Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Ek gıdaya geçen bebeklerin seveceği tarifler

İlk 6 ay boyunca sadece anne sütü ile beslenen bebeğiniz artık ek gıdalardan destek almaya başladı. Ancak anne sütü ek gıda döneminde de bebeğiniz için çok önemli. 1 yaşına kadar anne sütünün bebeğinizin beslenmesinde temel besin olduğunu unutmayın.  Onun için en sağlıklı ve lezzetli yemekleri yapıyor ve gelişimine bu şekilde katkıda bulunuyorsunuz. Bu sadece yemeklerle mümkün değil, bebekler için içecek tarifleri de var. Bebeklerin damak tadına uygun farklı araöğün alternatifleri deneyebilirsiniz.

 Bebek içeceği hazırken dikkat etmeniz gereken noktalar

  • 1 yaşından önce turunçgillerden kaçının. Çünkü turunçgiller asitlidir ve bebeklerde gaz problemlerine yol açabilir. Turunçgiller ayrıca bebekler için alerjik bir unsur da olabilir.
  • Yapacağınız içeceklere şeker eklemeyin, meyvenin kendi şekeri onlar için yeterli olacaktır. Bebeklerin damak tadı yetişkinlerden çok farklı. Meyvelerin şeker oranları onların damakları için ideal. İçecekleri tatlandırmak için kullanılan bal da bebeklerde alerji riskini yükselteceğinden kullanılmaması gereken diğer besinlerden.
  • Yiyeceklerin sindirimini kolaylaştıracak malzemelerle içeceklerinizi oluşturun.
  • Tarifleri basit tutun. Karışımı zenginleştirmek adına çok fazla malzeme kullanmayın.

Biz bu şartlara uyumlu birkaç içecek tarifi oluşturduk. 6 ay sonrasında bebek ve çocuklarınıza bu içecekleri hazırlayarak onların damak tatlarına ve sağlıklarına katkıda bulunabilirsiniz.

Elma ve Tarçın

Eğer bebeğiniz 1 yaşından büyükse bu tarifi çok sevecek. ¼ fincan şekersiz elma suyuna ekleyeceğiniz ¼ fincan yoğurtla oluşturacağınız karışımı iyice çalkalayın ve ardından karışıma 1 tatlı kaşığı tarçın ekleyin. İçeceğiniz biraz katı olsa da asla su eklemeyin.

 

bebekler için besleyici smoothie tarifi

Muz ve Yabanmersini

Sıra potasyum, C-E vitamini ve lif kaynağı olan muza geldi. Bu karışımı 6. aydan itibaren bebeklerinize verebilirsiniz. Şekerli bir meyve olan muz, lezzetli ve tatlı içeceklerin büyük kahramanı. Muzun eşlikçisi ise yabanmersini. ½ küçük muz. Biraz yaban mersini (dondurulmuş ya da taze) ve ¼ fincan yoğurdu blender’a ekleyin ve karışımı sıvı hale getirin. 

Patates ve Armutlu Smoothie

Patates, bebekler için mükemmel bir lif kaynağı ve sindirim düzenleyicisi. Buna bir de armudun lezzeti ve gücü eklenince ortaya hem sağlıklı hem de tatlı bir içecek tarifi çıkıyor. 1 yemek kaşığı pişmiş veya buharda pişirilmiş tatlı patatese, 1 adet küp küp doğranmış armut ekleyin. Üzerine de 1 fincan yoğurt dökün. Tüm malzemeleri blender’dan geçirin. İşte, bebeğinizin sağlık iksiri hazır. Bu karışımı 6. aydan itibaren bebeklerinize verebilirsiniz.