Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Haftasonu İçin Gezi Mekanları

İstanbul’a yakın hafta sonu rotaları hakkında bilgi almak ve keyifli vakit geçirmek için size özel hazırladığımız listeye göz atabilirsiniz.

Permakamp - Beykoz

Bebekle hafta sonu aktivitesi yapılacak en uygun yerlerden birisi İstanbul Beykoz’da yer alan Permakamp. Ortak yaşam kültürünü, gıda yetiştirme bilincini edindirmeyi amaçlayan bir oluşum olan Permakamp’ta bebeğinizle ekolojik kamplara katılabilir, siz bitki ekerken bebeğinizin özgürce toprağa dokunmasını sağlayabilirsiniz.

Longoz Ormanları - İğneada

Kırklareli’nin Demirköy ilçesinde bulunan İğneada Longoz Ormanları, farklı bitki türlerini görüp keyifle yürüyüş yapabileceğiniz doğa harikalarından birisi. Rahat bir yürüyüş yapabilmek için bebeğinizi kucağınızda ya da sırtınızda kolaylıkla taşımanıza yardım edecek bir aparat almayı unutmayın. İstanbul’a 190 km mesafede bulunan İğneada’da konaklamak için de birçok seçenek mevcut.

Trilye - Bursa

Trilye, diğer adı ile Zeytinbağı, eski bir Rum balıkçı köyü. Burası İstanbul’a yakın bebekle gidilecek yerler arasındaki en sakin rotalardan. İstanbul’dan arabanızla ya da feribotla Bursa’ya geçebilir ve Bursa’ya yaklaşık 40 km mesafede bulunan Tirilye’ye gidebilirsiniz. Trilye’nin şirin sokaklarında bebek arabasıyla rahatlıkla yürüyebilirsiniz. Tarih kokan bu beldeye özgü balıklardan yemeyi unutmayın.

Polonezköy - Beykoz

İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan Polonezköy, bebekle gidilecek yerler arasında öne çıkan, şehrin içinde ama şehir karmaşasından oldukça uzak bir yer. Polonezköy’de kahvaltı yaparak hafta sonuna keyifli bir başlangıç yapabilirsiniz. Burada bebeklerin güvenle çimlerde emekleyebilecekleri ve hamakta uyumanın keyfini tadacakları mekanlar da bulabilirsiniz.

Kefken - İzmit

Bebekle gidilecek plajlar arasında İstanbul’da çok fazla seçenek bulunmuyor. Ancak İstanbul’a yaklaşık 165 km mesafedeki Kefken, mavi bayraklı plajları ile hafta sonu bebeğinizle deniz kaçamağı yapma fırsatı sunuyor. Aynı zamanda Kefken’de kamp yapabileceğiniz lokasyonlar da bulunuyor. Kefken kaçamağınızı kamp macerasına dönüştürmek isterseniz öncelikle Bebekle Kamp Yapmanın 6 Püf Noktası başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bebekle Hafta Sonu Gezisi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebeğinizle birlikte evden uzakta olacağınız bir hafta sonunda bazı noktalara dikkat ederek hiç problem yaşamadan keyifli vakit geçirebilirsiniz:

  • Bebeğiniz dışarıda uzun vakit geçireceği için yanınıza bol bol yedek kıyafet alın.
  • Bebeğinizin günlük olarak ihtiyacı olan bebek bezi, pişik kremi, güneş kremi gibi malzemeleri yanınızda bulundurun.
  • Bebeğiniz devam sütü içiyorsa yanınızda termosla sıcak su ve yeterince devam sütü olduğundan emin olun.
  • Şapka, UV filtreli bebek mayosu veya rüzgarlık gibi mevsime göre değişen ihtiyaçları, bebek bakım çantasına ekleyin.

Bebeğinizle birlikte gitmek için hangi lokasyonu seçerseniz seçin güvenli sınırlar içerisinde bebeğinizin çevresi ile temas kurmasına izin verin. Bu davranış, bebeğinizin zihinsel ve fiziksel gelişimini desteklerken kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmesi için ona eşsiz fırsatlar sunacaktır.