Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Devam Sütü Ne Kadar Verilmeli

Bebeğiniz, ilk 6 ay ihtiyacı olan tüm besinlere anne sütü ile ulaşır. Yenidoğan bebek emzirmesinde bebek sık sık emmek isteyebilir. Bebeğiniz azar azar emdiğinden, daha sık bazen her saat başı acıkır. Emzirirken doğru emzirme pozisyonunu kullanmanız gerekir. Yeterli sıvı almak ve dinlenmek anne sütünün etkin gelmesi için en önemli faktörlerdendir.

İçindekiler

6. aydan sonra ek gıdalara geçiş dönemi ile birlikte bebeğinizin beslenme planı biraz değişecek. Bebek hala anne sütünün içeriğindeki değerlere ihtiyaç duyar. Bu yüzden bebeğin 1 yaşına kadar ana öğünü anne sütüdür. Peki bebeklere devam sütü ne zaman verilir? Bebekleri devam sütü ile ne zaman ve nasıl beslemek gerektiğiyle ilgili detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bebeklere ne zaman mama verilmeli?

Anne sütü bebek için en iyi besindir. Anne sütü bu kadar önemliyken, bazı anneler süt miktarı yetersizliği ya da sağlık sorunlarından dolayı emzirememe durumları yaşayabilir. Bunun için annelere en iyi alternatif, çocuk devam sütleridir. Çünkü inek sütü ve keçi sütleri, bebekler tarafından sağlıklı bir beslenme alternatifi değildir. Bu sütlerin bebekler için hazmı zor, alerji riski yüksek ve anne sütüne oranla besin değerleri düşüktür.

Çocuk devam sütleri işte bu durumda devreye girer. Bebeklere devam sütü, anne sütü eksikliği ya da yokluğunda verilebilir. Doktorunuzun tavsiyesi ile bebeğinize ayına uygun devam sütü vererek ihtiyacı olan besinleri almasını sağlayabilirsiniz.  Kanıtlanmış prebiyotikler içeren Aptamil Çocuk Devam Sütü'nün içeriğindeki D vitamini, bebeğinizin bağışıklık sisteminin normal işlevini destekler.*

 

‘Devam sütü nedir, ne zaman kullanılır? gibi birçok sorunuza yanıt almak için içeriğimizi okuyabilirsiniz. 

Devam sütü günde ne kadar verilmeli?

‘Bebek devam sütü ne zaman verilir? sorusunun cevabı kadar ‘Devam sütü ne kadar verilmeli?’ sorusunun cevabı da bebek beslenmesi açısından önem taşır. Bebeğiniz büyüdükçe de vücudunun ihtiyaç duyduğu besin miktarı artar. Eğer bebeğiniz devam sütü ile besleniyorsa onun bu farklılaşan ihtiyaçlarına göre sizin de devam sütü miktarında değişiklik yapmanız gerekir. Ancak bebeğiniz hızla büyüdüğü için beslenme ölçüsünü belirlemek biraz kafa karıştırıcı olabilir.

Devam sütü kutularının üzerinde belirtilen mama kullanım miktarları hakkında sizi biraz daha detaylı bilgilendirmek, bu tabloları daha net olarak açıklamak istedik. 

Ayına göre devam sütü miktarı konusunda aklınızda soru işareti kalmaması için günde ne kadar devam sütü içmeli, kaç ml içmeli, kaç ölçek devam sütü vermeliyim gibi sorularınızı cevaplıyoruz: 

0-6 Ay Bebeklerde Mama Kullanımı

Her 30 ml su için 1 ölçek mama kullanmalısınız.

Hazırlama:

 • 60 ml su + 2 ölçek Aptamil 1 Bebek Sütü
 • 90 ml su + 3 ölçek Aptamil 1 Bebek Sütü
 • 120 ml su + 4 ölçek Aptamil 1 Bebek Sütü
 • 150 ml su + 5 ölçek Aptamil 1 Bebek Sütü
 • 180 ml su + 6 ölçek Aptamil 1 Bebek Sütü

BİLMENİZ GEREKENLER;

Aptamil 1 bebek sütü doktorunuzun önerisine göre doğumdan itibaren bebeğinizin 6 ayı dolana kadar kullanılır. ‘Devam sütü 2’ye ne zaman geçilir?’ diye düşünüyorsanız cevabı 6. ay sonrasıdır. 6 ayı dolduktan sonra Aptamil 2 devam sütüne geçiş yapabilirsiniz. 

