Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Emziren Anne Hamile Kalabilir mi?

Emziren anneler arasında, “Emziriyorum, bu nedenle hamile kalamam.” gibi bir görüş yaygındır; fakat bu, nispeten yanlış bir görüştür. Her ne kadar emziren bir annenin hamile kalma ihtimali belli bir süreye kadar düşse de emzirmek bir korunma yöntemi değildir. Bu durumu en başından ele almakta fayda var.

Emzirme döneminde, beyinde var olan prolaktin hormonu hızlı bir şekilde süt salgılar. Beyin tamamen kendini süt salgılama fonksiyonuna verir ve bu durum da üreme hormonunu baskı altında tutabilir. Prolaktin hormonunun güçlü bir şekilde süt salgılaması için beyni uyardığı dönem ilk 4-6 aydır. Bu dönemde emziren annenin hamile kalma ihtimali düşse de bu, kesin bir doğum kontrol tekniği olamaz. Bebeğin ek besine geçmesi halinde anne, bebeğini emzirse bile bu hormonun süt salgılama gücünde düşüş yaşanır. Bu durumda da yumurtlama devreye daha güçlü şekilde girer. Yani emziren anne, prolaktin hormonu ilk 4-6 ay hızlı bir şekilde süt salgılasa da hamile kalabilir; fakat hamile kalma ihtimali, sürekli emzirmeme durumunda ya da ek gıdaya geçiş sürecinde daha da güçlenir.

Emziriyorum, Hamile Kalabilir miyim?

Özellikle ek gıda dönemine geçen annelerde, “Hala emziriyorum ve hamile kalamam.” görüşü hâkim olabilir. Fakat ek gıda dönemine geçişle birlikte bebeğin az da olsa anne sütü alımında yaşanan düşüş ve anneler artık regl olabildiği için de  gebelik durumu açık bir şekilde görülebilir. Ayrıca üreme hormonlarının aktifleşmesi, zaman geçtikçe mümkün olur. Özetleyecek olursak;

  • Eğer lohusalık kanaması dışında düzenli olarak adet görmeye başladıysanız,
  • Bebeğinizi sadece anne sütü ile beslemiyor ve su da dâhil olmak üzere ek gıdalardan destek alıyorsanız,
  • Bebeğiniz 4-6 aylık dönemi aştıysa bu emzirme döneminde hamile kalma ihtimaliniz bir hayli yüksektir.

Emzirirken Hamilelikten Nasıl Korunurum?

Bebeğiniz daha çok küçük ve ikinci bebeğe kendinizi hazır hissetmiyor olabilirsiniz. İş hayatı, ekonomik durum, sosyal yaşam ve sağlık gibi faktörler de ikinci gebeliğinizin bu kadar çabuk olmasına müsait olmayabilir. Bu nedenle emzirme döneminde hamile kalmayacağınızı düşünerek işinizi ihtimallere bırakmamalı ve emzirmenin kesin sonuç veren bir korunma yöntemi olmadığını bilmelisiniz.

Bazı korunma yöntemleri ve kullanılan araçlar, östrojen içerdiği için süt miktarını azaltabilir. Doğumdan 6 hafta sonra doğum kontrol hapları, doktor tavsiyesi ve gözetiminde kullanılır. Bunun için mutlaka doktorunuza danışmalı ve kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmalısınız.