Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Erkek Çocuk - Anne İlişkisi

Doğduğu andan itibaren anne ile duygusal bir bağ yaşayan erkek bebeklerin 3 yaşından sonra annelerine bağlılıkları daha da yoğunlaşır. Erkek çocuğun hayatındaki ilk kadın annesidir.

İşte bu nedenle erkek çocuk ile anne arasındaki bağ çok yoğundur, bebek annenin yanından ayrılmak istemeyebilir, hayranlıkla onu izler, her şeyi birlikte yapmak ister ve annesi ile arasına giren her türlü engele tepki göstebilir. Bazı çocuklar bunu çok belli ederler, bazıları ise bu duygusunu biraz daha gizli yaşamayı tercih eder.

Erkek Bebek Annesini Kimseyle Paylaşmak İstemez

  • Annesinin kendine odaklanmasını, tüm ilginin üzerinde olmasını isteyen çocuk babasıyla dahi annesini paylaşmak istemeyebilir. Erkek çocuğun ilk çocukluk dönemindeki bu yoğun anne sevgisi zamanla normale döner. İlkokula başladığında bu duygu yoğunluğu yavaş yavaş kaybolur. Erkek çocuğun anneye bağımlılığı sebebiyle şu gibi davranışlar görülebilir;
  • Onu annesinden uzaklaştıran her şey çocuk için olumsuz bir şey olarak algılayabilir. Bakımını üstlenen aile büyükleri, bakıcı ya da büyük kardeşe de aynı tepkileri verebilir.
  • Duyguların rahat bir şekilde ifade edilebildiği aile ortamlarında çocuklar kendilerini daha rahat ifade edebildiği için bu dönemde yaşanan duyguların dışa vurumu daha kolay olur.

İşte bu aşamadan sonra artık erkek çocuk babasını izlemeye, onu taklit etmeye ve onunla özdeşim kurmaya başlayabilir. Bu kimi zaman erkek çocuğun anneden uzaklaşması şeklinde yorumlanabilir. Aslında erkek çocuk anne ilişkisi eski yoğunluğunu kaybettikçe bebek, anne ve babaya eşit şekilde bağlanır.