 

Bebeğiniz doğumu takip eden ilk aylarda özellikle ilk 2 ayda 2-3 saatte bir acıkabilir. Büyüdükçe de beslenme aralıkları uzayabilir ve beslenme miktarı farklılaşabilir. Her bebeğin beslenme ihtiyacı ve alacağı mama miktarı farklılık gösterebilir.

Yukarıdaki tabloya göre bebeğinizin içebileceği mama miktarını şöyle açıklayabiliriz;

 • Yenidoğan bebeğinizin midesi çok küçüktür. Bu sebeple sık beslenme ihtiyacı duyabilir. Doğduğu ilk günler her öğünde yaklaşık 60 ml’ye kadar beslenmeye ihtiyaç duyabilir.
 • İlk 4 haftanın sonuna doğru ise her öğünde ortalama 90 ml mama içebilir.
 • Her bir öğün için 1 aylık bebek mama miktarı 90 ml kadar olabilir. Günde ortalama 7 kere beslenebilir.
 • 2 aylık bebek mama miktarı her öğün için yaklaşık 120 ml kadardır. Günde ortalama 6 kere beslenebilir.
 • 3 aylık bebek mama miktarı her öğün için yaklaşık 150 ml kadardır. Günde ortalama 5 kere beslenebilir.
 • 4-6 aylık bebek mama miktarı her öğün için yaklaşık 180 ml kadardır. Günde ortalama 5 kez beslenebilir.

6-9 Ay Bebeklerde Mama Kullanımı

Her 30 ml su için 1 ölçek mama kullanmalısınız.

 • 180 ml su+ 6 ölçek Aptamil 2 Devam Sütü

BİLMENİZ GEREKENLER;

Aptamil 2 devam sütüne doktorunuzun önerisine göre bebeğinizin 6 ayı dolduktan başlanır. 9 ayı dolana kadar kullanılır. 9 ayı dolunca Aptamil 3 devam sütüne geçiş yapabilirsiniz.   

Bebeğinizin ek gıdaya geçişi tadımlık öğünlerle olmalıdır.1 Bebeğiniz hala beslenmesinin %70’ini devam sütü yani mama ile karşılar.2 Bu sebeple 6-9 aylık bebeğinize 2 ara öğün halinde ek gıda verebilirsiniz. Bu 2 ara öğün miktarı toplamda 2 bebek kavanozu kadar olmalıdır.2 Diğer öğünlerini ise doktorunuz devam sütü kullanmanızı önerdi ise devam sütü ile tamamlayabilirsiniz.
Bebeğinizin muhallebi ya da çorbalarını da devam sütü ile hazırlayabilirsiniz. Böylece bebeğiniz hem ek gıdaya geçiş sürecinde farklı lezzetlerle tanışır hem de ihtiyacı olan besinleri alır.

6 aylık bebeğe ne kadar mama verilmelidir?

Peki devam sütü kullanıyorsanız ne kadar devam sütü verebilirsiniz? Yukarıdaki tabloya göre bebeğinizin içebileceği devam sütü miktarını şöyle açıklayabiliriz;

6-9 aylık dönemde bebeğiniz kendi beslenme miktarına göre her bir öğün için ortalama 180 ml kadar devam sütü içebilir. Günlük öğün sayısı 4-5 öğün kadar olabilir. 

 

9-12 Ay Bebeklerde Mama Kullanımı

Her 30 ml su için 1 ölçek mama kullanmalısınız.

 • 210 ml su+ 7 ölçek Aptamil 3 Devam Sütü

BİLMENİZ GEREKENLER;

Aptamil 3 devam sütüne doktorunuzun önerisine göre bebeğinizin 9 ayı dolduktan başlanır. 12 ayı dolana kadar kullanılır. 12 ayı dolunca Aptamil 4 devam sütüne geçiş yapabilirsiniz.   

9-12 aylık bebeğiniz, beslenmesinin %50’sini devam sütü ile karşılamaya başlar.2 Bu dönemde ek gıdayı 3 öğüne çıkarabilir ve gün içerisinde toplam 3 bebek kavanozu büyüklüğünde ek yani katı gıda verebilirsiniz.2 Yukarıdaki tabloya göre de bebeğinizin içebileceği devam sütü miktarını şöyle açıklayabiliriz;

9-12 aylık dönemde bebeğiniz, kendi beslenme miktarına göre değişmekle birlikte her bir öğün için ortalama 210 ml kadar içebilir. Günlük öğün sayısı 3-4 öğün kadar olabilir.

1 Yaş ve Üzeri Bebeklerde Mama Kullanımı

Her 30 ml su için 1 ölçek Aptamil 4 Çocuk Devam Sütü kullanmalısınız.                     

