Bebeğiniz için en iyi besin anne sütüdür
bg

Hamile Olduğunuzu Söylemenin En İlginç 10 Yolu

Annelikle ilgili ilk hatıranın coşku dolu olması için bu serüvene keyifli bir başlangıç yapmaya ne dersiniz? Hiç şüphesiz ebeveynlikle ilgili paylaşacağınız ilk şey de bebek haberi. Anne baba olacağınız müjdesini yaratıcı bir yolla vererek bu anı ölümsüz kılabilirsiniz. Ancak önce dilerseniz ¨Hamile olduğumu ne zaman söylemeliyim?¨ sorusunun cevabına bakalım:  

 • Hamile olduğunuzu öğrendiğinize göre bu haberi hemen eşiniz ve ailenizle paylaşmak isteyebilirsiniz. Elbette baba olacağı sürprizini ilk olarak eşinize verebilirsiniz. Ancak önce hamile olduğunuzu söylemenin en yaratıcı yollarından birini öğrenmek için yazının devamını okumanızı öneririz.

 • Ailenize ve dostlarınıza ise bu haberi hemen verebileceğiniz gibi hamileliğin 12. haftasına kadar da bekleyebilirsiniz. Anne adayları düşük riskinin olabildiği ilk 12 haftayı bekledikten sonra bu sevinci yakınlarıyla paylaşmayı da tercih edebiliyor. 

 • Eğer çocuğunuz varsa ona kardeşinin olacağı haberini vermek için de ilk üç ayın geçmesini bekleyebilirsiniz. Hamileliğinizin sağlıkla ilerlediğinden emin olduktan sonra bu heyecanlı haberi çocuğunuzla paylaşabilirsiniz. Mide bulantısı gibi hamilelik belirtilerinin yoğun olarak yaşandığı ilk üç ayın geçmesi, çocuğunuzun kardeşine karşı olumsuz duygular beslememesi açısından da faydalıdır. 

Bu mutlu haberi ne zaman vereceğinize karar verdiyseniz şimdi, hamileliğinizi duyurmanın en ilginç yollarını öğrenme vakti.

Hamilelik Müjdesi Vermenin Yolları

Hamileliğinizi ne zaman duyuracağınıza karar verdiyseniz şimdi, sıra bunu en eğlenceli şekilde yapmanın yolunu seçmekte. İşte, bebek müjdesi vermenin yolları:

 • Sıradan bir günmüş gibi eşinizle dışarıda yemeğe çıkabilir ve ceketiniz ya da kazağınızın içerisine ‘anne oluyorum’ yazılı bir tişört giyebilirsiniz. Eşinizin gözlerine inanamaması için yemeğe oturduğunuzda ceketi çıkarmanız yeterli. 

 • Akşam yemeğinin sonunda getireceğiniz pastanın üzerine biberonlu, bebek arabalı ya da üzerinde bebek yazan mumlardan koyarak sürpriz yapabilirsiniz.

 • Çocuğunuz varsa eline ‘kardeşim oluyor’ yazan bir kart vererek fotoğrafını çekebilirsiniz. Çocuğunuzun bir okul ya da oyun fotoğrafını gösterirmiş gibi yaparak anne babanıza bebek haberini verebilirsiniz.
 • Bebeğiniz olacağı haberini arkadaşlarınıza vermek için bir bebek ayakkabısını eşinizle tutarak fotoğrafını çekebilir ve sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

 • Eşinizin hiç beklemediği anda baba olacağını öğrenmesi için şans kurabiyesi hazırlayıp içerisine bebek sürprizini haber veren bir mesaj koyabilirsiniz. 

 • Eşinize ya da ailenize özel bir davetiye hazırlayıp postalayabilirsiniz. Davetiyeye bebek beklediğinizin ipucunu veren; ‘Anneanneliğe / Babalığa Davetlisin’ gibi esprili bir mesaj yazabilirsiniz. 

 • Eşinize tuttuğu takımın renklerinden oluşan bir hediye paketi hazırlayabilirsiniz. Paketin içerisine yine aynı forma renklerine sahip bebek tulumu ve önlüğü gibi sürpriz eşyalar koyabilirsiniz. 

 • Gurme bir çiftseniz bebek temalı bir yemek hazırlayabilirsiniz. Örneğin bebek havuç, bebek patates ve bebek mısır gibi küçük yiyeceklerden oluşan sevimli bir tabak hazırlayabilirsiniz. 

 • Spontane bir bebek haberi vermek için eşinizle birlikte video çekmeye ve farklı konulardan konuşmaya başlayabilirsiniz. Bir anda bebeğiniz olacağı haberini vererek eşinizin o anki mutluluğunu kaydetme şansı yakalayabilirsiniz.

 • Hamileliğiniz bayram, yılbaşı, doğum günü gibi bir tarihe yakınsa sürprizi vermek için bu tarihi bekleyebilirsiniz. Üzerinde ¨Baba oluyorum¨, ¨Teyze oluyorum¨ gibi bebek sürprizini veren kıyafetler hediye ederek sevdiklerinize çifte mutluluk yaşatabilirsiniz. 

Hamilelik serüveninizde aklınıza takılan tüm sorular ve hafta hafta gebelik takibi için İlk Adımlarım mobil uygulamasını indirebilir, uzmanlardan canlı eğitimler alarak bu eşsiz yolculukta uzman desteği alabilirsiniz. Uygulamayı indirmek için tıklayın.