Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Doğum Sonrası İşbaşı Süreci

9 aylık bir gebelik macerasının ardından tebrikler, artık annesiniz! Bu süreçten önce adım adım ilerlediğiniz kariyerinizi “Durmak yok!” deyip anne olduktan sonra da sürdürmek istiyorsunuz. Hem iyi bir anne hem de iyi bir kariyer sahibi olacağınızdan şüphemiz yok. Peki, doğum izni sonrasında işe başlama süreci hakkında ne düşünüyorsunuz?

Birkaç aydan beri her anında yanında olduğunuz bebeğinizi daha az görecek, tek gündeminiz bebeğinizken iş hayatınızda da öncelikleriniz olacak. Bunu kabul edemeyen bazı anneler, bebeklerinden uzaklaştıklarını düşünüp suçluluk hissedebilir ya da “Bebeğim mi, işim mi?” şeklinde bir seçim yapmak durumunda kalabilir. Bu ruh haline girmeden iş hayatını başarıyla sürdüren iyi bir anne olmanız tabii ki mümkün. Doğum izni sonrası iş hayatına başlamadan önce atmanız gereken birkaç adamı bilmelisiniz, hepsi bu.

İş Bağlarınızı Koparmayın

Eğer henüz doğum iznindeyseniz şimdiden iş hayatına kendinizi adapte edin. İş arkadaşlarınızla ya da işinizle alakalı alanlarla bağınızı tamamen koparmayın. Mümkünse işe başlamadan önce çalıştığınız yere uğrayın. Bu durum, aylar sonra işe başladığınızda bambaşka yerdeymişsiniz hissinden uzaklaştıracaktır.

İmkânınız Varsa Hafta Ortası İşe Başlayın

İlk iş gününüzü seçme imkânınız varsa bunu hafta ortasına ayarlayın. Pazartesi başlayacağınız işinizde 5 gün boyunca bebeğinizden uzak kalmak sizi üzebilir. Hafta ortasında işe başlarsanız 1-2 gün sonra bebeğinize kavuşabilirsiniz. Bu taktikle hem iş hayatına bir başlangıç yaparsınız hem de ilk adımda bebeğinizden uzun süre uzak kalmamış olursunuz.

Yardım İstemekten Çekinmeyin

Evet, siz annesiniz ve işinizde de çok iyi olmayı isteyebilirsiniz. Bunun için hem kendi içinizde kusursuz olmaya çalışabilir hem de bir çevre baskısı hissedebilirsiniz. İş hayatına adapte olana kadar yardım istemekten çekinmeyin. Biyonik bir kadın olmadığınızı ve sorumluluklarınızın paylaşılması gerektiğini bilin. Ev işlerini eşinizle birlikte yapmalısınız. İş hayatınızda ise tüm sorumluluğu almak yerine uygun bir iş planı hazırlamalı ve gerekirse iş arkadaşlarınızdan yardım talep etmelisiniz.

Bebeğinize Bakacak Kişiyle Vakit Geçirin

Bebeğinizle iş saatleri içinde anneniz veya çok güvendiğiniz bir bakıcı ilgilenecek olsa bile iş hayatına başlamadan önce bebeğinizin onunla vakit geçirmesine izin verin. Bu hem bebeğinizin hem de bebeğe bakacak kişinin duruma daha kolay adapte olmasını sağlar. Siz de bu durumu uzaktan değerlendirmiş olursunuz.

Emzirmeyi Bırakmayın

Anne sütü, bebeğin gelişimi için mucizevi içerikler bulunduran en iyi beslenme şeklidir. Çalışmaya başlayan anneler, bebeğini emziremeyeceğini düşünebilir. Fakat emzirmek hem bebeğin sağlıklı beslenmesi hem de anne ile bağın güçlenmesini sağlar. Bu nedenle sütünüz geliyorsa emzirmeyi bırakmayın. Sütünüzü sağarak gün içinde bebeğinizin anne sütüyle beslenmesine imkan verin ve akşamları eve geldiğinizde mutlaka onu emzirin. Anne sütü pompalamak ve bu sütü saklamak oldukça kolay. Bu nedenle bu önemli konuya özellikle dikkat edebilirsiniz.