Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür

Emzirmenin Anne Sağlığına Yararları

Anne sütü, içerdiği formül bakımından mucizevi özelliklere sahiptir. Bebeklerin gereksinim duyduğu tüm besin öğelerini tek başına karşılama gücü vardır. Anne sütü, bağışıklığı kuvvetlendirir ve vücudu enfeksiyondan korur. Bunun yanında bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimine katkı sağlar, vücuttaki tüm besin ve sıvı ihtiyacını karşılar. Bu nedenle ilk 6 ay bebek sadece anne sütü ile beslenmeli, 1 yaşına kadar anne sütüne ana besin olarak devam edilmelidir. Peki bu mucizevi besinin sadece bebeklere mi yararları var?

Bebeğini emziren anne de bu durumdan yararlanır. Emzirmenin anneye sağladığı yararlar ile anneler hem kendileri hem de bebekleri için sağlıklı bir hayat konusunda önemli adımlar atmış olurlar.

Rahim Toparlamasını Sağlar

Doğum sonrasında rahmin eski haline dönmesi ve toparlanması biraz zaman alabilir. Emzirmek, bu toparlanmanın daha hızlı gerçekleşmesine yardımcı olur. Emzirme sırasında oksitosin salgılanır ve bu hormon, rahmin kolayca toparlanmasına destek sağlar. Lohusalık kanamaları da daha kısa sürede kesilir.

Anemi Riski Azalır

Emzirmenin rahmi toparlaması ve kanamaları olabildiğince çabuk kesme etkisi, anemi vakasının görülmesini önlemeye de yardımcı olur. Yaşanan kanamalar az olur ve kan vücutta kalır. Bunun yanında emziren anne, doğumdan sonra uzun bir süre regl olmaz. Bu durum da demir eksikliğine bağlı kansızlık oluşumunu azaltır. Regl olmayan annenin hamile kalma ihtimali de azalmış olur. Fakat emzirmek kesin bir korunma yöntemi değildir.

Fazla Kiloların Verilmesine Yardımcı Olur

Emzirmek, ciddi anlamda kalori kaybına neden olur. Metabolizmayı hızlandırarak kan şekerini düzenler. Normalden hızlı bazal metabolizma sayesinde kalori yakılır ve kolesterol dengelenir. Ayrıca anne sütünün büyük bir çoğunluğu, annenin yediklerinden salgılanırken bir kısmı da gebelikte oluşan yağlardan sağlanır. Bu sayede anne, emzirmenin de yardımıyla eski kilosuna daha rahat kavuşabilir.

Kemik Erimesi Daha Az Görülür

Kadınlarda kemik erimesi sorunu fazlaca yaygındır. Emzirmenin yararlarından biri de ileride görülecek bu riski olabildiğince azaltmasıdır. Emzirmek, kemikleri güçlendirerek yaşamın ileriki dönemlerinde kırık sayısını ve osteoporoz riskini azaltır.

Psikolojik Etkileri

Anne ve bebek arasındaki bağ, emzirme esnasında güçlenir. Anne, bebeğini bu yolla çok çabuk benimserken annelik içgüdüsüne kolayca ulaşır; çünkü bu etkileşim ikisine özeldir. Ayrıca yapılan araştırmalar, emzirme sonucu oksitosin düzeyindeki artışa bağlı olarak doğum sonrası endişe ve depresyonun azaldığını da gösterir. Emziren anneler, doğum sonrası ruhsal dengesizlik sürecini daha hafif atlatırlar. Uzmanlar, süt üretme hormonu olan ‘prolaktin’in anneyi sakinleştirdiği yönünde görüşlere de sahiplerdir.