 • 210 ml su + 7 ölçek Aptamil 4 Çocuk Devam Sütü
 • 240 ml su + 8 ölçek Aptamil 4 Çocuk Devam Sütü

BİLMENİZ GEREKENLER;

Bebeğiniz 1 yaşına geldiyse pek çok anne gibi siz de 1 yaşındaki bebek ne kadar devam sütü içmeli?’ diye düşünebilirsiniz.

Aptamil 4 devam sütüne doktorunuzun önerisine göre bebeğinizin 12 ayı dolduktan başlanır. 24 ayı dolana kadar kullanılır. 24 ayı dolunca Aptamil 5 devam sütüne geçiş yapabilirsiniz.  

1 yaşından sonra bebeğinizin beslenmesinde ek gıda miktarı %60, süt miktarı ise %40 oranında olmalıdır.2 Peki 1 yaşından sonra devam sütü ne kadar verilmelidir?

 

Yukarıdaki tabloya göre bebeğinizin içebileceği çocuk devam sütü miktarını şöyle açıklayabiliriz;

Bebeğiniz günde 2-3 biberon kadar devam sütü içebilir. İçtiği miktar da bir seferde, her bebeğin kendi ihtiyacına göre değişmekle birlikte ortalama olarak 210-240 ml civarı olabilir. 

2 Yaş ve Üzeri Bebeklerde Mama Kullanımı

Her 30 ml su için 1 ölçek mama kullanmalısınız.

 • 210 ml su + 7 ölçek Aptamil 5 Çocuk Devam Sütü
 • 240 ml su + 8 ölçek Aptamil 5 Çocuk Devam Sütü

BİLMENİZ GEREKENLER;

Aptamil 5 devam sütüne doktorunuzun önerisine göre bebeğinizin 24 ayı dolduktan başlanır. 36 ayı dolana kadar kullanılır. 

Yukarıdaki tabloya göre bebeğinizin içebileceği çocuk devam sütü miktarını şöyle açıklayabiliriz;

Bebeğiniz günde 2-3 biberon kadar devam sütü içebilir. İçtiği miktar da bir seferde, her bebeğin kendi ihtiyacına göre değişmekle birlikte ortalama olarak 210-240 ml civarı olabilir. 

Devam sütü ne zamana kadar verilmeli?

Annelerin merak ettiği sorulardan biri de ‘Devam sütü ne zamana kadar verilir?’ sorusudur. ‘Bebeklerde devam sütü ne zaman bırakılmalı?’ ya da ‘Devam sütü ne zaman kesilmeli?’ sorularının cevabı için doktorunuza danışabilir, sağlık çalışanlarına başvurabilirsiniz.

 

Devam sütü içmeyen bebeğe ne verilir?

Anne sütü bebeklerin bağışıklığının en büyük destekçisidir. Zengin içeriğiyle anne sütü bebeklerin bağışıklık sistemini destekler, hastalıklara karşı korunma seviyesini de artırır. Yokluğu ya da eksikliğinde ise doktora danışılarak çocuk devam sütü ile bebeğin beslenmesi desteklenebilir. Ancak bazı bebekler devam sütü içmek istemeyebilir. Böyle bir durumda ‘Bebeğim devam sütü içmiyor, ne yapmalıyım?’ sorunuza cevap almak için doktorunuza başvurarak bilgi alabilirsiniz.

 

Her bebek birbirinden farklı ve benzersizdir. Bebeğiniz için önerilen miktarlardan daha az ya da daha çok devam sütüne ihtiyacı olduğunu düşünürseniz mutlaka doktorunuza, yetkili sağlık çalışanına danışınız.

Aynı zamanda sorularınızı İlkadımlarım uzmanlarına da sorabilir, detaylı bilgileri uzmanlardan öğrenebilirsiniz. 

 

Bebeğiniz için en üstün besin anne sütüdür. Anne sütü ile beslenmenin mümkün olmadığı durumlarda doktorunuza danışınız.

 

*D vitamini çocuklarda bağışıklık sisteminin normal işlevine katkıda bulunur.

 

 

Kaynaklar

1. NHS, https://www.nhs.uk/conditions/baby/weaning-and-feeding/babys-first-solid-foods/, Erişim Tarihi 08.02.2021, Unicef, https://www.unicef.org/parenting/food-nutrition/feeding-your-baby-6-12-months Erişim Tarihi

2. World Health Organization, Infant and Young Child Feeding Model Chapter for Textbooks ,2009