Bu yüzden anne sütünün faydaları zaten çok yaygın. Tüm anneler, ilk 6 ay sadece anne sütü, 6 aydan sonra ek besin dönemine geçiyorlar. Ek besine geçiş kesinlikle anne sütüne bir veda değil. Ana öğün hala anne sütü. Ek besinler ise onun desteği. Bebeğinizin 2 yaşına kadar anne sütünden faydalanması çok önemli.  

En İyi Alternatif Çocuk Devam Sütleri

Anne sütü bu kadar önemliyken, bazı annelerin süt miktarı yetersizliği ya da sağlık sorunlarından dolayı emzirememe durumları da yaşanıyor. Bunun için annelere en iyi alternatif, çocuk devam sütleri. Çünkü inek sütü ve keçi sütleri bebekler tarafından sağlıklı bir beslenme alternatifi değildir. Bu sütlerin bebekler için hazmı zor, alerji riski yüksek ve anne sütüne oranla besin değerleri düşüktür.

Çocuk devam sütleri işte bu durumda devreye giriyor. Anne sütüne yakın etkiler gösteren, anne sütü yokluğunda ya da yetmediği durumlarda kullanılacak besin olarak üretilen devam sütleri, tabii ki doktor tavsiyesi ile kullanıyor. Doktorunuz size devam sütü kullanmanızı öneriyorsa, onun beslenmesini bu şekilde destekleyebilirsiniz.

Kaşıkla Tüketilebilecek Çocuk Devam Sütü Tarifleri

Eğer bebeğiniz devam sütü ile besleniyor ve ek gıda desteği alacak zamana da geldiyse, size devam sütü ile yapabileceğiniz lezzetli önerilerimiz var. Kaşıkla beslenme aşamasında bebeğinizin bayılacağı bu tarifler hem çok lezzetli hem de çok besleyici. İşte hem sağlıklı beslenme hem bebek damaklarının dostu o tarifler;

  • Çocuk devam sütünü* hazırlayıp (120 veya 150 ml) içine kahvaltı malzemelerini karıştırarak koyulaştırıp kaşıkla yedirebilirsiniz. Kahvaltı malzemeleri konusunda dikkatli olmalısınız. Kahvaltı malzemesi olarak peynir, zeytin ezmesi, yulaf, pekmez gibi besinler kullanabilirsiniz.  6-8 aylık bebeğinizin devam sütlü kahvaltı karışımına yumurta sarısı da ekleyebilirsiniz.
    Bebeğiniz sadece anne sütü alıyorsa bu tarifleri anne sütü ile de hazırlayabilirsiniz.

Çocuk devam sütünü hazırlayıp içine 7 tahıllı ballı  ürününü karıştırarak koyulaştırıp kaşıkla verebilirsiniz. Bebekleri özel bal içeriği ve tahıl karışımı ile destekleyen  7 tahıllı ballı  alternatif bir kahvaltı menüsü.

  • Çocuk devam sütü içine meyveler ekleyerek koyulaştırabilirsiniz. Muz, elma, armut, şeftali, kayısı uygun meyvelerdir. Lezzetli olan bu meyveler, bebeğinizin de damak tadına oldukça uyumlu ve çok faydalı. Bu lezzet bebeklerin kaşıkla beslenmeye alışmasına da yardımcı olacak.
  • Çocuk devam sütünü bebeğinizin sebze veya mercimek çorbalarına ekleyebilirsiniz. Böylece alışkın olduğu süt tadını ara öğünlerinde hissettirebilirsiniz.  Sebzeli kavanoz ürünleri bu konuda size çok yardımcı olacak. Bu ürünlerin içine devam sütü ekleyerek sütlü sebze çorbası yapabilirsiniz. Çorba tariflerimiz için tıklayın.
  • Çocuk devam sütü ile bebeğinizin muhallebisini yapabilirsiniz. (200 ml su 2 tatlı kaşığı pirinç unu ile pişirilir, pişme işlemi bittikten sonra 6 ölçek çocuk devam sütü ilave ederek karıştırılır, muhallebiniz hazırdır.) Farklı muhallebi tariflerimiz için tıklayın.
  • Hazırlamış olduğunuz 120 ml çocuk devam sütüne, katı meyve sıkacağında sıkıp tel süzgeçten süzdüğünüz havuç suyundan 50 ml kadar ilave ederek bebeğinize havuçlu çocuk devam sütü hazırlayabilirsiniz. Aynı yolla tel süzgeçten süzdüğünüz elma suyundan 50 ml kadar ilave ederek de müthiş bir lezzet yakalayabilirsiniz. Bebeğiniz elmalı veya havuçlu devam sütünü severek içecektir.

*Anne sütü bebeğiniz için en iyisidir. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız.