Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi ve Çözümleri

Hamilelik döneminde; kilo alınması, hormonal düzenin değişmesi sebebiyle yaşanan duygusallıklar, vücut çatlakları vb. gibi durumlar doğal olarak yaşanır. Tabii bu dönemde çok güzel şeyler de olur. Anneliğin yüzünüze verdiği güzellik, içinizdeki yoğun şefkat duygusu sizi çok daha güzel bir kadın yapar. Biir de uzun süre hiç saçlarınızın dökülmediğini fark edebilirsiniz. Fakat o dökülmeyen saçlar, doğumdan bir süre sonra tek tek ellerinize gelebilir. Endişelenmeyin. Doğum sonrası hemen hemen herkesin başına gelen klasik doğum sonrası saç dökülmesi durumunu yaşıyorsunuz.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Normal mi?

Doğum sonrası saçların hızla dökülmesinde endişelenecek hiçbir şey yok. Uzmanlara göre doğum sonrasında saçlarınızdaki dökülme gayet normal. Bu durum aslında, hormonlarınızın normale döndüğünün bir kanıtıdır.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Neden Olur?

Hamilelik boyunca, östrojen hormonunun yükselmesi sebebiyle saçlar ağırlıklı olarak büyüme evresini yaşadı ve dökülme oranı bir hayli azaldı. Normalde 70-100 tel arası dökülmesi gereken saçlarınızda bu sayıdan çok daha az kayıplar yaşadınız. Ama doğumda çok yüksek seyreden östrojen ve progesteron hormonlarınız, artık normale dönüyor. Bu nedenle de hamilelik sonrasında saçlarınız doğal dökülme evresini toplu olarak gerçekleştiriyor.

Doğum Sonrası Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Doğum yapan annelerin çoğunun en çok dile getirdikleri şikayetlerden biri de doğumdan sonraki ilk 6 ayda yaşanan yoğun saç dökülmesidir. Doğumdan sonra hızlı saç dökülmesi daha çok 2-6 aylık dönemde görülür. Buradan yaşanan durumun geçici olduğunu çıkarabilirsiniz. Ancak yine de doğumdan sonra saç dökülmesini önlemek ya da hemen eski günlerinize kavuşmak istiyor olabilirsiniz. Bu dönemi daha kolay atlatmanız için size birkaç öneride bulunabiliriz. 

Saç Dökülmesi Nasıl Durdurulur?

Doğum sonrası saç dökülmesini engellemek için alınacak bazı önlemler var. Yaptığınız yanlış bir hareket saçınızın daha fazla dökülmesine neden olabileceği gibi aldığınız önlemlerle bu süreci en zararsız şekilde atlatabilirsiniz. İşte bu önlemlerden birkaçı.

  • Saçlarınız en hassas dönemlerini yaşıyor. Bu yüzden onları kimyasal maddelerden uzak tutun. Saçlarınızı boyamayın, şekillendirici jel, sprey ya da kremleri kullanmayın.

  • Saçlarınızı şekillendirmek için kullandığınız elektronik aletlerle kısa bir süre vedalaşın. Saç kökleriniz çok hassas olduğu için düzleştirme, maşa, perma gibi uygulamalar saçlarınızın daha çok dökülmesine neden olabilir.

  • Banyodan sonra saçınızı ıslak şekilde taramak istiyorsanız daha geniş dişli tarakları tercih edin.

  • Bu dönemde beslenmenize mutlaka dikkat edin. Bol bol omega-3 ve yağ bakımından zengin besinlerden yararlanın. Kuru meyve yiyip sürekli su içmeye dikkat edin. Bu istikrarınız sağlıklı saçlara kavuşmanızı kolaylaştıracaktır.

  • Bu dönemde doğru şampuan çok önemli. Biyotin saçı beslemesiyle meşhurdur. Biyotin içeren şampuanı seçmeye özen gösterin.