Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Epidural Doğum Nasıl Olur

Hamileliğin sonuna yaklaşırken bebeğin ismi, doğum gerçekleştirilecek hastane hatta bebeğin giyeceği ilk kıyafet gibi pek çok konuya karar verilmiş olunur. Ancak tercih edilecek doğum yöntemi diğer konular kadar netlik kazanamayabilir. Doğumun hem bebeğin sağlığı için uygun hem de anne için kolay olması dilenir. Bu sebeple de anne adayları normal doğum ile sezaryen doğum arasında tereddüt yaşayabilir.

Normal doğumda anne yaşayabileceği ağrı sebebiyle, sezaryen doğumda ise bebeği doğduğu anda onu göremeyeceği için hangi yöntemi seçeceği konusunda kararsız kalabilir. Ancak sağlık koşulları uygun olduğu müddetçe, epidural analjezi ile normal doğum ağrısız olarak gerçekleştirilebileceği gibi zorunlu sezaryen doğumda da bebeği dünyaya geldiği anda görmek mümkün olur. Siz de artık üçüncü trimestere girdiyseniz ve doğum yönteminizi belirlemeye çalışıyorsanız gelin epidural doğumun tüm yönleri hakkında bilgi sahibi olun. Seçeneklerinizi bilmek, doğum zamanı geldiğinde size karar verme özgürlüğü tanıyacaktır.

Epidural Normal Doğum Nedir?

Epidural, ağrının hissedilmesini engelleyen bölgesel bir anestezidir. Belde bulunan epidural boşluğuna lokal anestezi yapılarak gerçekleştirilir. Bu işlemin ağrılarınızı gidermesi ortalama 5 ila 30 dakika arasında sürebilir. Anestezi etkisindeyken ağrı hissetmeseniz de kasılmaları hissedebilir ve gerektiğinde ıkınarak bebeğinizi doğum kanalına itebilirsiniz. Ancak anestezi türüne bağlı olarak doğum esnasında yürüyemeyebilirsiniz. Ancak doğum sonrasında yürümede herhangi bir zorluk oluşmaz.

Epidural Sezaryen Doğum Nedir?

Anne ya da bebeğin etkileyebilecek bir sağlık durumu bulunduğu zaman doktorunuzun tavsiyesi ile sezaryen doğum gerçekleştirebilirsiniz. Ancak sezaryen doğum gerçekleştirmeniz bebeğinizin ilk ağlayışını duymanıza engel değildir. Epidural anestezi ile doğum esnasında uyanık olursunuz. Uyanık olduğunuz için de doğum öncesinde pratiğini yaptığınız nefes tekniklerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bebeğiniz doğduğu anda onunla ten tene temas gerçekleştirebilirsiniz. Bilinciniz açık olacağı için eşiniz de yanınızda bulunarak bu heyecanı birlikte yaşayabilirsiniz.

Epidural Doğumun Avantajları Nelerdir?


Prenses doğum olarak da adlandırılan bu doğum yönteminin avantajları şunlardır;

 • Bilinç açıkken gerçekleştirilen en ağrısız doğum yöntemidir,

 • Sağlık sebepleri dolayısıyla mecburi olarak sezaryen doğum gerçekleştirilse bile bebeği doğduğu anda görme imkanı sağlar,

 • Anestezi sadece belirli bir bölgeyi etkiler, bu nedenle doğum sırasında uyanık olunur,

 • Doğum başladıktan sonra sezaryene gerek duyulursa ya da doğum sonrası tüp bağlatmak istenildiği zaman yerleştirilmiş olan epidural anestezi bu işlemler için kullanılabilir.

Epidural Doğumun Riskleri Nelerdir?

Epidural doğumun dezavantajları ise şunlardır;

 • Doğumu takip eden 24 ila 48 saat içerisinde baş ağrısı hissedilebilir,

 • Düşük bir ihtimalle cilt enfeksiyonu geçirilebilir,

 • Epidural için kullanılan ilaçlar kan basıncınızı geçici olarak düşürebilir, bebeğinize kan akışını azaltabilir ve onun kalp atış hızını yavaşlatabilir,

 • Doğumun ikinci evresi olan itme aşamasının uzamasına sebep olabilir,

 • Bazı durumlarda doğuma forseps ya da vakumla devam edilmesi gerekebilir.

Epidural Anestezi Bebeğinizi Etkiler mi?

Yapılan araştırmalar, bu doğum yönteminin bebeğin sağlığını olumsuz açıdan etkilemediğini göstermektedir. Ancak doğumdaki birçok faktör yenidoğanın sağlığını etkileyebilmektedir. Verilen ilacın dozajı ya da doğum süresi gibi faktörler her bebekte farklı etki gösterebilir. En sık görülen yan etkisi hipotansiyon yani düşük tansiyondur. Yüksek dozda ilaç verildiği zaman bu durumla karşılaşılabilir. Tedavi edildiği takdirde anne ya da bebek üzerinde olumsuz bir etki bırakmaz.

Kimler Epidural Doğum Yapamaz?

 • Anormal derecede düşük kan basıncına sahip olan kişiler,

 • Kan dolaşımı enfeksiyonu bulunanlar,

 • Enjeksiyonun yapılacağı sırtın alt kısmında cilt enfeksiyonu bulunanlar,

 • Daha önce lokal anesteziklere karşı alerjik reaksiyon göstermiş bünyeler.

Hangi doğum yöntemini seçerseniz seçin doktorunuza sağlık koşullarınız hakkında bilgi vermeyi ve anestezi uzmanının tavsiyesini almayı ihmal etmeyin.