Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi ve Çözümleri

Hamilelik dönemi; alınan kilolar, hormonların sürekli değişmesi sebebiyle yaşanan duygusal sarsılmalar, vücut çatlakları vb. gibi durumlarla tanınır. Tabii bu dönemde sadece kötü şeyler olmaz. Anneliğin yüzünüze verdiği güzellik, içinizdeki yoğun şefkat duygusu sizi çok daha güzel bir kadın yapar. Tabii bir de uzun süre hiç saçlarınızın dökülmediğini fark edebilirsiniz. Fakat o dökülmeyen saçlar, doğumdan bir süre sonra tek tek ellerinize gelebilir. Endişelenmeyin. Doğum sonrası hemen hemen herkesin başına gelen klasik saç dökülmesi sendromunu yaşıyorsunuz.

Doğum Sonrası Saçların Hızla Dökülmesi

Bu gibi durumlarda endişelenecek hiçbir şey yok. Aslında bu olay, hormonlarınızın normale döndüğünün bir kanıtı. Hamilelik boyunca, östrojen hormonunun yükselmesi sebebiyle saçlar ağırlıklı olarak büyüme evresini yaşadı ve dökülme oranı bir hayli azaldı. Normalde 70-100 tel arası dökülmesi gereken saçlarınızda bu sayıdan çok daha az kayıplar yaşadınız. Ama artık hormonlarınız normale dönüyor ve doğumdan sonra 2-6 aylık dönemde saçınız doğal dökülme evresini toplu olarak gerçekleştiriyor. Buradan yaşanan durumun geçici olduğunu çıkarabilirsiniz. Ancak yine de doğumdan sonra saç dökülmesini önlemek ya da hemen eski günlerinize kavuşmak istiyor olabilirsiniz. Bu dönemi daha kolay atlatmanız için size birkaç öneride bulunabiliriz. 

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Doğum sonrası saç dökülmesini engellemek için alınacak bazı önlemler var. Yaptığınız yanlış bir hareket saçınızın daha fazla dökülmesine neden olabileceği gibi aldığınız önlemlerle bu süreci en zararsız şekilde atlatabilirsiniz. İşte bu önlemlerden birkaçı.

  • Saçlarınız en hassas dönemlerini yaşıyor. Bu yüzden onları kimyasal maddelerden uzak tutun. Saçlarınızı boyamayın, şekillendirici jel, sprey ya da kremleri kullanmayın.
  • Saçlarınızı şekillendirmek için kullandığınız elektronik aletlerle kısa bir süre vedalaşın. Saç kökleriniz çok hassas olduğu için düzleştirme, maşa, perma gibi uygulamalar saçlarınızın daha çok dökülmesine neden olabilir.
  • Banyodan sonra saçınızı ıslak şekilde taramak istiyorsanız daha geniş dişli tarakları tercih edin.
  • Bu dönemde beslenmenize mutlaka dikkat edin. Bol bol omega-3 ve yağ bakımından zengin besinlerden yararlanın. Kuru meyve yiyip sürekli su içmeye dikkat edin. Bu istikrarınız sağlıklı saçlara kavuşmanızı kolaylaştıracaktır.
  • Bu dönemde doğru şampuan çok önemli. Biyotin saçı beslemesiyle meşhurdur. Biyotin içeren şampuanı seçmeye özen gösterin.