Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Ev Temizliğinde Doğal Ürünler

Çoğu ebeveyn bebeklerinin sağlığı için steril bir ortam oluşturmaya çalışır. Bebekler için hijyenik mekanlar sunma çabasında kimi zaman ebeveynlerin dikkatinden kaçan durumlar vardır. Bunlar;

  • Bebeğinizin sağlığı  için evinizi tüm bakteri ve mikroplardan arındırmanız gerekmez. Bebeğinizin hastalık geçirmesine engel olmanız için yapabileceğiniz en etkili şey, onun beslenmesine dikkat etmektir. Bağışıklığını güçlendirmek için bebeğinizi anne sütüyle besleyebilirsiniz. Çünkü anne sütü zengin içeriği ile bebeğinizin bağışıklığını güçlendirir. Eksikliğinde ya da yokluğunda ise doktorunuzun önerisiyle bebeğinizin beslenmesini çocuk devam sütleri ile destekleyebilirsiniz.
  • Eşyalarını ve odasını temizlerken kullandığınız temizlik maddelerinin bebeğinizin sağlığına zarar verebilecek kimyasallar içermemesi gerekir. Ev temizliği gerçekleştirirken bebeğinizin sağlığının olumsuz etkilenmemesi için kullanabileceğiniz doğal temizlik ürünleri bulunmaktadır.

Evinizin temizliğinde kullanabileceğiniz şu doğal ürünlere göz atarak evinizi zararlı kimyasallardan arındırabilirsiniz;

1.Beyaz Sirke

Beyaz sirke, meyve veya tahılların fermantasyonuyla elde edilen bir sıvıdır. Asitli içeriği mikropları öldürür, mineral kalıntılarını çözer ve yağın parçalanmasını sağlar.

Kullanım şekli: Bir sprey şişesine 2 bardak su ve 3 yemek kaşığı beyaz sirke ekleyin. Çalkalayın ve temizlemek istediğiniz yüzeye püskürtün.

2.Limon

Bulaşık makinenizin içine koyduğunuz yarım limon; bardak, tabak ve çatal-kaşıklarınızın pırıl pırıl olmasını sağlar. Mermer ya da bakır üzerindeki lekeleri çıkarmak için de limon ve tuz kullanabilirsiniz. 

Kullanım şekli: Limonun üzerine tuz ya da karbonat dökün ve kirli yüzeyi ovalayın. Ya da  2 litre suya 1 çay bardağı sirke ve yarım limon suyu sıkın ve kirli yüzeyleri temizleyin.

3.Çamaşır Sodası

Çamaşır sodasının yumuşatıcı ve sabun köpürtücü özellikleri  vardır. Yakıcı olduğu için kullanırken lastik eldiven takmanız gerekir.

Kullanım şekli: Kan, çay ve kahve gibi inatçı lekeleri çamaşırlardan temizlemek için kullanılabilir. 4 litre suya yarım su bardağı çamaşır sodası eklenerek leke çıkarıcı olarak kullanılabilir.

4.Zeytinyağı

Zeytinyağı toz almak için kullanılabilen ve eşyalar üzerinde toz birikmesini geciktirebilen doğal bir maddedir.

Kullanım şekli: Yarım su bardağı sirkeye 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekleyin ve karıştırın. Temiz ve yumuşak bir bezi bu karışım ile nemlendirin ve toz alın.

5.Karbonat

Karbonat hafif aşındırıcı bir temizlik sağlar. Beyazlatıcı ve koku giderici özellikleri bulunur.

Kullanım şekli: Halınızın üzerine dökün ve 30 dakika bekletin. Ardından temizleyin. Ya da buzdolabınızdaki kokuların gitmesi için içerisine ağzı açık bir kasede bırakın

6.Boraks

Su, oksijen, sodyum ve bordan meydana gelir. Antiseptik, antifungal, antibiyotik, koku giderici ve dezenfektan özellikleri olan doğal kaynaklı bir mineraldir. Küflenmeyi önler. Yutulduğu takdirde zehirlenmeye yol açabilir.

Kullanım şekli: 4 litre ılık suya yarım su bardağı boraks ekleyin. Çamaşırlarınızı bu karışımın içerisinde yaklaşık 30 dakika bekletin ve durulayın

7. Uçucu Bitkisel Yağlar

Bir iki damla turunçgil, elma, çilek, nane vb. yağı ev yapımı temizleyicilere hoş bir koku verir. Aktarda, özellikle doğal ürün satan dükkânlarda çeşitleri bulunabilir.

Kullanım şekli:  Bir sprey şişesine 15 damla lavanta gibi rahatlatıcı ve antiseptik özellikler içeren bir esansiyel yağ damlatın, 2 bardak su ekleyin ve birkaç damla bitkisel yağ tabanlı sıvı sabun ekleyin.

8. Bitkisel Yağ Tabanlı Sıvı Sabunlar

Arapsabunu gibi bitkisel sıvı sabunlar, hayvan yağı içeren veya petrol tabanlı sabunlara tercih edilebilir.

Kullanım şekli: 4 lt’lik bir kovanın içerisine 3 yemek kaşığı arap sabunu ekleyin. Bir bez yardımı ile zemini temizleyin.

Bu doğal ürünleri uygularken, püskürtme amacıyla pompalı spreyler, silmek amacıyla yüzde 100 pamuklu bezler, sıkıştırılmış selüloz süngerler, doğal kıldan yapılmış fırçalar kullanılabilir.