Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamile Kalmak İçin En Uygun Ay Hangisidir?

Anne ve baba, yaşamları ile ilgili pek çok konuyu gözden geçirdikten sonra bebek sahibi olma kararını verirler. Bu mutluluk verici kararı alma adımlarından birisi de hamile kalma zamanını belirlemektir. ¨Hamile kalmak için en uygun dönem hangisidir?¨ sorusunu ele alarak ebeveynlerin bu heyecanlı karara daha kolay varmalarına yardımcı olacağım.

Hamilelik İçin En Uygun Zaman Nasıl Belirlenir?

Hamile kalma üzerine yapılan çeşitli araştırmalar bazı mevsimleri işaret etse de hamilelik zamanının, annenin sağlığı ve yaşam şartlarına göre belirlenmesi daha uygundur. Hamile kalma olasılığının yüksek olduğu ovulasyon yani yumurtlama dönemini kontrol etmenin yanı sıra ebeveynlerin değerlendirebilecekleri bazı konular ise şunlardır:

Mevsim Etkilerini Değerlendirebilirsiniz: Annenin, hamileliği en kolay şekilde geçirebileceği ve bebek için en uygun olan doğum mevsiminin hangisi olduğu düşünülebilir. Mevsimlere göre değerlendirilebilecek konulardan bazıları ise şunlardır:

  • Son trimesterin yani hamileliğin son üç ayının sonbahara ya da ilk bahara denk gelmesi anne açısından daha kolay olabilir. Böylece anne sıcak hava ve kilo etkisi ile yorulmaz.

  • Öte yandan son trimesterin kışa denk gelmesi ise bebeğinin doğumunun ardından dışarıda yürüyüşe çıkmak isteyen anneler için zor olabilir.

  • Mevsim yorgunluğu yaşayan ve kapalı havalardan olumsuz etkilenen annelerin ise sonbahar dönemine denk gelen bir hamilelik yaşamaları kendileri için uygun olmayabilir.

  • Mevsimsel hastalıklar ve alerji düşünüldüğü zaman ise bebeğin grip ile polen döneminin geçtiği mayıs-haziran aylarında doğması seçeneği de değerlendirilebilir.

Ebeveynler, anne adayının kendisini hangi mevsimde rahat hissedebileceğini, bebeğinin bakımını en kolay yapabileceği iklim şartlarını değerlendirerek bu kararı verebilirler. Her anne adayının biricik olduğu ve en doğru zamanı ebeveynlerin tayin edebileceğini hatırlamakta fayda vardır.

Yaşama Dair Detayları Düşünebilirsiniz: Hamile kalmak için en uygun dönem, ailenin tercihleri ile de yakından ilişkilidir. Her ebeveyn adayının değerlendireceği farklı konular olmakla birlikte bunlara örnek olarak şu konulardan bahsedilebilir:

  • Çocuğun okula başlama yaşının erken olmamasını isteyen anne babalar doğumun kasım - aralık aylarına denk gelmemesine dikkat ederken bazı ebeveynler de tam tersi bir amaçla doğumun bu aylarda gerçekleşmesini isteyebilirler. 

  • Kutlamalara önem veren aileler, bebeğin doğum gününün yaz tatiline çıkılan ve ailece bir arada bulunma imkanı olan aylarda olmasına dikkat edebilirler.

  • Çalışan anneler, son trimesterin işlerinin en yoğun olduğu döneme denk gelmeyecek bir hamilelik tarihi belirlemek isteyebilirler.

Her ailenin önem verdiği konular farklı olduğu için hamilelik zamanı seçimi de çeşitlilik gösterir. Tüm bunların yanı sıra bilimsel olarak ispatlanan ve anne baba adaylarının dikkat edebileceği konu ise ovulasyondur.

Ovulasyon Nedir?

En yüksek hamile kalma şansı, ovulasyon döneminin ne zaman olduğu ile ilgilidir. Her ay kadınların vücudunda doğuştan bulunan yumurtalardan birisi salınır. Buna ovulasyon ya da yumurtlama dönemi denir. Hamile kalmak için en uygun günler yani yumurtlama dönemi, son adet döneminden sonraki yaklaşık 12 ila 16 gün içerisindedir. 

Yumurtlama döneminin tarihi net olarak bilinmese de doğurganlık dönemi ya da doğurganlık penceresi olarak adlandırılan periyodu da bilmekte fayda vardır. Sperm yaklaşık 3 gün, yumurta ise 12-24 saat yaşar. Bu nedenle yumurtlama döneminden 2-3 gün önce cinsel ilişkiye girildiğinde de hamile kalınabilir.

Hamile kalmak için en uygun ayı belirlerken öncelikle doktorunuza danışıp sağlığınıza uygun bir karar verebilirsiniz. 

 

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Taner Usta

 

Kaynakça:

https://www.pnas.org/content/110/30/12265

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5730019/